• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Kad nam misle dati lithium baterije u službi akumulatora...ako su dobre za starter zašto ne bi bile na mjestu olovnog akumulatora?
Ako su na električnom autu garantirano 10 god .s ciklusom od dan-dva ..za paljenje auta koja su skoro večinom benzin radilo bi za vjeka auta..malo mi je to čudno...
Pitanje ima svoju korisnu svrhu, ali ne treba "usprkos lijepim i korisnim željama" zaboraviti na koji se način pune olovni akumulatori na traktorima, automobilima itd. Generatori (dinamo i alternator) su "relativno jednostavni i jeftini uređaji.
Uzmimo u obzir da olovni akumulator ne treba nikakav BMS, usporedimo i kako izgleda punjač za Litijevu bateriju običnog, malog, dječjeg skutera, a kako za olovne akumulatore. Ja pretpostavljam da su "te komplikacije" jedna od velikih prepreka, pa dodano na to i znatno viša cijena...
Proizvođači jako dobro znaju da se nama kao potrošačima ne da platiti povišenu cijenu akumulatora za Start-stop uređaj, a kamoli da bi bili spremni platiti Litijeve, njihovu prateču opremu itd.

Pitanje je dobro, ali moj odgovor je za skoru primjenu definitivno jako loš. Tako nekako.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
I ništa od mog akumulatora.
Slike sve govore, 73,44 eura ali moram donijeti stari akumulator. Bez starog akumulatora, 100 eura.
 

Prilozi

  • IMG_20231018_170324.jpg
    IMG_20231018_170324.jpg
    66.9 KB · Pregleda: 38
  • IMG_20231018_170432.jpg
    IMG_20231018_170432.jpg
    56.4 KB · Pregleda: 37
  • IMG_20231018_170608.jpg
    IMG_20231018_170608.jpg
    23.9 KB · Pregleda: 38

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
744
Kakve su šanse da oživim tri godine stari Fiamm 60 Ah koji je zbog dugotrajnog nevoženja auta pao na 1.3 V? :D Zasad ga u intervalima punim sa 0,6 A dok ne probije 17-18 V, onda ću nastaviti sistemom CC > CV sa 15 V i 6 A.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ako je sve vrijeme služil svrsi ljepe godinice je izdržal pa da je sad i neispravan (y)
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
Stvarno rijetkost za no name marku akumulatora.

@zoran89
Dobra je Yuasa a ti imaju 40mj garancije.
Meni se u 36mj. se dosta ispraznil mozda mojom krivicom jer je bilo selidbe viljuskar pa TV.
Nosil sam ga u servis na reklamaciju ali su ga uspjeli oživjeti punjenjem i sad ponovno pokreće
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Ne mogu se tome načuditi, znači kupio sam dva nova aku ciak od 100 ah za traltore i nakon3 god i jedan i drugi u roku tjedan dana crkli i to usred ljeta
Ovaj aku jena Ford fiesti od mame, i još šljaka, ali je na izdisaju jer ujutro jedva okrene, pa ga navečer napunim da ujutro kresne jer ga koristi sad žwna za posao, a to je 1,5 km pa ga ne stigne dopuniti
Ali još interesantnija stvar je da je prije toga bio original tvornički koji je izdržao 13 god i do zadnjeg momenta nije odavao znakove starosti nego je odjednom otišao
Baš sam ga ja taj dan dobio na servis, ujutro upali bez problema, a u 15 00,dam kontakt, oću zaverglati i mrak, ni lamice više ne svjetle, izmjerim, 1,2 v
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
982
A da ti na fiesti provjeris diode na alternatoru?

Probaj ga napuniti odspojenog pa ga ujutro spoji pred paljenje i vidi da li veselo vergla.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Nema tu neke mudrosti. Isto se događa i na Fiat Punto, koji imaju onaj akumulator " čudnih" dimenzija. Mislim da je 44 ah. Ako se vozi na kraćim relacijama isto zimi ,ujutro ne može upaliti. Vidim po raznim forumima, da je kriva masa između motora i šasije, no to nije točno.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
A da ti na fiesti provjeris diode na alternatoru?

Probaj ga napuniti odspojenog pa ga ujutro spoji pred paljenje i vidi da li veselo vergla.
Zašto misliš da bi trebalo provjeriti diode?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@ROADRUNNER Zadnjih 7 dana piše samo sarkastične postove..ili se sveti martin zadržal kod njega malo duže ili je pretočil prije prvog mraza.
 
Posljednje uređivanje:

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
982
Zašto misliš da bi trebalo provjeriti diode?
Mozda ti curi struja kroz njih i prazni se akumulator dok auto stoji. Ako su diode probile, ni punjenje nije dovoljno jako da napuni bateriju brzo kak bi trebalo.
@MUHA....da ovo nije Stefov video, ne bi vjeroval.
Nepojmljivo mi je da baterije za mobitel upale anlaser koji vuce skoro 100 ampera i kroz tako tanke zice.
Osnove elektrotehnike koje sam ja ucil u skoli i na faksu tu padaju u vodu.
Pogotovo radi kvadrature kontakt klijesta koja jedva da sa par mm hvataju kleme.
Ali ak Števa veli da dela, onda dela.
 
Na vrh