• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza zemlje

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Izvini, jel znaš možda dali se može kupiti manje od cijele palete od 1500 kg? Jel imaju oni toga na skladištu trenutno?
prosle godine je bilo nekog materijala na vreće se prodavalo, čini mi se agrodol?

Na skladištu nema i neće ga ni biti a možeš kupit i manje.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Šta se dešava sa analizama zar još nisu gotove ili nitko nije ni slao zemlju osim nekolicine.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Šta se dešava sa analizama zar još nisu gotove ili nitko nije ni slao zemlju osim nekolicine.

Ja sam nosio pred mjesec dana, rekli su mi u studenomu
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja sam nosio pred mjesec dana, rekli su mi u studenomu

Za tebe znam ti si u onoj nekolicini kaji su dali zemlju na analizu ali čudno da više nitko ništa svi samo mudro šute i misle da će na osnovu tuđih analiza moći napravit svoju gnojidbu.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Nije se nosilo na analizu, jedan dobar čovjek mi izmjerio ph tla. e sad kalcizacija. Dosta poskupili materijali. :D Planiram baciti AGRODOL. no nigde na netu nisam pročito tko ga proizvodi i njegov sastav? dali netko zna koliko agrodol sadrži CACO3? živili
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za tebe znam ti si u onoj nekolicini kaji su dali zemlju na analizu ali čudno da više nitko ništa svi samo mudro šute i misle da će na osnovu tuđih analiza moći napravit svoju gnojidbu.

A šta da kažem,pa će mi se opet nabijati na nos.Sebe smatram dobrim poljoprivrednikom,ne na osnovu svoje osobne procjene,nago na osnovu financijskih pokazatelja koje naše gospodarstvo postiže.A analizu ne radimo.Radili smo je samo jednom u životu,i to na parceli na kojoj smo htjeli podići voćnjak,ali smo odustali od sadnje iz osobnih razloga.U posljednjih četiri godine umjetno gnojivo kupujemo samo za plasteničku proizvodnju. Iz razloga što se cijelokupna masa biljke iznosi iz zemljišta.I plodovi i stabljike.I zato što je to intenzivna proizvodnja od trećeg do početka dvanaestog mjeseca.Za kupusnjače-nula bodova.Evo,sada režemo brokulu bez mrvice NPK,jedanaest glava-8,5 kg.A bila je suša.Samo stajnjak prije dvije godine.Za analizu hranjiva u tlu imam isto mišljenje kao i za ph,pa neću ponavljati,sve već znate.S time,što se kod hranjiva moraju poklopiti uvjeti da bi se iskoristilo ono što se tlu dalo,kao i da se iskoristi ono štu u tlu ima bez intervencije sa dohranom.Pa onda ispada da je sve ionako pitanje vremenskih uvjeta.Evo,sada će netko reći-ova je zaostala u vremenu.Ili nitko neće ništa reći.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nije se nosilo na analizu, jedan dobar čovjek mi izmjerio ph tla. e sad kalcizacija. Dosta poskupili materijali. :D Planiram baciti AGRODOL. no nigde na netu nisam pročito tko ga proizvodi i njegov sastav? dali netko zna koliko agrodol sadrži CACO3? živili

Pa Milojko ti lijepo nazovi u krečanu u siraču oni proizvode agrodol i dobit ćeš sve podatke koji te interesuju ova tvoja lokacija selo ništa ne kaže ali već sam napisao da je saturacioni mulj daleko najbolji za popravak zemlje a ima ga samo u šećerani.

@Poštovana Johabice da bi netko radio analizu po meni prvo treba poznavat svoju zemlju i odlučit dali mu je analiza potrebna ako zemljište nije kiselo a povrće dobro napreduje bez nekih značajnijih intervencija zašto bi radili analizu. Vi na svom gospodarstvu koristite pH metar i kontrolirate kiselost ali spadate u veoma mali postotak onih koji to rade većina samo plače a ništa ne poduzima. I kako sam napisao ima i onih koji misle da mogu i bez analize a da pri tom uopće ne znaju kakva im je zemlja.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Počeli smo od analize preko instrumenata do popravka kiselosti. Sa čim možemo popravit kiselost zemlje sad će netko reći već je sve napisano to i ja znam ali u međuvremenu se desilo dosta promjena da je smanjen izbor sredstava za popravak pH. Počeo bi od gnojiva koje ima u sebi određen dio kalcija Fertdolomit koje je proizvodila Kutina e toga više nema ne proizvodi se više jedno manje. Agrovapno sada ide samo po narudžbi a i cjena mu se promjenila nisam siguran koliko se isplati i ostaje agrodol e to je prava stvar kad bi mi plaćali da ga bacim na njivu fino bi se zahvalio i nebi ga bacao ali ni njega više nema iako ima manje od 2% kalcija u sebi ostaje građevinsko vapno koje je malo nezgodno za razbacivanje ali ispada da je i jedino koje se može koristit.
Toliko što je meni poznato ako netko zna druga sredstva za popravak pH nek napiše ja neznam sa čim bi mogao popravit pH.
evo našao sam na forumu, nemoram zvati. samo 2% kalcija? 8)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Svaki ozbiljni proizvođač povrća zna koje su potrebe biljaka (koje uzgajama) za hranjivima i na osnovi tih potreba i stanja u tlu obavljamo gnojidbu. Mi u plastenicima(5 objekata) analiziramo tlo svake godine(već 10-ak god) i po tim pokazateljima obavljamo optimalnu gnojidbu (osnovnu i kasnije prihranu). Uzorke tla uzimamo prije pripreme tla za glavne kulture(rajčica,krastavac,paprika itd) u 02.mj. Stava sam(mogu posvjedočiti) da se kroz redovne analize tla i vode tlo može kvalitnije čuvati i sačuvati od erozije. Osim toga počnite se navikavati na uzorkovanje jer kroz jedno kratko vrijeme svi ćemo morati postati integrirani proizvođači(mi već jesmo) gdje je to obavezna mjera.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
evo našao sam na forumu, nemoram zvati. samo 2% kalcija? 8)

Uzmi agro vapno ima dosta kalcija a proizvođač je isti kod nas je 1,5 tona na paleti nešto manje od 1400 kn.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A šta da kažem,pa će mi se opet nabijati na nos.Sebe smatram dobrim poljoprivrednikom,ne na osnovu svoje osobne procjene,nago na osnovu financijskih pokazatelja koje naše gospodarstvo postiže.A analizu ne radimo.Radili smo je samo jednom u životu,i to na parceli na kojoj smo htjeli podići voćnjak,ali smo odustali od sadnje iz osobnih razloga.U posljednjih četiri godine umjetno gnojivo kupujemo samo za plasteničku proizvodnju. Iz razloga što se cijelokupna masa biljke iznosi iz zemljišta.I plodovi i stabljike.I zato što je to intenzivna proizvodnja od trećeg do početka dvanaestog mjeseca.Za kupusnjače-nula bodova.Evo,sada režemo brokulu bez mrvice NPK,jedanaest glava-8,5 kg.A bila je suša.Samo stajnjak prije dvije godine.Za analizu hranjiva u tlu imam isto mišljenje kao i za ph,pa neću ponavljati,sve već znate.S time,što se kod hranjiva moraju poklopiti uvjeti da bi se iskoristilo ono što se tlu dalo,kao i da se iskoristi ono štu u tlu ima bez intervencije sa dohranom.Pa onda ispada da je sve ionako pitanje vremenskih uvjeta.Evo,sada će netko reći-ova je zaostala u vremenu.Ili nitko neće ništa reći.
Zato se brokula teško i prodaje jer ti takve bombe prodaješ. Šala, ako možeš to prodati samo naprijed, ja svoju berem između 300 i 500 grama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Moja brokula je 1,6 kg komad i ne vidim gdje je problem? :) Ne izgleda mi to opće nešto veliko... Cvjetača brokula sve je to isto :) Voli papicu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zato se brokula teško i prodaje jer ti takve bombe prodaješ. Šala, ako možeš to prodati samo naprijed, ja svoju berem između 300 i 500 grama.

E cabage,u tome i je štos.Prodaja neide glatko ove godine,za razliku od prošle.A bila je još veća.A znaš li zašto neide? Jer ti i tebi slični berete brokulu od 300 grama.A kada dođu dalmatinci sa svojom,koji beru isto ko i ja brokulu od 800 grama i više,problema više nema.Prodaje se bez problema.Jer njima ne pada na pamet brati ispod te težine-Imaju nešto u ...računu.Nemoj se vrijeđati,ali to je tako.Brokulu sadim desetak i više godina i znam o čemu pričam.Ali nema veze,uvijek nekako je,snalažljivi smo mi međimurci.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E cabage,u tome i je štos.Prodaja neide glatko ove godine,za razliku od prošle.A bila je još veća.A znaš li zašto neide? Jer ti i tebi slični berete brokulu od 300 grama.A kada dođu dalmatinci sa svojom,koji beru isto ko i ja brokulu od 800 grama i više,problema više nema.Prodaje se bez problema.Jer njima ne pada na pamet brati ispod te težine-Imaju nešto u ...računu.Nemoj se vrijeđati,ali to je tako.Brokulu sadim desetak i više godina i znam o čemu pričam.Ali nema veze,uvijek nekako je,snalažljivi smo mi međimurci.

Ne želim nikoga opravdavati ali ti johabica i cabage imate posve različito tržište on brokulu od kilograma može dat samo svinjama a ti svoju prodaješ bez većih problema. Ukratko cabage bere za otkup gdje je određena težina koju mora poštivat a ti svoju voziš u zagreb gdje mala brokula slabo prolazi.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde jedna korisna informacija za sve-tko ide i može ,u Mađarskoj dušično gnojivo,da sada ne jurim u garažu,mislim da je 27% N,i 20% Ca 200 kn vreća 50 kg.Ili nešto jače.Zove se Petiso.To ja koristim u plasteniku,i ne kupujem kalcijnitrat.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E cabage,u tome i je štos.Prodaja neide glatko ove godine,za razliku od prošle.A bila je još veća.A znaš li zašto neide? Jer ti i tebi slični berete brokulu od 300 grama.A kada dođu dalmatinci sa svojom,koji beru isto ko i ja brokulu od 800 grama i više,problema više nema.Prodaje se bez problema.Jer njima ne pada na pamet brati ispod te težine-Imaju nešto u ...računu.Nemoj se vrijeđati,ali to je tako.Brokulu sadim desetak i više godina i znam o čemu pričam.Ali nema veze,uvijek nekako je,snalažljivi smo mi međimurci.

Nije stvar u računu, već u tome što kaže siki.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajde jedna korisna informacija za sve-tko ide i može ,u Mađarskoj dušično gnojivo,da sada ne jurim u garažu,mislim da je 27% N,i 20% Ca 200 kn vreća 50 kg.Ili nešto jače.Zove se Petiso.To ja koristim u plasteniku,i ne kupujem kalcijnitrat.

Ako je to Petiso kao dolje na slici, onda se radi o mađarskoj verziji KAN-a.



Sasvim u klasi KAN-a Petrokemije; isplati se jedino ako je cijena povoljnija. Inače i jedan i drugi koriste dolomit kao punilo (zato sadrže magnezij).
Sve u svemu dobro gnojivo.
Ali kalcij-nitrat je ipak drugi tip gnojiva. ;)

p.s. Vreća se može pazariti i po 150-tak kuna. Baš me zanima kako će Petrokemija reagirati na mađarski KAN kada uđemo u EU.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobro ga je mašila Johabica ;)

KAN N 27

sadržaj dušika 27 %
sadržaj vlage do 0,5 %
čestice 1-5 mm najmanje 96 %
sadržaj MgO 4,5 - 5,5 %
sadržaj CaO 6,5 - 8,5 %
nasipna masa 1000-1100 kg/m3
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ajde jedna korisna informacija za sve-tko ide i može ,u Mađarskoj dušično gnojivo,da sada ne jurim u garažu,mislim da je 27% N,i 20% Ca 200 kn vreća 50 kg.Ili nešto jače.Zove se Petiso.To ja koristim u plasteniku,i ne kupujem kalcijnitrat.



Johabice šta si mislila pod ovim 200 kn kod mene je kan 270 kn 100kg. A i ovo kod doktora piše CaO 7% što izlazi kad usporedim šta je napisao dotur i kontam meni se barem za sada ne isplati iako stanujem 14 km od Mađarske.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nešto sam se očito skockala,sastav je točan ko što Bobostar kaže,ali za cijenu nisam više sigurna jer puno toga tamo kupujem,pa ću provjeriti kada budem opet išla.Najvjerojarnije je sto kila 200 kn,i to opet ovisi o trenutnom tečaju,pa može varirati dvadesetak kuna.Čim saznam,saznat ćete.
 

Najnoviji postovi

Na vrh