• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Opet pričam sam sa sobom. Znači dok lampica radi nema pobudnog napona, kad se lampica ugasi onda je to "trigger" alternatoru, tj. onda dobije pobudu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pričaš da, jer ja ne stignem pospajati i popraviti postove kak ti brzo pišeš ppst za postom i bespotrebno citiraš.
Daj se malo saberi i ne piši tak.

Opet pričam sam sa sobom. Znači dok lampica radi nema pobudnog napona, kad se lampica ugasi onda je to "trigger" alternatoru, tj. onda dobije pobudu?
Točno tak kak si sad napokon skontal.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Da baš je neophodna 😉
Gledam kak je tu kaj spojeno ali nerem se snaći nikak 😊
Pogledaj sliku koju sam gore postao.
a)Znači 1 je B- i premošten je na masu (kučište alternatora)
b)Bijela žica je najvjerojatnije spojena na - akumulatora
c) 3 je spojeno na lampicu
I beš mi sve ako kužim kamo ide B+, to je jedina neoznačena na slici
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ona kaj je pod maticom ključ 10 ima vezu s akumulatorom i preko nje puni.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Kod tebe je samo ispala žica od osigurača. Spoji je na donju kutiju osigurača, treći po redu sa donje strane (naravno ako je složeno tvornički po shemi). Taj osigurač, kad uguraš kontakt ključ mora biti pod naponom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A kamo ide dvojka (bijela)?
A kaj ja znam, prati ju okom pa bu te otpeljala gde vodi pa s nam javi da i mi znamo gdje joj je druga strana ubodena.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Problem je da ta žica vjerovatno nije niti bila spojena jer iz žaruljice oba dvije žice idu do alternatora. Jedna nije spojena nigdje a druge je na alternatoru. Nije mi jasno kako je to nekada radilo. Ako prije ne dođe majstor, probam tu drugu prespojit kako si rekao i provjerim napon na osiguraču.
Puno hvala svima za sada, i ispričavam se Muhi šta sam mu dao posla oko moderiranja :D
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nije problem, zato smo tu da si pomognemo, a svako od nas ima pravo na greške.
Nek tvoj alternator profila uz nasu pomoč i sve bu pet.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
d+ žica na kontrolnu žarulju pa od žarulje na osigurač od kontakta. Ostale žice osim mase i B+ možeš maknuti.
 

plamik

Novi član
Tu od
28 Tra 2020
Poruka
2
Pozdrav, mozete li mi pomoci determinirati sto je koji konektor na ovom alternatoru? Postoji li nacin kako instrumentom otkriti koji je konektor koji? Alternator je na brodskom m33 rakovica motoru, znate li mozda o cijem se alternatoru radi? IMG_7660.jpg
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
B+ ide na + aku, D+ ti je pobuda (kontrolna lampica). Ali počekaj još da netko iskusniji odgovori.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Iskra ili Bosch alternator.
Takvog imam na traktoru. Obično je bil dvopolni konektor za B+ i D+.
B+ ide prema debeloj klemi na anlaseru (na + akumulatora), D+ ide na jednu stranu žaruljice, a druga strana žaruljice ide na + iza kontakt brave.
Na klemu + treba spojiti blok kondenzator od 1uF, radi filtracije smetnji.
 

plamik

Novi član
Tu od
28 Tra 2020
Poruka
2
Hvala na brzom odgovoru, bunio me ovaj dupli B+ konektor. Obican + je pretpostavljam za taho? I izmedju kojih tocno klema spojiti blok kondezator od 1uF?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Taj B+ je uduplan samo , znaci obje velike stopice su jedno te isto.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Hvala na brzom odgovoru, bunio me ovaj dupli B+ konektor. Obican + je pretpostavljam za taho? I izmedju kojih tocno klema spojiti blok kondezator od 1uF?

Za brojač okretaja je oznaka W, ovo tu + je baš za originalni kondenzator. Žica iz kondenzatora ide tu, kučište kondenzatora vijkom na kučište alternatora
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Poz... Dali je netko kupova alternator lukas sa masive za imt 539,dal sluzi svrsi i dal netko imao problema sa njim jer po cijeni cini mi se da nije TRAJAN?
 
Na vrh