• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Reider, krivo si shvatil. Pa AC je pravi traktor, samo kaj je mali i niski.
Velim samo da mi se više sviđa ručica mjenjača nego seljenje kardana kad trebaš promijeniti brzinu kardana.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Meni je to bilo zgodno na beraču (breg-dol).
Pa zatim na frezi; proba se na 540E, ako ide nastaviš, ako nejde prebaci se na 540.
Pri svemu tome ne treba izlaziti s traktora.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ovisi kakav priključak vuče. Ponekad dobro dođe 540 E(750), nekada 1000, al najviše puta funkcionalnije je 540E. BAr za mene. Primer, mlin za granje imam, i jer mlevem uvijek tanke granje do 6 cm, užas je to raditi sa AC i 540 okretanima kardana kod 2400okr/min. ZAto zakačim za Zetora i 4 brzina preko mijenjača i 1500 il 1600 okretaja.

AC,-ji dosta koji (primer serija F 5400) ima mijenjač brzine kardana straga izza traktora. Ovo promijenjaš na željenu brzino vani i radiš tako cijeli dan. TAko, da ne vidim jake potrebe ručko imati unutra. Bilo kako je riješeno, il dvojnim kardanom il ručku bilo gdje, samo da je, je dobro.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Da li je ko radio zglob na AC ?
Moj je poceo da lupa kad ide niz brdo.
I ona mazalica za zglob kad mazem ne izbija mi mast na vrhu zgloba.
Ima li ko pametan da zna šta mi je činit ?


Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
XDSS (bolje da si XDSS, nego samo SS hehe, malo za zajebanciju).
Prijatelju, dobrodošao u klubu AC,ja. Sad su shvatijo njihove boljke. Da ne kažem jedno od največih njegovih. Kod mene radi ovako več od kupnje. Zvuk dođe sa prednjeg trapa kučišča, gdje mu je diferencijal i iznad njega ljeti osovina za pogon mijenjača nazad. TAmo meni lupa, al samo na blagi nizbrdici , kad je neopterečen u 1 brzoj. Razpitavao sam se kod servisera, i kazao, da to mu so boljke, i da osovina toliko dobije lufta i poćinje lupati. KAzao mi je, da ak me jako ne moti, nek pusitm i tak oradim, jer troškovi jesu ak razkopaš i ak popraviš, dugo nema mira, pa počinje. KAzao je, da postoji mogučnost, da je zbog nemazanja čahure zgloba prije dobije osovina luft.
TAko, da pusti i vozi i stavi antifone prema buke hehe.

A zglob maži sa BFX renolit maščom crvene boje. NA dvoru postavi drvene stubove dovoljne višine i vozi preko njih prvo sporo, da se mica zglob i svaki krug mazalicom uguravaj silom ovu mast, možda tako riješiš stvar. Naravno riješijo si, kad mašča udari van sa zgloba heheheeh. I to napravi čim prije, da razradiš zglob. NAdam se ,da nije zaribal-zapekao i ak se razradi, ako se bude, da neče osovina još gore lupati.
Tako se nekom čovijeku dogodilo. KAd bijo nek sklop stroja mu zapekao, on išao i stvarao mali zvuk. Lik počinjo mazati ko lud i stroj postao jako glasan. PA mu oni drugi kaže-e vidiš, sad si ga sje..., jer si ga previše mazao hehe.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Kod mene ne lupa u prvoj brzoj nizbrdo, vec ako idem brzo pa naglo pustim gas i onda mi zakrci, i ako nosi kakav prikljucak , pa nađe na neravan teren i zaljulja ga naprijed nazad i onda se opet cuje.
A mast ulazi u mazalicu ali ne izbija na zglob, koliko god da guras ona samo ulazi nikad izbit na zglob.
Gdje sa nadjem tu mast ima li je gdje u BIH ?

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Onda mi više miriše po uništeni kanđasti spojki, koja spaja osovine prednjeg i zadnjeg trapa. Ak pogldaš u sredini traktora izpod z baterijo, možda češ vidjeti. Ide se o gornjoj osovini, jer dolnja je za pogon prednjih kotača.

Gdje može se kupiti kod vas, nemam pojma, al sam siguran, da se dobije.

Znači ti samo guraš mast u zglob, a masti nigdje ne vidiš?? Zaista nigdje ne izlazi?
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Kako cu znati da je ta spojka, najmanji mi se problem zavuci ispod traktora, samo necu da krci :D
A nigdje ne izlazi, ne znam gdje stane tolika mast, imali jos gdje mogucnost da izbije sem na vrh zgloba ?

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ak bi mast išla u getribu po meni se čini težko. A ak bi provijerijo nivo ulja, vidjelo bi se na ulju, da je neko kako bi kazao zguščeno i druge bi bilo boje. Nek pogleda izpod traktora u sredini gdje su ručke preklapljanja brzin, božda se u kojem uglu sakuplja ukupno sa prašino. JEr tamo su AC-ji votli-prazni. Tamu sta samo dvije osovine i mehanizam ručk preklapljanja brzin. BAr kod serije Normal 5400 i 5400 F je tako.

Slobodno sa okom težko vide se uništena kanđasta spojka, osim ak se jo da nešto cimati il bi se vidjelo sa strane u ripne. MOžda bi se dalo vidjeti tako, da traktor podigneš od poda, uključiš blokado straga i netk oti cima stražnje kotače naprijed nazad, a ti gledaš, ak cima spojka sa ripnama. To znam, jer se to dogodilo mom poznaniku. PA nije kupijo original dijelova napokon toga. Navarijo je nekvi drugi kardan sa jačim ripnama i od tada ide bez predaha. U radijoni mi i kazao, kako je to učinijo, jer ima taj jedan dijo kardana na zalihi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Glede navarivanja osovina i ripni: naše na Štoreu su trajale 25 let, a originalna je trajala nekih 6...7 let.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
:icon_hang:ZJ, malo mi se čini prebrzo, da počinje lupati aksa odmah nakon 500 radnih sati, kao se to kod našeg dogodilo. I to se čuje na brzini, koja se najviše ili uskoro uvijek upotrebiva.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Gledao sam danas mast izlazi u unustrasnjost ispod traktora na gornju osovinu, i sta sad da radim ?

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Virojatno malo je oštečena čahura.
Imaš jedno mogučnost- sasvim na prednjem kraju negdje podigni dizalicom samo malo traktor, da se zglob zacima u suprotn ostran, jer teret motora uvijek ga vuče spredaj na dole, i tako obterečuje na jednom te istom mijestu zglob. TAko sam ja provijerivao zazor zgloba, ak je iztrošen. KAd je tako španan, onda pokušaj ugurati mast. Možda udari mast naprijed. Onda vozi sporo preko nekvih visokih cijepanica po dvoru namiještenim, da se mica zglob, pa če se možda namazati i razraditi. Drugo neznam baš što bi mogao napraviti.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Imas pivo od mene kad budes prolazio kroz BIH :D
Podmazan je

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
No, pomožem, ak je moguče. Inače postoji mogučnost da nekog dana ponovo dođem u Doboj, jer imam poznanike tamo. Možeš doći do tamo pa pivamo ko blesavi hehe.

Da ti netko cima od spredaj sa dugim stubom, a ti gledaš zglob, tako možeš provijeriti i vidjeti, koliko ima zglob lufta. No nešto ga ima potpuno svak, pa se to tekom časova rada povečava na našo tugo. A možemo to sa pravim mazanjem i pravom maščom usporiti. LP
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Iwanho, to pravilo vrijedi univerzalno.
Kad podmazujem centralne lagere prednjeg mosta i rukavce na prednjim reduktorima, obavezno dignem dizalicom prednji kraj u zrak, da mast dojde z gornje strane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh