• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Slažem se, tak je ispravno.
No, većina nije čula za kondicioniranje, pa sam zato namjerno krivo napisal.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Akumulatoru ide 7. zima. Danas sam nakon više od mjesec dana vužgal traktor. Upalil je, ali ne na "prvi zub" nego nakon 4-5 sekundi vrtenja, ali sporije nek inače.

Traktor je bez kabine i najvjerojatnije ga do pred kraj veljače, a možda i dulje (ovisi o vremenskim uvjetima) ne bum trebal.
Imam 3 mogućnosti:
1. Ostaviti na traktoru i ne dirati dok ga ne trebam,
2. Ostaviti na traktoru i povremeno dopuniti (kondicionirati) punjačem iz Lidla i
3. Slkinuti akumulator i uskladištiti ga u negrijanoj garaži u sklopu kuće.

Kaj preporučate?
Ako netko predloži povremeno dopunjavanje, molim da predloži i učestalost dopunjavanja. Bi li svaka 3-4 tjedna bilo dovoljno ili je poželjno češće?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
7 godina o_O
Tom akumulatoru treba spomenik podiči, koji proizvođač?

Ja da da sam na tvom mjestu skinul bi ga s traktora, očistil, nadopunil punjačem i ostavil ga u garaži. Tu bu mu garant toplije nego vani.
Kad bi mi zatrebal, znači tam za cca 2 mjeseca bi ga nadopunil i stavil na traktor za daljnju upotrebu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Sigurno je zadnje najbolje, kak ti je Muha rekel.

Ja delam ono drugo. Nije vrijedno truda ni kičme.
Ostavi duga svjetla jedno pol vure, da se aku malo zagrije i onda ga ostavi 24h na *.
Ponovi to svakih 2...3... 4 tjedna, odnosno prije startanja.
Uvijek bu spreman da treba, nedaj Bože, kam pobjeći.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,691
Koje je prezime tome akumulatoru? Ja sam prije par tjedana gledao svoj akumulator jer je otprilike toliko star i to je Topla suhi sa onim magičnim okom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima. :ppozdrav:

Danas sam, nakon pospremanja traktora, prvo punjačem izmjeril napon: 13 V. Zatim sam uključil na nekoliko minuta duga svjetla i sve 4 žmigavce. Novo mjerenje je pokazalo 12,2 V. Ostavil sam ga na punjenju (*) i do sad punjač za vrijeme punjenja pokazuje 13 V. Vani je pod nadstrešnicom pa ga ne bum ostavil kroz noć. Sutra bum ga skinul i stavil u garažu na dvodnevno punjenje.
Akumulator je ovaj, prva ugradnja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Baš pišem post vezano za takve akumulatore.

Bil je jučer kod mene sused od ZJ-a i veli mi da su VATRA skumulatori najbolji i on si je takvog kupil.

Kad nisam umrl od smeha jučer, nebum valjda nikad.
I sad imam još jednu riječ za riječnik :hahah:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A i S su jedno slovo pored drugoga na tipkovnici :unsure: :hahah:

Iwanho, ak ti je lako dostupan, OK.
Moji na traktoru ni jedan nisu.
Sad imam tri akumulatora od "susjeda" Đure:
Corsa benzinac i Picasso dizel, po 75Ah i na malom traktoru 100Ah.
Na Sameu je isto neki od 75Ah, vjerojatno Varta.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Nije on to meni natipkal, to je on na glas ponovil više puta, čak mu se jednom i valtra omaknula :hahah:
Ali nikak da ubode :hahah:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Prva ugradnja koja je takvog više nemreš kupiti, a kad misliš da si kupil full istoga nisi. Mada je isti broj ista oznaka, al to nije to. Prva ugradnja je prekrivena puno trikovima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
@Kupljenec, ni to nije pravilo.
Kad smo kupili Corsu, staru gidinu i pol, na njoj je bil drugi skomulator ;)
A taj drugi je trajal bar 6 1/2 let...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja znam sad novi auti kaj mi vozimo iz tvornica neki imaju reset, znači ak ga misliš skladištit a ne odma u prodaju moraš to napravit kaj oni zahtjevaju, i auto može stajat godinu dana, ti sjedneš u njega i on pali ko da si ga zgasil prije pol vure.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
auto može stajat godinu dana,
A ulje, jel treba ulje zamjeniti prije opalenja?
Godina je prošla.

Taj akumulator koji traje tak dugo i košta odmah u startu duplo od ovog koji traje tri godine kolko mu je i garancija.
Šteta da ga zima uništi jer više nije u cvjetu mladosti pa bi se mogel razboleti.
Zato s njim na toplo da lakše prezimi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Za ulja kolko znam ako auto stoji tak dugo na nultom servisu promjene, i kilometre vrate na 0,vraća se ako auto ima manje od 10 kilometri, ako više onda nema vraćanja, to je sve tvornički tak propisamo za pojedine marke, tj za PSA grupaciju.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,849
Ajd malo o kumulatoriiiii!
Olovni po čeliji moraju raditi od 1,8V do 2,2V (10,8V do 13,2V) u tom području se ne dešava nepovratna kristalizacija olovnog oksida.
Bio sam čato u JNA i na duši sam imao i akumulatore koji su bili pohranjeni u određenoj prostoriji.
SVAKI mjesec su išli na dopunjavanje!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Akumulator je v garaži i na njega prikopčan punjač.
IMG_20201222_162353.jpg IMG_20201222_162422.jpg

Ja znam sad novi auti kaj mi vozimo iz tvornica neki imaju reset, znači ak ga misliš skladištit a ne odma u prodaju moraš to napravit kaj oni zahtjevaju, i auto može stajat godinu dana, ti sjedneš u njega i on pali ko da si ga zgasil prije pol vure.

Ti nisi od onih koji znaju kaj treba napraviti, ili jesi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ajd malo o kumulatoriiiii!
Olovni po čeliji moraju raditi od 1,8V do 2,2V (10,8V do 13,2V) u tom području se ne dešava nepovratna kristalizacija olovnog oksida.
Bio sam čato u JNA i na duši sam imao i akumulatore koji su bili pohranjeni u određenoj prostoriji.
SVAKI mjesec su išli na dopunjavanje!
Moj ves je bil 12122, mehaničar za kemijske izvore električne energije. Nakon kaj su me naučili ostal sam u istoj VP da učim nove generacije ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh