• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Služi za blokiranje smetnji. Jedan kraj ide na B+, a drugi na masu. U njemu se nema kaj pokvariti, a da je probio, izgorjela bi žica.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Operi naftom, ili benzinom, ispuši komprimiranim zrakom.
To volim pročitati od jednog strujiča, a ne kad mi se pamet soli da bu nagrizlo lak....
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ovako je to bilo na traktoru mojeg susjeda. Alternator u nemaru, pa i njegovo hlađenje nikakvo.
IMG_20200415_122744.jpg
Ovakav loš spoj uglavnom izazove požar instalacije itd.
IMG_20200415_122607.jpg
Blato je pomoglo uništenju kolektora, bakar je skoro nestao (sive fleke na bakrenom prstenu rotora), jednostavno ga je u suradnji s četkicama odšmirglalo.
IMG_20200415_183812.jpg
Bolje je to spriječiti na vrijeme...
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Pitanje za alternator.

Koliko bi alternator kad traktor radi na leru morao davati voltaže za kvalitetno punjenje? Dešava mi se da mi svijetli lampica za dinamo na kombiniranom satu, radi se o IMTu 549, kada traktor radi neko duže vrijeme pod gasom bez potrošaća lampica zna svijetliti, pa kada upalim neki potrošač tipa kratka svijetla s pozicijom ili radio ugasi se no kad upalim radna svijetla na kabini ponovo svijetli(što izbjegavam tak da radna svijetla ispadaju mi za ukras :/ ).
Alternator je originalni, Iskra.

Ne bi htjel si smrdat akumulator kad mi sada nakon popravka alnasera jako dobro vrti, akumulator je Topla.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Alternator na leru traktora ne bi ni trebao puniti, tu je negdje "ni vrit ni mimo". Traktor na leru jedva da okreče radilicu...
Posumnjaj ti radije u neispravnost tvojeg klinastog remena, da se ostaklio i izgladio po stranicama, ili da je samo nedovoljno napet.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
965
Meni ovo mirisi na losu masu. Negdje ti masa od sata nije kako spada. Od alternatora tesko jer je zasarafljen drito na kuciste i ima masu.
Neki losi spoj je u pitanju jer kad opteretis alternator sa jacim trosilom, onda pocne puniti.
Inace, alternator ili puni ili ne. Za voltazu je tu regler koji drzi napon na oko 14.4V...uglavnom vise od 13 volti tako da moze puniti, a struju podesava po opterecenju ovisno o potrosacima.
Zaruljica u satu mors biti 2W ili vise da bi pobuda dobila dovoljno struje i da bi alternator punio.
Provjeri spojeve oko zaruljice i ostalih zica koje imaju veze sa strujnim krugom punjenja.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Alternator na leru traktora ne bi ni trebao puniti, tu je negdje "ni vrit ni mimo". Traktor na leru jedva da okreče radilicu...
Posumnjaj ti radije u neispravnost tvojeg klinastog remena, da se ostaklio i izgladio po stranicama, ili da je samo nedovoljno napet.
Taj remen gledam već duže vrijeme s namjerom da ga zamjenim i malo je ispucan istina, al opet si mislim to je bacanje novaca, neka vozi dok ne pukne.
Napet je dovoljno u to sam siguran, sad jedino da je sam remen otvrdnul vjerojatno, to budem svakak zamjenil.
Meni ovo mirisi na losu masu. Negdje ti masa od sata nije kako spada. Od alternatora tesko jer je zasarafljen drito na kuciste i ima masu.
Neki losi spoj je u pitanju jer kad opteretis alternator sa jacim trosilom, onda pocne puniti.
Inace, alternator ili puni ili ne. Za voltazu je tu regler koji drzi napon na oko 14.4V...uglavnom vise od 13 volti tako da moze puniti, a struju podesava po opterecenju ovisno o potrosacima.
Zaruljica u satu mors biti 2W ili vise da bi pobuda dobila dovoljno struje i da bi alternator punio.
Provjeri spojeve oko zaruljice i ostalih zica koje imaju veze sa strujnim krugom punjenja.
Mislim da do lampice nije jer se ne sjećam da je ikada mijenjana, probal budem pod maticu koja steže sat za kontrolnu ploču uvalit žicu sa masom, možda kaj pomogne.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,874
..........
Zaruljica u satu mors biti 2W ili vise da bi pobuda dobila dovoljno struje i da bi alternator punio.
Provjeri spojeve oko zaruljice i ostalih zica koje imaju veze sa strujnim krugom punjenja.
Mislim da je to vrijedilo za dinama, alternator ima elektroniku!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Pobudu alternatora napravi kontrolna žaruljica od oko 3W. Ne dolazi na traktoru do samo-pobuđivanja. Nisam sreo takve iznimke.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,352
Meni je strujač mijenjal cijelu instalaciju i izbacil dinamo te ugradil alternator. Anuliral je ampermetar jer veli da on nema veze za alternator. Ugradil je kak veli kolega plus kontrolku od 3 wata i šljaka
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Može zašto ne bi mogao ampermetar i alternator. Mora biti kontrolka. Samo su onda 2 pokazatelja da li puni ili ne puni.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Neki alternatori imaju tvrdo željezo na rotoru pa ostanu magnetični i kad stanu, pa im zato ne treba početna uzbuda (postanu samouzbudni).
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Kod mene ima samo ampermetar bez kontrolne lampice
Ti valjda imaš nekakav ruski traktor, koji ima alternator s pobudom od kontakt brave. Čim daš kontakt rotor dobiva struju i napon za pobudu.
Bilo bi lijepo da napišeš što imaš i komentiraš. Nije usporedivo sa Bosch, Iskra i drugima.
ZJ
Daj neki primjer takvoga, molim te.
 

Najnoviji postovi

Na vrh