• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Možda ne izgleda suptilno ali zato može neograničen broj akumulatora zaredom da ispita :ppozdrav:
U detalje ne gledajte , nakon što sam isjekao rupu saznao sam da nov voltmetar ne valja pa sam prikačio ovaj mali samo za probu.
Ni struju nisam imao čime izmjeriti , ima 6 otpora vezanih po dva tako da imam tri stepena opterećenosti koje mogu birati. Na najjačem je svih 6 paralelno.
Fali trenutni taster za start . Unutra imaju tri jaka releja pa može i mali taster ali ga nisam imao.

Uglavnom radi perfekt.
Treba mi jer imam pristup starim akumulatorima koji idu u reciklažu a uvijek se među njima nađe i poneki dobar i neophodno mi je da imam tester koji može brzo ispitati veliki broj akumulatora a da se ne pregrije.
IMG_20231224_210531_4.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
I kako ispituješ recimo kapacitet, to je ono koliko struje može dati akumulator?
Pa kada budem imao podatak koliko struje vučem onda mogu makar približno tačnije znati.
Mada , taj tačan podatak mi ni je treba.
A ono što je meni dovoljno je da ga puknem nekih 10 sekundi i ako napon nema tendenciju daljnjeg pada od 10v za mene je upotrebljiv.
Koliko će trajati to je meni manje bitno jel opet će završiti tamo i odakle je došao a umjesto njega će doći drugi.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
785
Kakve su šanse da oživim tri godine stari Fiamm 60 Ah koji je zbog dugotrajnog nevoženja auta pao na 1.3 V? :D Zasad ga u intervalima punim sa 0,6 A dok ne probije 17-18 V, onda ću nastaviti sistemom CC > CV sa 15 V i 6 A.
Napunio se kroz narednih par dana, polako sam povećavao struju punjenja do 6 A, s naponom sam stao na 15.4 V, sljedeće jutro je bio na 13.1 V i evo dva mjeseca kasnije i dalje super pali. To mu je mislim treće duboko pražnjenje do 1-2 V jer se taj auto stvarno rijetko vozi.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
745
@domy_os moj auto ne vozi vec 4 mjeseca, a paljen je povremeno. Akumulator se puni 14 sati. Jos nije gotovo punjenje. Fali i elektrolita, morat cu sigurno 2 decilitra destilirane vode nadolit kad napunim. Napon je bio cca 12V sto je odlicno jer nemam klasican naponski izvor da bih mogao pokusat ozivjet akumulator. Iako,bolje je kupit u mom slucaju nov jer kad se auto vozi, steta bi bilo ostat negdje radi akumulatora. Na zalost ide samo 100Ah u original kuciste na autu.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,370
Nije dobro ni imati prejaki akumulator jer je onda pitanje da li je dovoljno jak alternator da ga može do kraja napuniti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,977
Zanimljivo... Na 3 različita vozila imam 75Ah akumulatore, samo na Štoreu je 100Ah.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Nije dobro ni imati prejaki akumulator jer je onda pitanje da li je dovoljno jak alternator da ga može do kraja napuniti.
Ako bu dost dugo punil moral bi ga dovoljno nafilati, problem je ako je puno potrošača u isto vrijeme.
Barem ja tak mislim
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
785
@domy_os moj auto ne vozi vec 4 mjeseca, a paljen je povremeno. Akumulator se puni 14 sati. Jos nije gotovo punjenje. Fali i elektrolita, morat cu sigurno 2 decilitra destilirane vode nadolit kad napunim. Napon je bio cca 12V sto je odlicno jer nemam klasican naponski izvor da bih mogao pokusat ozivjet akumulator. Iako,bolje je kupit u mom slucaju nov jer kad se auto vozi, steta bi bilo ostat negdje radi akumulatora. Na zalost ide samo 100Ah u original kuciste na autu.
Moj je bez održavanja, ali svejedno sam lampom pogledao tekućinu jer se vidi kroz plastiku i sve ćelije su napunjene skoro do vrha.
 

Najnoviji postovi

Na vrh