• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Alternativa alnaseru na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Kolko ja znam na 539 ne.
Bil je na 558 alnaser kao na 533
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
to je to , revolucija , navineš i otpustiš , bravo stric vujec
za dobar motor dosta , za verglanca ipak treba manji motor
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Snaga nemora značiti da ima brzinu :icon_wink:

Ali zato ovaj s linka ima onaj šaraf koji Oficir spominje, samo kaj se kroz njega ne podmazuje ležaj.
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
365
da je nabavit ovakav anlaser kao na prvoj slici onda bi se lako napravilo ono na drugoj slici
 

Prilozi

  • dsc05911.jpg
    dsc05911.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 132
  • 5x1BwdpfT5s.jpg
    5x1BwdpfT5s.jpg
    41.4 KB · Pregleda: 430

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
669
nabavis anlaser od fordsona. Na njemu izbacuješ bendix prek poluge. On nema automat. Bi poslikal al nemam s čim.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Ljapo ceki , svaka čast, jel to vladimirec?

Još uvjek tražimo par podataka
1.koliki je broj zuba vijenca zamašnjaka , evo gajtan ima raskopan motor pa ga drugi put molim da prebroji zube ?
2. koliki bi bil optimalni broj okretaja na radilici kako bi 533 kresnul?

Malo o sam po noči po glavi premetal taj "feder spring" , to je sigurno prava opcija za recimo 539 koji zbilja pali ko raketa ..ili tako neki motor ..ali ne za 533

Imam jednu mašinu koja se ubila da bude pokretač 533 , ima več kvačilo , lančanik
https://www.youtube.com/watch?v=nKyDn9v1nNg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
nabavis anlaser od fordsona. Na njemu izbacuješ bendix prek poluge. On nema automat. Bi poslikal al nemam s čim.
svakom anlaseru možeš izbaciti automat pa polugom uzubiti zupčanik
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Moje mišljenje da sve alternative vode u topionicu ili posrednicima đipsijima -ko više da na kilu.Ako se ima mjesta doma rasturit u delove pa če polako kapat pare.:biggrin::biggrin:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Tražim ali nemožem da nađem snimak gdje su ljudi na vladimirca naprijed stavili neku veliku remenicu i pale ga ''na špagu'' , kud će bolja alternativa
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,953
Najbolja alternativa skupit deset susjeda i kupit 11 piva (ako vlasnik popije jednu) i eto deset konjskog zamjenskog anlasera i ako upali 11 ljudi je sretno :icon_razz:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Još uvjek tražimo par podataka
1.koliki je broj zuba vijenca zamašnjaka , evo gajtan ima raskopan motor pa ga drugi put molim da prebroji zube ?
2. koliki bi bil optimalni broj okretaja na radilici kako bi 533 kresnul?

Danas sam imal vjenac od 533 u rukama, zaboravio ..... bum sutra ili ako je sila ....
Bendix bi trebal biti Z 9 :icon_scratch:

Optimalan broj bi bil oko soma i pol okretaja za zimu :(rofl):
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
Originalni anlaser je sasvim dobar, dok se kvalitetno reparira. Problem je u tome da se večina anlasera samo opere, stavi set novih ASX 8 četkica.... pa možda i promijeni automat ako gazdi nije žao tih dodatnih 200 kn troška.

Najveći problem kod njih je rotor, rijetko tko ima alat za skinuti oprugu iz rotora ( ja imam :icon_cool:) tako da se može kolektor potokariti.
Večinom ga samo pošmirglaju..... a to što zbog udubine četkice preskoče trećinu kolektora.... ma nema veze :icon_axe:

Automat? Isto treba podesiti.... nije svejedno kad ga ona ploča na rotoru "okine".

Na statoru su dvije vrste namotaja - radni ( debeli plosnati bakar) i oni tanji koji izbace rotor. Ti tanji so opet razdvojeni u dva namotaja... obadva potegnu rotor a tanji ( odnosno - onaj s više ohma) ga drži uzubljenog u zamašnjak. Između njih zna doći do spoja pa anlaser krči, izbacuje... Izolacija na statoru zna biti trula, oštećena....

Mehanički kuplung, tzv frajlauf (zovu ga i bendiks....:icon_rofl: ) se podešava s čeličnim pločicama. Uzalud vam dobar elektromotor ako tu proklizava....

S piksama (ležajevima) nema problema.... motor dosta masti :(devil): tako da je unutar anlasera masno.... što je dobro za pikse - loše za struju.
IMT 533, 558, stariji Tamići, Zmaj 141/142 imaju taj vijak na prednjoj piksi kroz koji se nakapa par kapi ulja a ispod je filc pa to lagano masti. Dobro smišljeno.

IMT 539 nema taj vijak na anlaseru, čak ni nemaju taj tip anlasera. Obično su Iskrini ili Lucasovi s fiksnom osovinom rotora.
Oficir opet lupa bezveze.... :icon_fU: :icon_butt:
Link na 539 anlaser - http://www.letrika.com/katalog/applications.html?lang=SLO&koda=IS1394

Alternativa anlaseru IMT 533 je dobro reparirani anlaser. To košta.... ali i vrijedi!

Šrafim po njima od 1993.... autoelektričar sam.


Da ne bi bilo baš offtopic..... napravite starter kak ima Formula 1. Problem je prvo paljenje na 533 - kroz dan pali ( dok je topao traktor a i temperatura zraka naraste :(wasntme):)

starter_motor.gif


Dosta šale.... treba pitati Slovence ( Letrika, bivša Iskra Avtoelektrika) da li bi odgovarao koji AZE tip anlasera... (korak zubi ) na donjoj slici je lijevo. Nema prednje kučište ko ni originalni na 533... a nosač se izmisli. No to je opet cifra od bar 400 eura za novi.... koji još k tomu nije "zašrafi i vozi".

f78af5f9f198d1bc7bdbf8c2bd3981d3.jpg


No Puknuti bi da taj starter ništa ne košta... da taj starter čak nije starter..... kupi Yugo ili Opel (Astru... zelenu čak... :(devil): hihihih) za 1000 kn i šlepaj s njom IMT 533! Poanta svega toga je da dok prodaš taj "auto-starter" na otpad dobiješ na kilu više od love koju si dal za auto..... i zaradiš. Ako je dobra cijena otpadnom limu.... :icon_scratch:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
835
kad je frendu riknul taj kuplung "frajlauf" ja kad sam prvi put videl na kom principu radi taj tip anlasera (imt 533), ja sam mislil da je to skrivena kamera :icon_hang:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Onakav sa lijeve strane na slici imam, ne bilo kakav, pa ako je neko zainteresiran .....stojim na usluzi
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ljepo sroceno,a meni ste se smijali kad sam rekel da reparacija kod elektricara kosta od 600-800kn,a nekad i vise.

Kaj se tice tvoje konstatacije da lupam bezveze:u prirucniku za odrzavanje imt 539 je naslikano i pise za to podmazivanje lezaja(pikse).
Ja sam lepo pital jel ko to videl ili radil.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Oficir opet lupa bezveze.... :icon_fU: :icon_butt:

E nije sitina... Oficir lupa s vezom..... kad tad dođe gica na kolica i pokaže se da je Oficir bil u pravu.... Ja sam to uočio i javno priznao i ispričao se za svoju nevjeru.... Mogao bi i ti malo dublje pročitati postove pa bi i ti uvidio da nemožeš izvuči nešto iz konteksta i ismijavati.... Nije u redu...
 
Na vrh