• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kao što je ovdje netko napisao mislim da rapravljamo o neovisnom vratilu, odlična stvar. Kada sam pred 3 godine gledao novi AC 5500 supertigre nadoplata za neovisno vratlo je bila 12 000kn. Ima ga jedan čovjek u selu na AC. Koliko sam vidio u radu odlična stvar, kod prelazaka iz reda u red, popravljanja putanje, okretanja, vožnje u rikverc... kardan/priključak cijelo vrijeme vrti na istu stranu, samo ga spuštaš i dižeš kad trebaš.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Moj ima nazad dva vratila gornje je 540 a donje 1000 i istovremeno oba rade kad se upali kardan.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk

Ja se ne slazem sa tobom jedino ako je tvoj poseban slučaj...kada je kardan uključen onda se doljni vrti u desno na 540 a gornji ima okretaje direkt od motora ali na lijevo...a kada uključiš pogonsku prikolicu onda se gornji vrti u omjeru za pogon...tako je na svima sa kojima sam do sada radio...

Puknuti to ti ja od početka govorim,i to je odlična stvar, kad budem kupovo novi ac to će obavezno imat,to i ručku napred nazad..
Hele po meni to nije puno,osobno ja bi dao toliko za to,pošto sam dosta na tim traktorima znam koliko bi mi to olakšalo rad,posebno sada kada radim na 3070 koji to ima
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
OK ako je vrtnja u desno gledajuci traktor ako sjedimo na njemu, sad ako ja zakopcam čeonu roto kosu od iza i okrenem volan i sic morao bi i kardan vrtiti u lijevo da bi roto kosa normalno radila recimo ako imaš normalni cirkular koji treba da se vrti u desno montiras na prednje podizače i kardan on bude se vrtio obrnuto ili je prednji kardan preko reduktora promijenio smjer?, nisam upoznat sa time

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Kod mene je poseban slucaj, pale se istovremeno oba i gornji je 540 a donji 1000.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
A vrte li se na istu stranu, ili jedan nasuprot drugom (540 desno, a 1000 lijevo)?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Kod mene je gornji u lijevo i 1000 a doljnji 540 u desno...isto vrte istovremeno, mislim da je nesto zamjenio
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puknuti, može da je to napraveno kako pričaju. NA kratko: imaju napraveno kao veči traktori šupljo pogonsko osovino u mijenjač, a u njoj ide direktno od motora tanja osovina, koja se razdvaja sa kvačilom u mijenjaču!!!!!!!!!!Ak to tako radi, kako momci kažu, onda je 100% tako.

hehe Ivanhu, nema ovdje nekvih elektro uklučivanja, ak pravi ,da ima ručko uklučivanja. Samo magarci bi isšli ugradili ovakav "hebl" za kvačilo kardana i ga vezali na elektro hidravličko uključivanje. Mehanika je to. Obično ručno kvačilo. Isto to radi kod XDSS, kao na Goldoniju sad vidim. Ivanhuu, i ti sigurno imaš takve osovine unutra i kvačilo straga za kardan. No standardni traktori imaju klasično sa duplom kvačilom u zvonu. A sve to je kod rada isto.
XDSS ima negdje još jedno ručko za kardan sumnjam pored ove za uključivanje kardana. A ak pravi, da ima riješeno sa dvojnim izlaznim kardanom, uskoro je ne bi trebalo biti osim, ak ima ručko za uključivanje kardana sinhrono preko mijenjača za vučenje pogon prikolice.
XDSS, onda je mijenjač zbog reverzora 8+8 dali?

Ej Ivanhuu, dal piše na ovoj ručki uključivanja-kvačila kardana ,da može biti pritisnuta samo kratkotrajno?

OK, nek je mehaničko uključivanje. Bolje znate vi koji imate AC traktore.

Ako se osovina od motora vrti, kak se uzubi prema kardanu bez neke spojke koja može proklizati? Možda taj AC ima kvačilo poput sinkrona ili neko konusno slično kao na BCS motokultivatoru.

Za svoj traktor nisam našel nikakve napomene da se ručkom kvačila kardana smije samo kratkotrajno zaustaviti kardan. Ne piše to ni za pogon traktora i kvačilo motora pa ga nitko pametan ne drži stalno pritisnutog. Čim ima ručicu kojom se bira pogon i ler, kvačilo je za kratkotrajnu upotrebu.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
XDSS imaš fenomenalni traktor hehe

Po mome treba izbaciti nekvo drugo ročko za kardan(biranje brzine kretanja il ručka sinhronog rada z menjačem)u ler i ovo ručko uključivanja uključiti, jer radi kao kvačilo predpostavljam. Jer kod standardnih traktora piše u uputstvima to, a kod Zetora naljepka pored ručke namiještena je.

Krompi, na prijašnjem postu napisao si pravo, a na zadnjem naopako. Vrti se dolnji 540 u desno, kod naših AC normal, a gornji u ljevo vrti se za više od 4 puta brže od dolnjeg! Pogledajte sami tabelo:

Sumnjam, da ima omijer 4,9 prema 1, što znači da kod gornje brzine 2650 u ljevo ima dolnji 540 u desno. Ajd omijer ču iti sad provijeriti. Ak ništa ne napišem tvrdnja drži, ak napišem izpravit ču se.
Na kratko sa ovim gore nema nikakve koristi osim Krompi pili drva na cirkolar, drugo ništa od njega. NAjradije bi ga odpilijo i napravijo osovino sam kao kod XXDSS za 750 okretajev. Odpilit ga treba, jer inače nema prostora za staviti osovinico i zučaniški prenos.

--
Eto sada provijerijo:. omijer je 4,7 prema 1 . Kod 2450 okretaja motora ima kardan 540 okretaja i isto toliko i gornji kardan vrteč se u ljevo. Vidi se na skici, da preko mijenjača kardan ima omijer 19,5 prema 1, znači kod okretanja kotača jedanput, kardan okreče se 19, 5 krat, naravno, ak je uključena funkcija preko mijenjača.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Xdss bome onda je to stvaro super,ja bi volio da imam tako dve brzine na žalost je imam samo jednu,al ocito je to neko doma napravio ne vjerujem da je to tvorničko riješenje
Reider istina,pogriješio sam,djelom zbog posta od xdss pa sam prepiso okretaje i ja inace vrtim taj kardan na 1000 jer ko sta si i sam reko ja ga koristim za cirkular i to mi savršeno odgovara,on ima direkt okretaje kd motora tako da na 1000rpm meni cirkular vrti 3000okretaja u min i to je stvarno pun pogodak,cad ni da imam 1000 okretaja standardni kardan nebi tako dobro radilo jer bi na veći gas moro držat..

Xdss a šta je onda sa pogonom na prikolicu,je i to mjenjano i kako je to riješeno kad ti se kardani tako vrte,ja se sad prvi put susrećem sa takvim ac do sad nisam čuo da su bile te kombinacije,volio bi da podjeliš sa nama način na koji je to riješeno,možda ima još zainteresiranih za to
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Krompi, za cirkolar nije bitno toliko, jer možeš riješiti remenicami, ak nemaš bržeg kardana. Ak si vidijo SIP-ov mlin za kukuruz na traktor. Dole velika remenica, a gore mala i tera, da te glava boli.

A ja sam siguran, da nitko nije išao ništa sam mrdao po XDSS-ovom traktorom. Nije u kučištu tako nešt ojednostavno kod kuče promijeniti, pogotovo smer vrtnje i omijere tih dvih osovina.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Decki ako vam je smjer vrtnje na kardanu lijevi niš od piljenja cirkularom
Ocito su dva vratila jedan za normalne alate (540 o/min) i onaj za čeono zakapčanje (kontra vrtnja i 1000 o/ min)

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
A moj nije reverzibilan i ima ovako. Ovo vratilo služi za pogon prikolica 100% vijeruj i za ništa više. Tako kazao i prodavač i serviser u Agroemhaniki. A ak kome godi brzina i smijr vrtnje, može sa njim raditi što mu duša poželi. Meni inače ne dođe u ikakvi poštev.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Kako ništa kada ja pilim hehe? ...taj koji ti govoris maiky je za pogon prikolice,nista drugo,samo meni paše okretaji za cirkular
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Decki ako vam je smjer vrtnje na kardanu lijevi niš od piljenja cirkularom
Ocito su dva vratila jedan za normalne alate (540 o/min) i onaj za čeono zakapčanje (kontra vrtnja i 1000 o/ min)
Nisu. Vidiš da se oba vrte u desno.
Zgodno je to, ali meni se ne sviđa. Treba ručno seliti kardan za izbor brzine vrtnje.
Na našem Sameu je 540-N-540E-N-1000 i to se da prešaltati čak i u vrtnji.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Bilo je govora da jedan vrti desno a drugi lijevo na to sam se nadovezao a ne na filmic

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
To sam ja pital prije nego kaj je gazda postavil filmić.
Pretpostavil sam isto kaj si i ti pital.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Tako bi bilo logično jer ti ako imas cirkular i montiras ga na prednjie podizače i kardan ti vrti obrnuto svi čeoni priključci koji imaju kardan napravljeni su da rade obrnuto od standardnih

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
ZJ, što pričaš, mi smo kod AC serije Normal, a tome nešto fali, da bi bijo ozbilan traktor, kamoli Same hehe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh