• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

anlaser problem

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,994
Staru Iskru si mogel na 24 spojiti bez imalo straha.
Nisam si jednom tak pomogel na terenu...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kaj dramite , kad kompresija oslabi ne treba neki imaginarni brzi anlaser jer bez kompresije i stari vrti brže jer ..bem ti nema kopresije .


brzi je može biti dobio ime jer mu se rotor brže vrti ..
dalje , kroz rotor proleti struja manje ampera nego na običnom..tu su i ne manje uštede na bakru ..i namota na statoru .

rošta jer ima zupčanike iz pakistana , vjerojatno ravne zube
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Pa ti delaš dramu. Ja se samo nazovimo to tak "trudim da probam malo pojasniti".

Hajde pojasni sad ti "širokim narodnim masama" zakaj se jedan rotor, na istom traktoru, s istim akumulatorom, naponom i strujom, odjednom brže vrti od drugog rotora i s kojim eventualnim "štetnim" posljedicama?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to kaj si postavio slike rasturenog anlasera 70% ovog foruma sad doslovno svršava na to ..to meni nije napeto , Bakreni šeraf se može 20 x stegnuti na potrebni moment a da se ne pogloda .
Na rotor koji se vrti min 5-6 puta brže umjesto kugla gera postaviti puškice jer je tak bilo na starim anlaserima i radilo je godina je posel koji mi liči na onog lika s jutuba de je flex..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Ma neda mi se bez veze natezati. Po istini umoran sam.

Nadam se da bude @ZJ našel malo vremena i dobre volje, pa nek ti on stručno objasni, znam da ja "nisam dostojan..."

U ostalom forumaš si je kupio, ugradio i trenutno je miran i zadovoljan svojim rješenjem problema, baš ga briga za ova moje terkeljanja kak zna to reči @Lee Champa.
Ajda bok, zutra je novi dan. 🥂 živeli uz dve kupice "noje" z kompjutorskog fundusa smajlića.

🦸‍♀️🫅🥷
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Nemam iskustva z takvima...nadam se da ni ne bum trebal imeti.
Na svim mojim vozilima su "direktni" anlaseri, a ne motori od brisača.

Nikad paralelno uzbuđeni motor nemre imati toliki potezni moment kao serijski uzbuđeni motor, u najmanju ruku puno je "mekši" akumulatoru.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,101
E, hebi ga. I tak misterij i dalje ostaje nerazriješen. Idem onda i ja prileći.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
E, hebi ga. I tak misterij i dalje ostaje nerazriješen. Idem onda i ja prileći.
Krivo, sve je jasno, samo ne treba žmiriti, nego uključiti vijuge. Onak seljački rečeno, snaga (P) je umnožak napona (U) i struje (I). Napon je 12 V takav kakav je akumulator. Kak povečati struju, pa smanjiti otpor. Kak, pa namotati manje namota, manje materijala je manji otpor, a veča struja. Veča struja pomnožena s istim naponom rezultira s više snage, više topline i ja bum bubnuo s više brzine vrtnje. Za 12 V je trebalo više namotaja, za 8 V treba manje namotaja, a ako motoru daš veči napon bolje se vrti. Ima tu zamka dokle se može motor tak frizirati, sve dok ne dojde do zasićenja magnetskih limova, a to sam htel da Vam @ZJ detaljnije elaborira, a neće 🤓. Itd., itd.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Onda im reci i činjenicu da kod vitlanja rotora obicno gubis cca 40 % železa ..i to moze da hoče @ZJ Detaljno objasniti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Dečki, mi ne konstruiramo rotacijske strojeve, već ih kupujemo gotove, takve kakvi jesu...čemu onda razglabati o nepromjenjivom?
Anlaseri s reduktorom su manji jer su im rotori manji, nemaju statorske namote (imaju stalne magnete), a rotori su im manji zato jer se snaga u "manjem pakiranju" može dobiti samo povećanjem brzine vrtnje. Usput, čim su mnji, treba ima manje materijala, manje energije, jeftiniji su pri izradi, a prodaju se jednako skupo kao i oni skuplji u izradi, pa je i zarada veća (a i trajnost kraća, super kaj ne?)
I tu se vjerojatno došlo do neke granice kad se više nemre smanjivati...ne samo magnetski krug, već i cijeli rotor (pretanki namoti nemru niti podnesti, niti provesti veću struju). Usputni efekt je da takvi motori imaju manji toplinski kapacitet, pa trpe kratkotrajna pokretanja, a ne podnose "verglanja"... i da dalje ne nabrajam.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
, manje energije
Ja bi se zadržao samo na tome....

Trose manje na ulazu a daju isto na izlazu,tu si se poskliznuo?

Trgovci i neki ovdje ih zovu brzi ..a da bi stvarno bili brži terba još više enegije? po mojem pozavanju fizike.

Gubitaši su i dva dodata lezaja i zupcanicki prenos ..


U prilog ide manja masa koja rotira , to se slažem...možda je konacna razlika u otporima nula.


I nakpn svega opet bi bio moj izbor.

Ps. @plus ti je metnuo srceka jer ti se ne bi rada zamjerio.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
@vlč.puknuti pazi da ne zalutaš u "perpetuummobile" jer si razvio priču koja mene vuče na to da na izlazu dobiješ više nego si potrošio na ulazu. Večina nas zna da takvo što na planetu Zemlja ne postoji. Imamo značajne gubitke u željezu, u izolaciji i "zračnom rasporu", na četkicama itd.
Ovakvi su anlaseri samo dobro naplačena pamet njihovih konstruktora, složeni, kraćeg vijeka trajanja od dosadašnjih pouzdanih, efikasnih, robusnih, trajnih. Hajde napravi probu kako je @MUHA spomenuo, pomozi brzom anlaseru da kresne s 24 V, pa javi kako je završilo.
Meni odgovara sad ovako raspravljati, sjedim i gledam malo u vatricu, pa malo u lonac i "bisere, đunđe" 🙃, samo nemojmo široke narodne mase uvjeriti da je taj anlaser nešto jako jeftino i jako dobro, jer dokazano nije.
Pravi je anlaser izradila Bosch firma, pa su ga kopirali mnogi, taj je i u trečoj generaciji izvedenice i kopije bolji od ovog novog brzog. Brz je jer brzo ode k vragu, a baš to treba onima koji ga rade i prodaju, da što prije kupimo novi. Ali ti to jako dobro znaš, samo malo mutiš bistru vodu, nek ti bude, bude i tebi sjela pokora 🥂😈🍷
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I ja bi opet uzeo s reduktorom.
A kaj se tiče 24 V ..
Da te pitam ,kako napon određuje ili utječe brzinu vrtnje?

A kaj se tiče 24 volti..Nauči ste me omov zakon..a on veli više volti manje ampera ?


Benefit paljenja na 24 volta nije feferon u guzicu anlaseru nego dva feferona u guzicu anlaseru znaci "pojačali "smo ulaz guzicu ne možeš preopterrtiti jer je ogranicena železom
 
Posljednje uređivanje:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,101
Glava mi se bu raspukla i joči me peču gda to čitam. Ja fakat ve više ništ ne razmem. Ve bu još ispalo da su ti brzi anlaseri sporeši od ovih sporih i da na nam kinezi i trgovci samo farbaju joči. "Farbaju joči" i "joči me peču", joj kak sam se to lepo izrazil, valjda me još vinčeko ni vlovilo kak treba.
P. S. kolega Zorane evo ti malo materijala za translate.
Oprostite žurim, moram hitno još nekam prejti dok žene nema doma. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
@vlč.puknuti nemoj palamuditi i vrdati, po temi. Nije bitan Ohmov zakon I=U/R, nego snaga i broj okretaja elektromotora. Snaga je napon puta struja, to nebreš pobiti. 🙃 A po pitanju međusobne veze broja okretaja takvog el motora, uspostavi mjerenje, počni s 6 V pa dodaj napon, makar samo do 12V, zapiši okretaje u nizu i javi. Može tak, ja imam volje i vremena čekati objavu rezultata 😈
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Trose manje na ulazu a daju isto na izlazu,tu si se poskliznuo?
Ne izvlači iz konteksta: manje energije u proizvodnji...u toj se rečenici nije govorilo o svojstvima.

Za one koji ne poznaju karakteristike električnih rotacijskih strojeva:
- motori na ovim "malim" anlaserima su motori sa stalnom uzbudom (magnetsko polje generiraju magneti a ne namot) i imaju (približno) konstantnu brzinu vrtnje, koja se malo mijenja s teretom. Dakle, opterećen anlaser se bude vrtil s (možda) 20% manjom brzinom od one u praznom hodu. Ako mu se poveća napon, brzina linearno raste s naponom i zato se takav anlaser ne smije priključiti na 24V, jer se jednostavno bude razletil.
- Starim anlaserima, sa serijskom uzbudom, brzina brtnje jako ovisi o teretu i omjer brzine pod teretom i u praznom hodu može biti i 1:10. Zato takav anlaser može trpiti verglanje i spajanje na 24V, jer mu se snaga mijenja s kavadratom brzine. Opasno bi ga bilo spojiti na 24V jedino kad nije pod teretom, a to se anlaseru u praksi gotovo ne može dogoditi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Danas sam prebacivao puno fotografija, ove su još na istu temu "brzog anlasera", nisam znao prije ih nači na brzaka:

Vidi se iza kolektora brončana piksa koja je trebala glumiti "ležaj", a zapravo kao da se zavarila na osovinu rotora. Naknadno sam ju ja zamijenio s kugličnim ležajem.

IMG_20230130_112239.jpg
Znači, ovaj je "Švabo" imao stator s namotajima, ne s permanentnim magnetima.

IMG_20230130_112943.jpg
IMG_20230130_112516.jpg
IMG_20230130_114254.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Nije mi palo na pamet brojiti zube rotora i reduktora, šteta, sada bi ti rado dao točan odgovor. (Ili da idemo zajedno broji zube na fotki :devilish: ;))
 

Najnoviji postovi

Na vrh