• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pa to je 20+ godina star stroj. Vjerojatno ima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
:hahah: :hahah:
A pred 50 ga je onaj traktor kaj ne valja unutra pospremil
 

Mahegiarct

Novi član
Tu od
19 Velj 2022
Poruka
2
IMT 539, izgleda riknuo lucas alternator, ne puni, probija na masu i zaruljica stalno svijetli.
Uzeo bi drugi. Na ovom lucasu su spojene 3 zice, jedna je b+ koja ide na aku, druga je valjda d+ koja dolazi sa kontakt brave odnosno zaruljice kada se da kontakt i ona trenutno stalno svijetli jer probija na masu.
Za sto sluzi ona treca zica? Izgleda da je paralelno spojena sa d+ samo na drugom mjestu i ona se ubode, a ove ostale zavrcu.
Stari iskrin alternator ima samo dva izvoda B+ i D+
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,703
IMT 539, izgleda riknuo lucas alternator, ne puni, probija na masu i zaruljica stalno svijetli.
Žaruljica stalno svijetli jer alternator trenutno ne puni, to je njezina funkcija, da ti imaš signalizaciju i uvid što se događa. Napisao si da alternator probija na masu, to zapravo nije točna definicija.

Možda vrag i nije tako crn kako ti se čini.
Uzeo bi drugi. Na ovom lucasu su spojene 3 zice, jedna je b+ koja ide na aku, druga je valjda d+ koja dolazi sa kontakt brave odnosno zaruljice kada se da kontakt i ona trenutno stalno svijetli jer probija na masu.
Za sto sluzi ona treca zica? Izgleda da je paralelno spojena sa d+ samo na drugom mjestu i ona se ubode, a ove ostale zavrcu.
Da otklonimo sve nedoumice, idi sad molim te fotografirati stražnju stranu tog alternatora, da vidimo kako su spojene te tvoje žice. Postavi sliku, molim te.
Stari iskrin alternator ima samo dva izvoda B+ i D+
Zanemaruješ masu kao minus pol ;)
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Evo da dovršim svoju priču oko alternatora na 533. Nažalost ne znam koji je alternator, sa kojeg je vozila, nema nikakvu pločicu na sebi. Znam da je sa njemačkog vozila. Shema je u paintu, nemam volje to crtat kako bi trebalo, zdravo seljački je dovoljno dobro meni. Kratko spojeni izvodi B1 I B2, ne puni ako se spoji samo preko jednog. Ima neku zaštitu unutra, vjerojatno. D+ pobuda preko kontrolne žaruljice, kontakta na bravi 15/54 i osigurača. Sa kratkospojenih B1 i B2 ide na kontakt bravice 30, preko glavnog osigurača i ampermetra u seriji na + pol akumulatora. Puni na oko 1000-1200 obrtaja motora sa naponom od oko 13.9V što je meni dovoljno dobro, zadovoljavajuće. Nosač je na kraju prepravljeni od dinama za 533, regler od dinama /crna kutija iznad generatora/ električki odvojen od ostatka instalacije i to se mora obavezno napravit! Fizički je na traktoru jer ne smeta i možda zatreba ponovno.
 

Prilozi

  • IMG_20220406_172827.jpg
    IMG_20220406_172827.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 34
  • IMG_20220406_173020.jpg
    IMG_20220406_173020.jpg
    68.1 KB · Pregleda: 34
  • Shema alternator.jpg
    Shema alternator.jpg
    20.6 KB · Pregleda: 36
Posljednje uređivanje:

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Tak to izgleda sa strane, remen je 17x1150 mm.
 

Prilozi

  • IMG_20220406_172850.jpg
    IMG_20220406_172850.jpg
    41.5 KB · Pregleda: 30

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Moram skinut haubu i hladnjak te poriktat remenicu, ako treba, u centar po osi. Ovako je odokativno i osjetilno (ne grije se alternator) poriktana. Puni, pumpa vode vrti, remen se ne kida, nije vruć. Dok je sjetva morat će ovako.
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Tu ti ide remen 17x1120 za alternator. Taj je dugačak kad ga našpanaš zapinje spona pri nagibu pr mosta.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Danas me dopala čast ili muka zamjeniti četkice na jednom regleru pa da podjelim sa vama, možda kome pomogne.
Izvedeno je tak da nije planirano da se četkice mjenjaju pa je potrebno poklopac odrezati i počistiti zalijanu plastiku.
Pošto su vodovi aluminijski nisam u mogučnosti spojiti žice pa sam se snašel na ovaj način.





Na kraju sam stari poklopac zaljepil gore da prašina ne ulazi i uz trošak od 1,5 € prišparal 40 € koliko dođe novi ili 20 € koliko dođe zamjenski.

 

Najnoviji postovi

Na vrh