• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

bane1978

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
1,022
Probam naravno.
Krivo sam se izrazio, ide preko nje pobuda, ali se ponuda može spojiti i direktno na alternator, samo u tom slučaju nemamo kontrolu (ako ne spojimo preko lampice).

Da kad ju spojim direktno, na + i - akumulatora.
Tu si malo pobrkao lončiće,ta lampica ti je ustvari pobuda,zanči kad je spojiš kako su kolege opisale,mora svijetlit kad daš kontakt,a ugasit se kad upališ traktor,bez nje nema punjenja

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
50
Samo ti pozovi majstora, 😉
Jesam već :D Ali neda mi vrag mira :D

Kak se meni čini to bu najsigurnije da nebi u nočnim satima vatrogasci posla imali :)
Hahahahahhaha, ma dobro, nadam se da nisam baš toliko talentiran :D
Tu si malo pobrkao lončiće,ta lampica ti je ustvari pobuda,zanči kad je spojiš kako su kolege opisale,mora svijetlit kad daš kontakt,a ugasit se kad upališ traktor,bez nje nema punjenja
Ček, znači ako ne ide baš direkt preko lampice onda ne može dobiti pobudni napon? Lampica je baš neophodna?

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
50
Opet pričam sam sa sobom. Znači dok lampica radi nema pobudnog napona, kad se lampica ugasi onda je to "trigger" alternatoru, tj. onda dobije pobudu?

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
17,537
Pričaš da, jer ja ne stignem pospajati i popraviti postove kak ti brzo pišeš ppst za postom i bespotrebno citiraš.
Daj se malo saberi i ne piši tak.

Opet pričam sam sa sobom. Znači dok lampica radi nema pobudnog napona, kad se lampica ugasi onda je to "trigger" alternatoru, tj. onda dobije pobudu?
Točno tak kak si sad napokon skontal.

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
50
Da baš je neophodna 😉
Gledam kak je tu kaj spojeno ali nerem se snaći nikak 😊
Pogledaj sliku koju sam gore postao.
a)Znači 1 je B- i premošten je na masu (kučište alternatora)
b)Bijela žica je najvjerojatnije spojena na - akumulatora
c) 3 je spojeno na lampicu
I beš mi sve ako kužim kamo ide B+, to je jedina neoznačena na slici

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
17,537
Ona kaj je pod maticom ključ 10 ima vezu s akumulatorom i preko nje puni.

Pjero

Aktivni član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
1,714
Kod tebe je samo ispala žica od osigurača. Spoji je na donju kutiju osigurača, treći po redu sa donje strane (naravno ako je složeno tvornički po shemi). Taj osigurač, kad uguraš kontakt ključ mora biti pod naponom.

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
17,537
A kamo ide dvojka (bijela)?
A kaj ja znam, prati ju okom pa bu te otpeljala gde vodi pa s nam javi da i mi znamo gdje joj je druga strana ubodena.

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
50
Problem je da ta žica vjerovatno nije niti bila spojena jer iz žaruljice oba dvije žice idu do alternatora. Jedna nije spojena nigdje a druge je na alternatoru. Nije mi jasno kako je to nekada radilo. Ako prije ne dođe majstor, probam tu drugu prespojit kako si rekao i provjerim napon na osiguraču.
Puno hvala svima za sada, i ispričavam se Muhi šta sam mu dao posla oko moderiranja :D

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
17,537
Nije problem, zato smo tu da si pomognemo, a svako od nas ima pravo na greške.
Nek tvoj alternator profila uz nasu pomoč i sve bu pet.

Pjero

Aktivni član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
1,714
d+ žica na kontrolnu žarulju pa od žarulje na osigurač od kontakta. Ostale žice osim mase i B+ možeš maknuti.

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
50
Ljudi puno hvala svima, namučio sam vas ali rješeno. Spojio drugu žicu žarulje na osigurač, lampica svjetli na kontaktu, alternator puni 14,14-2. Puno hvala :)

plamik

Novi član
Tu od
28 Tra 2020
Poruka
2
Pozdrav, mozete li mi pomoci determinirati sto je koji konektor na ovom alternatoru? Postoji li nacin kako instrumentom otkriti koji je konektor koji? Alternator je na brodskom m33 rakovica motoru, znate li mozda o cijem se alternatoru radi? IMG_7660.jpg

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
50
B+ ide na + aku, D+ ti je pobuda (kontrolna lampica). Ali počekaj još da netko iskusniji odgovori.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
16,424
Iskra ili Bosch alternator.
Takvog imam na traktoru. Obično je bil dvopolni konektor za B+ i D+.
B+ ide prema debeloj klemi na anlaseru (na + akumulatora), D+ ide na jednu stranu žaruljice, a druga strana žaruljice ide na + iza kontakt brave.
Na klemu + treba spojiti blok kondenzator od 1uF, radi filtracije smetnji.

plamik

Novi član
Tu od
28 Tra 2020
Poruka
2
Hvala na brzom odgovoru, bunio me ovaj dupli B+ konektor. Obican + je pretpostavljam za taho? I izmedju kojih tocno klema spojiti blok kondezator od 1uF?

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
10,669
Taj B+ je uduplan samo , znaci obje velike stopice su jedno te isto.

Najnoviji postovi

Na vrh