• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,711
Schneider sam imal na autu mislim da je bil prek 2.5 godine.... sad sam stavil Topla pa bumo vidli....
Na traktoru Ciak traktorski 110AH - 1100A tri dana su mu falila do 7 godina...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
A zašto se zamarate s tim akumulatorima. Nema pravila.
Primjer, imaš na stroju 4 jednaka akumulatora, kupljena iste sekunde, istog datuma proizvodnje iz iste tvornice. Tri ti rade kao singerica, jedan iz nepoznatih razloga krepa nakon godinu dana. Staviš drugi umjesto njega, a ova tri rade i dalje, zajedno s njim.
Kojeg da sad od ta 4 kom preporučimo forumašu, prvog, drugog, trečeg, četvrtog?

Akumulatori se proizvode masovno i može se potkrasti pogreška u proizvodnji.

Napisao sam i ponavljam, kupiti onaj s najdužom garancijom i ako se može - sa što više kapaciteta u amper satima / Ah.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
To su oni kaj imaju u sebi vunu umjesto separatora?
Za start stop vozila ima smisla ali za ove naše drlje bojim se da je to skupa baterija.
Znam mnoge vlasnike start stop vozila koji kupuju klasične baterije jer su im ove skupe.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam ni ja baš načisto s tim. Ako se ne varam, nekad je za štednju goriva na semaforu postojalo pravilo. Kod stajanja duljeg od minutu, isplati se zgasiti motor, a kod kraćeg ne. Čak kod kratkog prekida potroši više za ponovno pokretanje nego da ostane upaljen.

Kak sad start-stop sistem prepozna kad treba zgasiti motor, a kad se ne isplati?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
A koliko se troše ostali dijelovi, od anlasera ležajeva koji nisu pod pritiskom ulja, akumulatora...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Sva sreča pa kad sam prisiljen voziti takvo vozilo obično znam gde je gumb koji tu funkciju ugasi.
Nažalost nakon svakog novog pokretanja treba ponovno gumb stisnuti.
A ove druge kaj neznam ugasiti držim na kvačilu pa nek se troši 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Kod VAG-a se tipka da preprogramirati, da je isključena, a kad stisnes onda je tek uključena ;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,573
Ako netko ne želi da se troši baterija ili KPL automobil, onda ga lijepo zatvori u garažu (ako istu posjeduje), odšarafiti kleme sa akumulatora, podignuti auto na coke (da zrak) u gumama ne pati. Eventualno svakih tjedan dana malo otvoriti vrata da ga zrak malo prođe, i tako to. I na taj način neće biti nekih baš troškova održavanja i sličnih gluposti. Jedino što onda bi mogao biti slijedeći problem, auto u garaži a mogla bi se iskoristiti za neku drugu namijenu. Npr. auto na sunce a kokoši u garažu, ako ih bude puno , onda može ih se nastaniti i u auto.

A ma bitno je samo jedno da nam automobil služi za na posao, za na godišnji odmor (negdje na Jadranu) onima koji si ga mogu priuštiti i tako to .
Da i nikad ga ne držim na fercionu na semaforu (dok je crveno), jer u mom malom gradiću semafora nema. :hahah:
A kad se recimo nađem u nekom većem gradu (gdje postoje semafori) , gužve i vožnja u koloni (stani - kreni), onda isto koristim istu tehniku (kod kraćeg) stajanja izbacim iz brzine, dok kod malo dužeg čekanja onda ugasim auto. Obično se fercion koristi za kreni - strani!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Kod VAG-a se tipka da preprogramirati, da je isključena, a kad stisnes onda je tek uključena ;)
Znam, do takvih VAG-ova ja još nisam dogural.
Moraju se još nekoliko godina dokazivati da bi na moj dvor mogli ;)

Baš danas imam situaciju s baterijom, ujutro "kuhalo" nije moglo zavrteti, več par dana kilavo vrti.
Punil se čitav dan i maloprije ga stavim, a on ne može okrenuti.
Najdem papire, star je godinu i po, taman jer ima dve garancije. Sad po drugog, a na novi proizvod je garancija ispočetka .......
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Punil se čitav dan i maloprije ga stavim, a on ne može okrenuti.
Akumulator u normalnim uvjetima zapravo nema potrebe dopunjavati / puniti punjačem izvan vozila, osim:
- ako su bila ostavljena svjetla, ili drugi potrošači, koji su ispraznili akumulator za vrijeme mirovanja motora,
- ako je labav remen za pogon generatora, pa pod opterečenjem uključenih potrošača "generator koči", a remen proklizava i ne događa se proizvodnja dovoljne / potrebne količine struje za dopunu akumulatora,
- ako je baš došlo do kvara generatora, instalacije i/ili sustava za punjenje

U normalnom radu akumulator posluži samo za startovanje motora, a sva se trošila struje dalje napajaju iz generatora.

Jednako tako se u akumulator za dolijevanje elektrolita ne dolijeva kiselina, nego samo destilirana voda.

Ali @MUHA, ja pretpostavljam da ti to sve ionako znaš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Mislim da znam ;)
Ali, ja malko sumnjam u alternator jer dok je bil kod prijašnjeg vlasnika ja sam mu u nedostatku odgovarajučeg ugradil slabijeg.
Po svemu sudeči ipak nije do njega jer je godinama prije uspješno dupunjaval.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Kak sad start-stop sistem prepozna kad treba zgasiti motor, a kad se ne isplati?
Nekako ovako:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala na pokušaju, ali i nakon pročitanog članka još uvijek imam isto pitanje bez odgovora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Danas je dobil posljednju šansu da ga ova naprava proba probuditi iz mrtvih u kaj ne vjerujem..... kad ga onaj crveni nije napunil...

Interesantno je kak tri kineska mjerna uređaja pokazuju svaki svoje 🤭

 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
Ma dobro je to mjerenje. Nekada su mjerni instrumenti s pomičnim svitkom imali klasu točnosti 2,5 a ovi su tu negdje oko toga. Za radioničke uvjete - ma puna šaka brade. (y)
 

Najnoviji postovi

Na vrh