• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Pretpostavljam da tam od kud je član ima većeg izbora ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,058
Na Univerzumu?
Ima garant, tu nema dileme ali kod nas ih vise nema na bacanje ko nekad a i ko ga ima hoce za njega rabljenog dosta novaca.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Prvo pitanje da li si odnio i regler ili samo alternator? jer on ima vanjski regler da ne bi on bio u kvaru.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Moj prijedlog je da si forumaš kupi prvi kineski alternator koji odgovara nosačima, s ugrađenim regulatorom napona. Cijena mu bude do cca 50 EUR- a i miran bude više od 10 godina.
Točno je da je možda uzročnik neispravan odvojeni, mehanički regulator napona.
Ja sam prošle godine susjedu na Univerzal ugradio kineski alternator, novi, nabavljen ispod ruke za 250 kuna. Jedino sam zatezač remena namjerno okrenuo naopačke i bacio onaj rumunjski zaštitni lim oko alternatora. Susjedi su jako zadovoljni, radi im kao Singerica.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,980
Uh! Imam nekoliko komada dinama i alternatora!
Jedan najjači dinamo je 24V/130A.......treba pogonski motor i .....variiiii Miško!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,058
Kod nas bi prije dobio na lotu nego ga kupio na otpadu 😊
Ja ljubomorno čuvam za uspomenu još kojeg mada mi nikad nebudu trebali, ali ne stoje mi na nozi.
A ima i jačih alternatora na stanju kak veli Lee ali ni jedan od njih nije na prodaju.

Ima kineza po dučanima pa nek ugrađuju. I kak veli Plus, nisu se losi pokazali.
 

univerzum445

Novi član
Tu od
26 Ožu 2021
Poruka
9
Hvala svima na predlozima potrazicu neki Zastavin ili kao sto rece Plus kineski, u medjuvremenu cu proveriti ostale stvari sto ste mi predlozili. Jos samo jedna stvar me zanima da li kada budem trazio da trazim neki sa jacom amperazom ili je 36 A dovoljno kao sto je bio prethodni vidim da su uglavnom Iskrini od 45A sto ih ima na netu?
 

dakson13

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
134
Pozz, alternator od golf 2 zanima me kako se spaja na traktoru. Trenutno sam spojio masu direktno na njega tj. na one šarafe sa strane na njemu a žicu od pobude sam spojio na w+.Na njemu ima još dva kontakta, b+ sa navojem i d+ isto sa navojem jedino je ovaj w sa stopicom. Zanima me jel to dobro?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
B+ na bateriju, D+ na regler, DF uzbuda, W izvod namota za brojač okretaja.
 

dakson13

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
134
Ja imam dvije žice, jedna je masa jedna pobuda. Zanima me jesam li dobro spojio. Kad upalim i dam gas ona se ugasi tj. ne ugasi skroz već ostane malo, što je veći gas to slabije svijetli. Nekakva je čudna instalacija i sa svakim alternatom u vezi pobude je isto, ne gasi je skroz već malo tinja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Hvala svima na predlozima potrazicu neki Zastavin ili kao sto rece Plus kineski, u medjuvremenu cu proveriti ostale stvari sto ste mi predlozili. Jos samo jedna stvar me zanima da li kada budem trazio da trazim neki sa jacom amperazom ili je 36 A dovoljno kao sto je bio prethodni vidim da su uglavnom Iskrini od 45A sto ih ima na netu?
OK samo vodi računa da ako je postojao vanjski regulator izvan alternatora, a ti sada ugradiš bilo kakav alternator sa svojim regulatorom napona, tada moraš znati pravilno prespojiti električnu instalaciju. Nije baš uvijek lalo, ipak treba biti dobar poznavatelj, koja je funkcija koje žice bila. Nadam se da me razumiješ.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Evo fotki "zatečenog stanja" alternatora kojeg sam na kraju promijenio kod susjeda, montirao Kineza:

IMG_20200415_122607.jpg
IMG_20200415_122744.jpg
IMG_20200415_183812.jpg
Dobro se vidi i loš spoj plus kabla... Uz to nagorio je i vanjski regulator napona... Sve je bilo živa koma.
 
Na vrh