• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Ja sam u zadnje vreme dobar, a onaj kojeg si mi poklonil je ispustil dušu pa....... sjeti se i mene kad več dijeliš.
A propustil sam te pohvaliti neki dan, sladič je bil 😍
@bane1978 izgleda da sam bil jako dobar pošto je @ZJ več stigel do mene sa malim akumulatorom. Hvala mu (y)
A alternator sa slike čeka da se odobrovoljim i promjenim ležajeve i ako kaj još usput nađem loše .

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
@bane1978, dok riješiš alternator, i akumulator bu spreman.
Mogu ga poslati istim putem ko i ti meni aparat, samo im ne dam gajbu pive ;) 🤭
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Nažalost ta relacija više ne funkcionira
Nije meni ni ovdje problem nabaviti aku
Problem je što to meni malo treba,a kad mi bude trebalo,bit će aku mrtav
Da to meni treba svakodnevno,nebi žalio novaca i znam kako bih to napravio
Ovako ako to uspijem za siću složiti ok,ako ne funkcioniralo bude kao i do sada naglavna lampa+parkside aku + ledica
IMG_20220907_193640.jpg IMG_20220907_193650.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Još gorje, jer nema regulacije uzbude, pa se napon mijenja u širim granicama nego na običnom alternatoru.
Piše ti da je to za punjenje ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li bi nešto ovakvo moglo funkcionirati bez akumulatora?
ja mislim da bi bilo OK ..samo sad sam u bedu jer sam i sam to tražio po aliju a nisam našao, nudilo se samo ovo kao savorisu ...a tko zna kaj još sve nosi današnji dan

@savoris , tvoj prijedlog je ok , ali kad zavrtiš taj motor na izlazi ima AC a za 1 A ga treba zavrtjeti puno preko 2000 rpm

@ZJ , ti sebi na svoj mtk trebaš ugraditi ovak nekaj kao na yt filmu ,generator je vjerojatno drugačiji ali je načelno isto
Ako ti alt ima jedan izvod dosta ti je ovo
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Evo 'vako, naopako, ja predlažem.
Uzeti magnet i špulu za svjetlo od Tomosa. Napraviti odgovarajuči "nosač" s lagerima, osovinom i remenicom, te tu šklopociju dograditi na "taj motor". Teško, mislim da nije, uvjeren sam da je jednostavno - samo šklopociju sad treba "osmisliti", unaprijed znam da efikasnost ne treba dokazivati, jer su svi Tomosi imali svjetla 🙃.

Gdje je nestala "inovativnost"?
Pa ima se zimskih dana za malo više eksperimentiranja u praksi, uzeti "taj kupovni alternator" i probati u živo, uzeti taj kupovni motorek i probati u živo, itd.
To su troškovi?
Kaj god, sve su troškovi i mobiteli i cigarete i uzalud potrošeno vrijeme u krčmi nalakčeno za šankom, a mogao bi prekopati 7 redova vrta, za osmisliti sebi nešto novo, inovativno, troškovi su nebitni...

Ili sam ja opet u zabludi, 🤔 ma - nisam 😈, ja samo drukčije razmišljam i idem težim putem, ne čekam gotova rješenja 🙃🥃☕👋
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja sam uvijek za inovativnost ali danas su tu problem troškovi.
Ako @bane1978 nema tokarski , razne rundele za kučište , remenice , ležajeve ..remene ..razni materijal za nosače , koji uglavnom ispucaju od vibracije .Radi te iste vibracije se meni ne sviđa na takav traktor montirati alt od auta .Nisam to prije spominjao jer bi me svi napali uglavnom svi koji nisu tak nešto probali ...meni na SS puca nosač trube koji je od neke varijante pernog lima ..radio sam ga od svega dostupnog i svaki ju puknuo .Na TV puca nosač pumpe hidraulike , lampe, hauba ali to je druga tema .
Treba magnet i ispravnu struju od tomosa , koju vjerujem da ako i ima može prodati za pola iznosa orginala

alt. koji je @bane1978 linkao na aliju za mene košta 154 @ZJ kune i 538 @ZJ kuna dostave , za njega treba napraviti nosač , kupiti remen .
Kad se to namotira na traktor to srši sa stane kao šaka u oko ..IMa to , ljudi to rade ..ali hvala .

Orginalni alt. u masivi je 80 e koji na vijak i paše u njegov motor i k njemu treba 50-60 e regulator .
Možda se može naći i jeftinije .
Toliko od mene na ovu temu , amen
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
@bane1978 napisal si da imaš alternator koji možeš napasati gore i ne smeta te izgled....
Neznam zašto se nedaš krstiti i jednostavno ugradiš bilo kakav poluispravan akumulator?
Pobudu bu dal i ako samo 10-tak volti more dati, a da bi svijetlo svijetlilo ionak motor mora raditi.
I onda ti to sve skupa danas, sutra (kad se odlučiš na to, a to bu kad više nebuš mogel cuknuti špagu) pojednostavi ono kaj ti je Puknuti napisal ;)
Govorim ti složi kako valja zato jer kad to složiš razmišljanje ide u smjeru anlasera.
 

Najnoviji postovi

Na vrh