• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Sam podatak o startnoj struji je više marketinški trik, jer se navode podaci za više takvih struja.
Postoji podatak za CA (Crank amperage), koji je veći i piše velikim slovima, a postoji i CCA (Cold crank amperage), koji definira struju na niskim temperaturama. Ta je struja manja (s padom temperature raste unutarnji otpor akumulatora) od CA, ali zapravo puno više govori o akumulatoru.

Ovdje se akumulatori prodaju isključivo samo s CCA specifikacijama tj. bez kapaciteta (barem ja nisam našel) btw. točni naziv je cold cranking amps i govori koliku maksimalnu amperažu može dati na 0 F/ -18 C u vremenu od 30 sek. dok CA (negdje označavaju kao MCA - marine cranking amps) daje isti podatak ali kod temperature od 32 F / 0 C.

Moja iskustva s akumulatorima su svakojaka nekad sam kupil taijansku Activu dok se tek pojavila na našem tržištu i na fergaču je bez problema zdurala 9 ( DEVET ) godina i to je najdulje kaj sam imal akumulator, nakon toga sam kupil po podacima isti model i trajala je točno dva mjeseca duže od garancije. Po meni najbolje kaj se more kupiti su Optima gel ali koštajuuu , naime kod brata na caseu 5120 je 55 Ah radio bez greške punih 6 g. i s njime je traktor prodan, bez obzira na premali kapacitet nikad pa ni po največoj zimi nije bilo problema ni nakon dužeg stajanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Optima je startna baterija, no kad treba kapaciteta za pokrivanje potrošnje (auti u gradskoj vožnji npr.) onda tu nije dobra (nema kapaciteta), jer je punjenje nedostatno..
Verglanje ne potroši tak puno Ah kak se misli.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ekipa bok,

Svaki akumulator možete usporediti s kantom za vodu, ili vino, a njegov kapacitet izražen u Ah, s litrama.
Većina se valjda bude složila "da je uvijek bolje imati pri ruki vekšu kantu s vinom, nego manju", zato Vam preporučam kupite si najveći akumulator koji stane u kutiju Vašeg motornog vozila.
Isto tak' činjenica je da su najkvalitetniji akumulatori oni koje tvornice ugrađuju kao prvu ugradnju, jer ne smiju riskirati s garancijskim rokovima. Svaki naredni kojeg si mi kupimo je rezervni dio, zamjenski i bude trajao OSJETNO KRAĆE. Bitno je da trgovac postigne nisku nabavnu cijenu, dobru maržu a baš ga briga za nas, čim se prije vrnemo k' njemu po novi akumulator, tada samo on opet dobiva novu maržu... Isto kao i disk pločice na kočnicama...

Kupujte si akumulatore s najdužom garancijom, sa najvećim kapacitetom, od što poznatije firme, to Vam je cijela mudrost. Starih, dobrih akumulatora, kakve mi neki pamtimo više nema nigdje na tržištu, većina akumulatora se danas izrađuje od istih ploča, od istog proizvođača, samo su kutije malo redizajnirane i s drukčijim naljepnicama - tko mi ne vjeruje i ne mora, novac je i onako Vaš :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U potpunosti se slažem sa plusom nije isto ako je garancija 24 ili 60 mjeseci no u vino se ne kužim ima ga puno vrsti :icon_thumright:
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
Je istina tuduma,derekta,noje,cepike ,cijepa,glavoboljćeka,svadljivca,delanca...?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ispraznio mi se akumulator na traktoru,a ne mogu ga šlepati. Može li se dogoditi kakav šus ako stavim drugi akumulator,kresnem traktor i obda stavim njegov ispražnjeni?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Da,imam sutra sat-dva rad s traktorom,pa će se napuniti,samo me bilo strah da nešto ne pregori kad tokom rada budem mijenjao akumulator...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
To nebi smel delati dok je alternator u radu.

Bar upali sva svjetla prije otpajanja akumulatora.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako se bojiš stavi puni akumulator upali direktno (bez kontakta) skini puni i stavi prazni akumulator i daj kontakt .
ZJ kod auta smo u zimi često to radili zapalili sa dobrim i zamijenili lošim akumulatorom i nikad nije alternator krepal .
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ja sam tome doskocio s kablovima neki dan, tako da u ni jednom trenutku nije bio bez aku.
Mada nikad to nisam radio dok me nisu naplasili na forumu i nikad nista nije bilo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Auto ima bar neku stalnu potrošnju struje, dok traktor nema.
Ne mora se nikaj dogoditi, ali može. Bolje je spriječiti, neg poslije popravljati.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Na alternatoru postoji regler koji se brine o tome, koliko i kad treba punit i td.
Alternator vrti "na prazno" kad je akumulator pun i kad nema potrošnje struje.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Pa spoji samo kablovima drugi akumulator i traktor bude upalil i to je to..
Kaj bi skidal i premjestal akumulatore za bezveze, zato su kablovi i izmisljeni da olaksaju..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja sam s kablovima svojeg i tude aute palil 100 puta i nikad nista nije izgorilo ili se desilo..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega hoće reći da to može samo ako imaš dobre kablove.
Ja sam ih napravio od 6mm2 5 žila kabla, e to pali kaj hočeš, nema da se rastope ko ovi iz dućana.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Posudio sam kablove od kolege mehančara,i traktor je kresnuo,što je sigurno,sigurno je!
Hvala svima na odgovorima!
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Riknio akumulator star 3 godine i3 mjeseca ciak starter 110ah. U ponudi imam munju 97ah 600kn. Kakva vam se pokazala munja pokazala?
 

Najnoviji postovi

Na vrh