• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Koliko vidim ovo je alternator od renoa 9,11,19....više njih. Odite kod autoelektričara da vam zamjene regler, i nek vam pospaja pravilno alternator, ovdje na slici ima nekako previše žica, to treba sve točno i dobro pospajati.
Hvala. Budem još samo sutra provjerio da li dobija uopće pobudu. Lampica pobude direktno an bateriju svijetli. Javim rezultate :)
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Znači:
-dvije žice koje idu iz lampice; jedna nije spojena nigdje, druga ide na alternator.
-B- ide na masu (kučište alternatora)
-B+ ide (nadam se) na + baterije
-L ide na lampicu pobude
-bijela žica ide u kučište osigurača, pretpostavljam da ide na - baterije

E sad, napon između one dvije srednje žice je 12V, tako da pretpostavljam da je to spojeno na + i - od baterije i to pretpostavljam da je ok

Po tome svemu, po meni ispada da je to čak i ok spojeno (osim lampice pobude) ali je riknuo ili regler ili diodni most. Ovih dana stiže majstor pa javim zaključak.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
dvije žice koje idu iz lampice; jedna nije spojena nigdje, druga ide na alternator
Tak nemre logički lampica ni svijetliti.
Ta koja nije spojena nigdje bi morala iči na plus s brave. Probaj ju lagano pecnuti nekam na živi plus da vidiš jel bu prosvjetlila.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Mjerio sam napon između + sa aku i žice koje je spojena i daje 12V. Po tome, da je spojena bi morala svjetliti. (kada ju spojim direktno na aku onda sjvetli, znači da lampica radi). Budem probao baš spojit na + ali pretpsotavljam da će svjetlit ako ima napona.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Pa spoj tu zicu od lampice direktno na plus I ako se ugasi kad upalis traktor onda alternator puni
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Pa problem je da se nikada niti ne upali :D
Mjerio sam napon baterije na minimumu, 12,4V, na 1500 rpm ostaje isti napon, znači da ne puni?
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Ma naravno, ali ako sam dobro shvatio, da bi alternator punio lampica nije bitna, ona je samo kontrolna?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kak nebi bila bitna, preko nje ide pobuda.
Probaj kak sam ti rekel
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Krivo. Bez lampice alternator nema početne uzbude, pa ni nemre početi puniti.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Kak nebi bila bitna, preko nje ide pobuda.
Probaj kak sam ti rekel
Probam naravno.
Krivo sam se izrazio, ide preko nje pobuda, ali se ponuda može spojiti i direktno na alternator, samo u tom slučaju nemamo kontrolu (ako ne spojimo preko lampice).

Malo pre pises da svetli kad je spojis na akumulator
Da kad ju spojim direktno, na + i - akumulatora.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
A ako samo tu zicu sto kazes da je bila otkacena spojis na plus a druga da ostane na alternatoru gde je bila da li onda svetli
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Probam sutra ujutro pa javim. Po svoj logici bi trebala jer sam ispitao da li ima prekida u žici koja ide na alternator, i nema prekida. Javim.
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
A ako samo tu zicu sto kazes da je bila otkacena spojis na plus a druga da ostane na alternatoru gde je bila da li onda svetli

20200420_133607_resized.jpg
Išao probati, kada spojim na + od aku onda svijetli. Znači druga od lampice je spojena na L od alternatora (broj 3 na slici).
Broj 2 pretpostavljam da ide na + od akumulatora (preko osigurača)
Pod 1 je premošteno (B-) na kučište alternatora, znači to bi bila masa.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Probam naravno.
Krivo sam se izrazio, ide preko nje pobuda, ali se ponuda može spojiti i direktno na alternator, samo u tom slučaju nemamo kontrolu (ako ne spojimo preko lampice).


Da kad ju spojim direktno, na + i - akumulatora.
Tu si malo pobrkao lončiće,ta lampica ti je ustvari pobuda,zanči kad je spojiš kako su kolege opisale,mora svijetlit kad daš kontakt,a ugasit se kad upališ traktor,bez nje nema punjenja
 

iemte

Član
Tu od
19 Lis 2019
Poruka
95
Samo ti pozovi majstora, 😉
Jesam već :D Ali neda mi vrag mira :D

Kak se meni čini to bu najsigurnije da nebi u nočnim satima vatrogasci posla imali :)
Hahahahahhaha, ma dobro, nadam se da nisam baš toliko talentiran :D
Tu si malo pobrkao lončiće,ta lampica ti je ustvari pobuda,zanči kad je spojiš kako su kolege opisale,mora svijetlit kad daš kontakt,a ugasit se kad upališ traktor,bez nje nema punjenja
Ček, znači ako ne ide baš direkt preko lampice onda ne može dobiti pobudni napon? Lampica je baš neophodna?
 
Na vrh