• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,756
Alternatori imaju pametnu elektroniku koja im odmah daje struju za pobudu tako da filaju i u leru čim proradi motor, a kontrolka im služi samo za kontrolu!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Sve je isto, samo rotor ima malu remanenciju koja je dovoljna kad se zavrti da uzbudi generator, a dalje uzbuda ide preko dioda na regler.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Pa zapravo ništa nije isto, naročito ako postoji spoj prema W, te ima relej za kontrolu, a uzbuda ide s ključa.
Najbolje zakači tu shemu koju komentiraš da te mogu pratiti.
Dinamo je imalo samouzbudu, ali za alternator molim njegovu shemu i tip, želim ga vidjeti, molim te.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Zamisli da imaš slabi permanentni magnet na rotoru (željezo koje ostane magnetizirano), koji pri rotaciji dade početnu uzbudu. Kad se uzbudi i proradi regulacija, dalje ide sve ko i na običnom...

Imal sam na traktoru uzbudu preko ključa. Dobro je to, samo je jednom ostal uključen kontakt i poslije tjedan dana akumulator je otišel u vječna lovišta... tak da je tu uzbuda preko žarulje u prednosti.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Ništa ne budem zamišljao. Evo tih Vaših shema:
2166749500_1317489021.jpg
8302180000_1329076333.jpg
I za kolegu LAKI-ja
7_1243673376.jpg
Kao što je kolega Deda Marek napomenuo - tih alternatora nema na IMT 539.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Kao što je kolega Deda Marek napomenuo - tih alternatora nema na IMT 539.
Istina. Iz prijašnjih sam postova krivo shvatil da ima 533 s preradom na alternator.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,756
Iz akumulatora ide struja preko sijalice, kad se da kontakt, pa preko regulatora i/ili alternatora na masu. Kad alternator "proradi" potencijal akumulator-alternator se izjednači i sijalica se gasi
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Rekoh, sve je isto. Ono malo magnetizma dovoljno je da projera 300mA struje za početnu uzbudu, a onda dalje sve ide kao da toga i nema.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Iz akumulatora ide struja preko sijalice, kad se da kontakt, pa preko regulatora i/ili alternatora na masu. Kad alternator "proradi" potencijal akumulator-alternator se izjednači i sijalica se gasi
Opisal si klasičnu pobudu prek sijalice. ZJ je tvrdil nekaj drugo. Pročitaj prijašnje postove

Rekoh, sve je isto. Ono malo magnetizma dovoljno je da projera 300mA struje za početnu uzbudu, a onda dalje sve ide kao da toga i nema.
Opet nema odgovora na koju foru radi kontrolka
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Rekel sam da se bude uzbudil i ako lampica ne radi, a ne da je ne treba (radi kontrole).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ako Iskra poćne filati bez pobude s kontrolkom ,imaš ručak od mene
Deda, ne kontaš.
Ti trebaš pobudu, a ovi uzbudu ;)

A ja sam sad jako uzbuđen i jedva čekam da neko laički objasni kak sijalica zna dal punjač fila ili ne fila :unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Za nevjerne Tome...
Kad motor stoji, zatvara se krug preko lampice preko reglera i uzbudnog namota rotora prema masi, te ona svijetli.
Kad se alternator zavrti, u statoru se generira napon i preko one tri uzbudne (male) diode (D+) regler dobije napajanje za daljnu uzbudu tijekom rada.
Kod alternatora čiji rotor zadržava magnetizam (nije od mekog željeza), taj je magnetizam rotora dovoljan da generira neki napon u statoru koji je dovoljan da se alternator sam uzbudi, i ne treba mu početna uzbudna u struja preko lampice.
...Iz prijašnjih sam postova krivo shvatil da ima 533 s preradom na alternator.
...a ne originalni na 539.
Rotor na Iskrinom alternatoru ne zadržava magnetizam nakon prestanka uzbude, pa mu je početna uzbuda potrebna.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
I ja pisem o 539, imam obican iskrin alternator od juga ili zastave i pobudu dobija preko kontakt brave i radi bez kontrolne lampe
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Zakaj bi bil nevjerni Toma ako me zanima kak radi?

Kad motor stoji, zatvara se krug preko lampice preko reglera i uzbudnog namota rotora prema masi, te ona svijetli.
Kad se alternator zavrti, u statoru se generira napon i preko one tri uzbudne (male) diode (D+) regler dobije napajanje za daljnu uzbudu tijekom rada.
To mi je jasno, to je klasika.
Kod alternatora čiji rotor zadržava magnetizam (nije od mekog željeza), taj je magnetizam rotora dovoljan da generira neki napon u statoru koji je dovoljan da se alternator sam uzbudi, i ne treba mu početna uzbudna u struja preko lampice.
Jasno mi je da i toga najvjerojatnije ima, ali me zanima na koji način kod takvog alternatora kontrolka radi?
 

Najnoviji postovi

Na vrh