• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Ja sam napravil adaptere, pa na kabelima iz punjača nemam kleme već utikače za štek-lampu, kakve smo prije komentirali.

Prištekam ih u utičnice na oba traktora istovremeno i ddržim akumulatore na maloj struji dok je jako zima ili ih dopunim prije paljenja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sinu, nakon 6 godina,polako rikava FIAMM akumulator u Meganu 1,5 dci.
partner:

U obližnjim trgovinama prodaju:
- yuasa, 60 Ah, 550 A, yasa, 3g garancije, 513kn, 468kn s vraćanjem starog
- topla, 600 A - 619 kn
- topla, 66ah, 640 A - 674kn
- ciak starter, 65 Ah, 600A - 503kn (kartica), 471kn (gotovina + povrat starog),

Kupiti nekaj od toga ili potražiti nekaj drugoga, npr. Exide, Bosch S4, Fiamm ili sl.?
 

Dario12

Član
Tu od
13 Kol 2016
Poruka
38
ja bi yuasu,,3 god garancije i najeftinija je,,ali ako imaš u blizini pogledaj si malo banner akumulatore
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sadašnji ima 600 A startne struje. Kolika je važnost startne struje kod akumulatora? Jel za akumulator istih Ah i povoljnije da ima veću ili manju startnu struju?

Također sam primijetil da akumulatori, jednakih karakteristika i oblika, nemaju jednak volumen. Odstupanje je obično u visini oko 1,5 cm.

Osobno imam dobro iskustvo s bannerom i s exide-om. Oba su imali čepove za nadolijevanje vode.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa u globalu bi bilo dobro da ima što veću izlaznu struju da ga u onom prvom paljenju što jakše potjera, a dalje ti je manje više sve isto.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nekad si kupio vesnu i nisi obraćao pažnju na ništa nego da kupiš sa istim ampersatima. Uvijek je startala bez problema i zadnja mi je trajala 7g.
Ja bi kupio yuasu, imao sam ju na skuteru nekih 4g.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Sam podatak o startnoj struji je više marketinški trik, jer se navode podaci za više takvih struja.
Postoji podatak za CA (Crank amperage), koji je veći i piše velikim slovima, a postoji i CCA (Cold crank amperage), koji definira struju na niskim temperaturama. Ta je struja manja (s padom temperature raste unutarnji otpor akumulatora) od CA, ali zapravo puno više govori o akumulatoru.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Kupi ono zašto si se sam uvjerio da je dobro! Nekoliko desetaka kuna razlike u cijeni može ti se višestruko osvetiti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas ujutro je auto, nakon mirovanja vani od nedjelje ujutro (oko 50 sati) malo otežano zapalil. Izvršeno testiranje kod prodavača akumulatora (nakon vožnje od 12 km). Fotka izvješća i prikaz akumulatora odozgo su u privitku. Vide se neki čepovi, ali izgleda da nisu predviđeni za odšrafljivanje. Akumulator ima i ono magično oko (indikator gustoće elektrolita) o kojem smo raspravljali. Nije jako svjetle boje, a nije ni tamno. Vjerojatno je kuglica pala na sredinu ili malo ispod.

Po tehničkim karakteristikama najpovoljniji je ovaj. Ima jamstvo 40 mjeseci.
 

Prilozi

  • WP_20170103_12_42_10_Pro.jpg
    WP_20170103_12_42_10_Pro.jpg
    26.8 KB · Pregleda: 107
  • Akumulator Fiamm.jpg
    Akumulator Fiamm.jpg
    56.9 KB · Pregleda: 105

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Još nekaj: kupi akumulator s čim više Ah, a da stane u kutiju.
Akumulatori s više Ah imaju veću površinu ploča, manji unutarnji otpor i manje se naprežu pri svakodnevnom radu.
Meni je na Picassu bi originalni oko 60Ah, a sad je 75Ah, na Štoreu 88Ah, a sad je 110Ah.
Tehnologija je omogućila napredak, pa u isti volumen stane veći kapacitet.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Slažem se sa ZJ-om da uzmeš akumulator sa čim više Ah.
Tako i mi radimo, na sve traktore i u sva tri auta imamo najveće akumulatore što su stali u kutije.
Inače mi je otac autoelektričar, i sve mi je to objasnio baš ovako kako je ZJ napisao.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sve bi to bolo tak da ne postoji kvaka , a ona je u tome ako ima više Ah ima više površine ploča , ako je površina ploča veča znači da ih ima više komada a da bi to stalo i istu kutiju ploče s tanje ....a ploče se troše ....
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ne slažem se sa ZJ-om primjer Bosch S-4 64 ah pali 560 bolje nego Topla 100 ah i skoro nema samopražnjenja cijena s-4 1100 kn cijena Tople 650 kn iako je s-4 manji težina skoro ista . Imam dva s-4 i super sam zadovoljan bili su na rusu koji nije paljen i 8 mjeseci i upalil kak da jučer . Imam Ciak 55 ah koji je koji ima oko godinu i pol 7 dana auto nije paljen i več se osjeti da sporije vrti dok Topla 55 ah normalno vrti nakon 7 dana ne paljenja .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Željko, ma ti se ionak s nikim ne slažeš. To je valjda v tvojem selu normalno :D:

Pročitaj s razumjevanjem kaj sam napisal. Ovo kaj si napisal nema veze s kapacitetom, već s osobinama pojedinog akumulatora (veća startna struja), iako tu postoji i subjektvni osjećaj da je nekaj bolje čim je skuplje :)
A i dvije Topla-e budu trajale dulje od jednog Boscha.

Puknuti, sve se u životu troši. I mi se trošimo, a i pijevcu vrijeme prolazi :D:
I auti imaju sve tanji lim, ali ne znači da su zato manje čvrsti. Tanke ploče vodile bi k većem unutarnjem otporu, a to nije slučaj. Ploče su hrapavije, pa imaju veću površinu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sin je bil jako zagrizel za ovaj yuasa akumulator, ali smo odustali. Inzistiral sam na dodatnim informacijama. Posebno informaciju kad je akumulator formiran (izrađen). U trgovinama s povoljnijom cijenom su tvrdili da to ne piše na akumulatoru, a tamo gdje je cijena viša su rekli da piše na akumulatoru. Malo smrdi na muljažu. Ako su proizvedeni u istoj tvornici, trebaju biti jednako označeni.
Uvjeril sam sina da je bolje kupiti po preporuci kolege ZJ. Akumulator bude 75 Ah, 640 A (sadašnji je 60 Ah, 600 A). Zamjena bu realizirana do kraja tjedna.

Hvala svima koji su pomogli svojim komentarima, a posebno ZJ-u. :drink:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Željko, ma ti se ionak s nikim ne slažeš. To je valjda v tvojem selu normalno :D:

He he ZJ ja o praksi ti o teoriji (pusti selo neka priča:(rofl):) trenutno imam 7 registriranih vozila sa 6 različitih akumulatora neznam teoriju ali ipak vidim koji duže traje i koji bolje vrti no nemora da sem u pravu . Ako si se uvredil na mojem nerazumijevanju problema iskrena isprika .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Nisam se naljutil. Zakaj bi? Samo sam konstatiral činjenice :icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh