• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Može mi netko objasniti kako multimetrom testirati ispravnost alternatora? (IMT 533) Hvala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Izmjeri napon na klemama kad motor stoji (oko 12,5V).
Pokreni motor, pričekaj 10 min, pa opet izmjeri napon. (trebal bi bar malo porasti od prošlog mjerenja).
Dodaj gas na oko 1800 o/min, te mjeri napon. Trebal bi ići prema 14V.
Upali svjetla, te pogledaj koliki je onda napon.

Ukratko, napon bi pri punjenju trebal biti 14...14,4V.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
20200420_133607_resized.jpg
20200420_133613_resized.jpg
20200420_133626_resized.jpg

Ako treba još koja slika slobodno recite. Puno hvala.

Ali čekaj, ako ne svijetli pobuda, to je pobuda rotora na alternatoru? Onda niti ne može puniti, ne?
Izvinjavam se na puno pitanja, nije problem platiti majstora, ali šta mogu volim odraditi sam :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Ako mislite na onu crvenu lampicu desno iznad pritiska ulja, ta lampica mi se nikada ne upali.

Da pojasnim kompletno problem. Traktor sam uzeo prije par dana. Niti jedno svjetlo ne radi, žmigavci, ništa. Jedino se upali lampica u pokazivaču napona (kada prebacim kontakt na 1). Rekli su da je odjednom prestalo sve raditi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Eh ko zna kaje onda, ali čini mi se da ti ne fila alternator sigurno, jer ako nema pobude to ti je to.
Pogledaj malo osigurače kaj ima kaj nema.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Osigurače sam sve provjerio. Jedan je bio skuren (zeleni, 30A), zamijenio, ali opet ista priča. Idem probat alternator. Hvala puno na pomoći.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Evo testirao, ne puni, Digne se napon na 1,5k rpm na cca 12,8-12,9 i to je to. E sada, da li mogu nekako testirati baš direktno alternator? Da nije problem negdje u spoju?

Btw, koliko vidim, - sa aku ide na masu i od tamo na B- na alternatoru. To pretpostavljam da je ok?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Hmmm, čuj teško mi je ovak reći kaj bi bilo kaj nebi, ali bi bilo najbolje skinut ga dole pa da se odnese nekome da vidi kakav je legrel, ili sam skini pa ga poslikaj da vidimo, ali najbolje je odnesi kod nekoga da ga ispita i slomi. Jer može x stvari biti, može biti i diodni most, mislim teško je reći napamet.
Podudu mu mora dati da ti fila, puni akumulator.
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Koliko vidim ovo je alternator od renoa 9,11,19....više njih. Odite kod autoelektričara da vam zamjene regler, i nek vam pospaja pravilno alternator, ovdje na slici ima nekako previše žica, to treba sve točno i dobro pospajati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh