• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Taj jedan dio bakrene pletenice se ostavi što ide iz aluminije i na njih se onda zalotaju četkice. I ovako učinjeno je ok, nema to kud....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Vidiš vidiš, ta ideja mi nije pala na pamet.
Možda neki drugi put probam na taj način.
Malo je problemčić kaj treba bušiti rupe da bi pletenice izvukel van pa mislim da bi malo bakra na aluminiju ostalo, ali ideja je više nego ok (y)
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Inače aluminij se može lotati i sa običnim cinom, samo treba jaka lemilica i novo motorno ulje da poništi oksid. Isprobano na limu od 1.5mm debljine.... Vidio na netu i išao probati...
 
  • Like
Reactions: ZJ

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Normalno, to je napisal onaj kojem je najviša razina Golf 2....
Ako čemo realno takvi isti regleri su i na autima koje ti ne šmekaš, samo je drugačiji đek ;)
Ali se daju opraviti za par euriča.

Inače aluminij se može lotati i sa običnim cinom, samo treba jaka lemilica i novo motorno ulje da poništi oksid. Isprobano na limu od 1.5mm debljine.... Vidio na netu i išao probati...
To moram probati, možda več sutra. Lemilicu imam, aluminija imam, žica koja se koristi je obična tinol žica? I treba koristiti motorno ulje umjesto paste?

Kakva korist ako rastopi ostatak reglera
E da, tu bi mogel biti problemčić (y)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Rekel je jedan moj prijatel: eh, oko toga bi mogel biti problem......
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Imam jednu interesantnu pojavu, naime kod punog gasa pod opterećenjem, kada su upaljena radna svjetla (halogenke) na JD-u, svijetlo "žmiga", u jednakim intervalima ima oscilaciju ćaš je jače, čas slabije, taman da se primjeti okom. Kada otpojim minus klemu s akumulatora svjetla svijetle trunkicu jače i nema treperenja.

Mislio sam da je krivac regler na izdisaju ili kondenzator možda. No, danas je ta sumnja otklonjena jer mi je počela žmigat lampica od alternatora tj. da ne puni, pa ja skinio dolje, rek'o sad je regler sigurno, kad ono...

Relativno nov Mahle 120A alternator, četkice na cca. 70%, kolektor tek dobio zubić da se osjeti pod noktom, ali sam skontao da je žica na D+ iliti idiot lampu bila načeta i vjerojatno je gubila kontakt pa je zato svičkao kad malo trusne.

Ali me svejedno zanima što bi mogao biti uzrok treperenja svjetla i to da se svjetlo pojača kada skinem minus klemu, dali je negdje slab kontakt pa zaje ili samo nestane opterećenje pa svijetli jače. :unsure:

Sutra budem montirao alternator ujutro i počistim sve kontakte da vidim, mada pretpostavljam da pošto su godine u pitanju može biti i do samih žica ili prekidača, a moguće i sijalica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Akumulator se ponaša kao teret, ali i "pegla" napon, pri tome mu smanjujući vrhove. Zato je srednja vrijednost (a i efektivna valovitog) napona manja nego bez tereta (akumulatora).
Regler srednju vrijednost pokušava održati na istom naponu, no efektivna vrijednost napona raste (nema rezanja vrhova, jer nema tereta), a ona je "kriva" za povećanje struje, odnosno ukupne snage.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,701
Jednostavno, regulator napona je u zoni vršnog napona i on "obigrava oko njega" uključi pobudu prema rotoru - raste napon, isključi pobudu - sve u tom trenutku radi stvarno samo na akumulator i njemu vidljivo pada napon.
Dok si isključio klemu, postavio se stabilni napon za pobudu, blizu "vršnog napona" ne pada mi na pamet pametniji izraz, a kako akumulatora trenutno nema, alternator mora dati svu struju i to za naša osjetila izgleda stabilno. Tek bi osciloskop pokazao pravu situaciju.
Nemoj si to raditi, isključivati akumulator, dok radi alternator, ne mora nužno, ali lako ima ružne posljedice.
Tebe je definitivno zezao loši spoj, kako si i opisao.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma nisam ja njega držao bez kleme, samo odpojio kod kuće da vidim jel ima promjene tj. dali puni. Ali sam svejedno malo počistio kolektor.

Na kraju je samo žica od idiot lampe bila krivac.
 

Čava

Član
Tu od
24 Tra 2023
Poruka
63
Ljudi pomoć. Popravio sam instalaciju na traktoru. Radi mi sve, svjetla, žmigavci i ostalo. Ali ne radi mi lampica alternatora. One dvije žice što dolaze na žarulju, između njih je napon 12 V. Mjerio sam. Ali kad stavim žarulju, ne svijetli. Kontakt je uključen. Ne razumijem taj dio. Može pojašnjenje? Unimer pokazuje 12 V, a kad spojim žarulju ili probištift, ne svijetli. Hvala svima!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,701
Koji traktor, nemaju svi isto spojenu instalaciju, niti isti rad kontrolnih lapica?

Teoretski ovako:
Ako od kontakt brave dobivaš +12V do kontrolne žaruljice, druga žica dolazi od alternatora i regulatora napona, u kojem osigura početnu pobudu za punjenje. Možda su četkice kratke i imaju loš spoj...

Ali, ako imaš relej za kontrolu zaboravi na prethodno napisano.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad prespavaš bude leglo drugi dan .

loše grlo..loša žarulja
probaj s žaruljom da li imaš živi plus ?
unimetar zna prevariti , jer napona ima ampera nema
 

Čava

Član
Tu od
24 Tra 2023
Poruka
63
kad prespavaš bude leglo drugi dan .

loše grlo..loša žarulja
probaj s žaruljom da li imaš živi plus ?
unimetar zna prevariti , jer napona ima ampera nema
Uhh. Žarulja ispravna, ispitao unimerom. Grlo moram nabaviti i vidjeti četkice. Hvala ljudi!
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Ako je u pitanju IMT 539 , njegov originalni alternator je Iskra.Na B+ ide žica sa plus pola akumulatora, dok D + se spaja na jedan kraj kontrolne lampice, dok drugi kraj lampice se spaja na 15/54 ti. plus izvod s kontakt bravice. Provjeriti žaruljicu,kontakte u grlu i viditi da li dolazi plus s kontakt bravice ispitivacem 12V…
 

Najnoviji postovi

Na vrh