• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,100
Kabeli nemaju veze, samo nek kleme i spojevi budu čisti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,361
Kak kablovi nemaju veze?
Ako se struja koja prolazi kroz njih pretvara u toplinu oni postaju potrošač koji bespotrebno naglo prazni bateriju.
Svako naglo punjenje i pražnjenje dovodi do savijanja ploča između kojih su separatori koji se onda mrve i padaju na dno.......
Tak su mene učili.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,100
Krivo si razmel...
Instalacija je postojeća i ne vidim zakaj bi tu ikaj trebalo mijenjati, osim eventualno dotrajalih spojeva ili klema.
Pretanki kabel više ograničava struju i akumulator može biti samo manje opterećen, jer može predati manju snagu. U prijevodu, to znači da anlaser sporije vrti, a akumulator ne može isporučiti punu startnu struju.
"Debeli" kabel, od akumulatora do anlasera je obično 50mm2, rijetko 70mm2.
Sve to nema puno veze s punjenjem na vozilu i predmetnim problemom.

Činjenica je da je akumulator na tom modelu izložen većim vibracijama i temperaturi (nego na starijima gdje je ispod poda), no i mnogi drugi imaju akumulatore na istom mjestu...
Može biti ili do punjenja prevelikim naponom (regler?) ili do loše kvalitete akumulatora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,361
Kaj ja znam, žice unutar opleta znaju pocrneti pa navodno to krade struju i opterečuje izvor bespotrebno.

Znam da kad iz baterije uzimaš maksimum koja ona moze dati ona bude topla.
Isto kak i kad se puni.
To ju ubija.

Slažem se da je problem u punjenju ili lošoj kvaliteti same baterije prije nego u kablovima.

Mada, takve baterije koje su lošije kvalitete su za mene zakon. Razlog sam objasnil kojo post prije.
Ko Lidl alat, uvijek imaš novi...
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,100
Opisal sam moje iskustvo s akumulatorima prije par stranica.
Ne kužim zakaj Zetoru treba 140Ah i ne traje dugo, a mojega pali 75Ah blizu 10g...!?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
14.6 je punjenje
To ti "ne valja", ne bi trebalo puniti s naponom preko 13,8 V. preko te vrijednosti uništava akumulator. Mijenjaj regulator, ali istovremeno i očisti i servisiraj alternator i "sve" spojeve žica. "Ne mislim dalje pojašnjavati ili diskutirati, s nikime o ovome."
Ime akumulatora, ili robna marka "danas" nisu skoro ni bitni, nego kako se koristi u praksi. Akumulator na traktoru se mora truckati i to ti je tak...

@MUHA je potpuno u pravu dok tvrdi da je veliki presjek kablova "za anlaser" jako bitan. Ja ga samo dopunim, jako, je jako bitan.
Za punjenje akumulatora od strane alternatora bi bilo normalno 4 - 6 kvadrata.
Za sve neznalice da ponovimo gradivo, čak i kablovi za tzv "transfuziju" moraju biti gotovo jednakog presjeka kao i originalni na stroju, a nipošto ne "lidlovi" kablovi kao za svjećice, s dvije i pol licne u PVC-u.

Lp
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,361
Opisal sam moje iskustvo s akumulatorima prije par stranica.
Ne kužim zakaj Zetoru treba 140Ah i ne traje dugo, a mojega pali 75Ah blizu 10g...!?
Jasno, ja ovo o čemu sam pisal pišem školu koju sam naučil u akumulatorskoj stanici u kojoj sam provel 3 mjeseca obuke i 9 uz gradansko lice koji je bil voljan eksperimentirati pa smo se učili na trosak države, rastavljali ih, mjenjali ploče i separatore, kemijali s kiselinama....
Pisal sam več o tome ali da ponovim barem dijelič.
Akumulatori su imali svaki svoj karton, dolazili su na kondiciranje..... trajali su godinama.

Znam da tvojeg pali 75-tica, ja sam ju ugrađival.
Zeks ima dodatnih lampi celo čudo, onih na žarnu nit, dva brisača, ventilaciju koja cica..... Kad se sve to popali treba veči akumulator da to pogoni.
Današnji elektropokretači imaju reduktore....
Svaka baterija ima zamisljeni broj ciklusa (punjenje i pražnjenje). Tvoj traktor ima godišnje koliko ciklusa? Možda desetak.
Ključ je u ciklusima.

Akumulator manjeg kapaciteta prije strada jer doživi velike struje pražnjenja i kasnije punjenja i ja gde god imam mjesta stavim veči.
 

puma

Novi član
Tu od
16 Lip 2024
Poruka
20
Kak kablovi nemaju veze?
Ako se struja koja prolazi kroz njih pretvara u toplinu oni postaju potrošač koji bespotrebno naglo prazni bateriju.
Svako naglo punjenje i pražnjenje dovodi do savijanja ploča između kojih su separatori koji se onda mrve i padaju na dno.......
Tak su mene učili.
Gosp. MUHA ili su Vas krivo učili ili ste nešto krivo zapamtili ?:unsure:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,361
Gosp. MUHA ili su Vas krivo učili ili ste nešto krivo zapamtili ?:unsure:
Moguče je, a pogotovo ovo drugo da sam krivo zapamtil.
Učili me krivo nisu.

Nemaš pojma kak mi je žal kaj su mi nestale one dvije sveske mojom rukom pisane pa da obnovim naučeno.
 

puma

Novi član
Tu od
16 Lip 2024
Poruka
20
To ti "ne valja", ne bi trebalo puniti s naponom preko 13,8 V. preko te vrijednosti uništava akumulator. Mijenjaj regulator, ali istovremeno i očisti i servisiraj alternator i "sve" spojeve žica. "Ne mislim dalje pojašnjavati ili diskutirati, s nikime o ovome."
Ime akumulatora, ili robna marka "danas" nisu skoro ni bitni, nego kako se koristi u praksi. Akumulator na traktoru se mora truckati i to ti je tak...

@MUHA je potpuno u pravu dok tvrdi da je veliki presjek kablova "za anlaser" jako bitan. Ja ga samo dopunim, jako, je jako bitan.
Za punjenje akumulatora od strane alternatora bi bilo normalno 4 - 6 kvadrata.
Za sve neznalice da ponovimo gradivo, čak i kablovi za tzv "transfuziju" moraju biti gotovo jednakog presjeka kao i originalni na stroju, a nipošto ne "lidlovi" kablovi kao za svjećice, s dvije i pol licne u PVC-u.

Lp
Gosp. PLUS baš sam htio napisati da Vas pitaju o akumulatoru. A gdje vam je slika(nick) ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh