• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Očito...zanon ima 15% na keš ali sa hid pomakom je oko 22-3tkn

Sad moraš još samo sve poplaćat i čekat da ti dođe :p
 

halo92

Član
Tu od
25 Srp 2020
Poruka
33
Evo dečki hvala na savjetima i svemu . Odabir je pao na major ,o kojemu smo pisali gume 250/80-18 (minimalna širina cca 132cm). Malčer INO ELITE 160 OPEN hvala na pomoći još jednom svima. Šaljem kroz koji dan slike čim dodje
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
302
Već neko vrijeme gledam voćarsko-vinogradarski traktor i AC mi je tiha patnja... svašta sam gledao, ali stalno se nekako vratim na AC. Od priključaka bi koristili najviše malčer, malo frezu i možda špricu ili atomizer za vinograd. Nagiba ima dosta tako da sam nekako zaključio da ne bi zglobni. Zadnje sam gledao 4400 Country i nedavno sam išao vidjeti 4400 HST 2011. za kojeg mi čovjek nije ni rekao da je hidro pogon, a ja nisam pitao jer to obično ljudi naglase. Istini za volju da mi je rekao da je HST ne bi ga ni išao gledati jer sam nekako skeptičan prema nepoznatom.

Uglavnom, kad sam već bio tamo sam probao traktor i moram priznati da mi se taj koncept hidro pogona svidio - daš gas trakto ide, pustiš traktor stane. Dosta mi se taj koncept čini interesantan, pogotovo na terenu gdje ćemo mi raditi. To je praktički traktor "automatik" - nema kvačila, nema šaltanja, samo gas. Ide nekih 25 po cesti, ali nije nam to bitno jer se nemamo kaj puno voziti - sve što bi radili je u krugu manje od 1km.

E sad, moje pitanje je što vi mislite o tom konceptu? Što mislite o samom radu s takvim traktorom dok je sve ispravno? Što smo s održavanjem - ok, može otići hidro motor od pogona, može otići hidro pumpa, većini nam je hidraulika "tamo neki bauk" i navikli smo na getribu, korpe, lamele i bla...

Npr. da li postoji nešto što se s klasičnim traktorom s getribom može raditi, a s ovim ne može?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Iskreno, sa takvim nisam nikad radio niti ga tko ima u mojoj blizini, ne poznajem njegove mugućnosti niti kvarove niti troškove održavanja, jedino znam da su ti traktori rađeni za komunalne poslove s toga moraju bit dobri jer svaki seljo ga vozi i drma i tko zna radit i tko ne zna, i novi mislim da su skuplji od klasičnih sa mjenjačem, a još jedna stvar opet neka logika, prediviđeni su za radove s priključcima znači da im oranje i slični poslovi di vučeš nisu baš jača strana.Opet možda se varam, stvarno ti ne mogu pomoć jer nisam upoznat sa time, žao mi je a koliko znam na forumu nema nitko takvoga, pokušaj na talijanskim forumima pronać informacije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
Fendt Vario je hidrostat (dijelom) pa oru, vuku teške prikolice itd.
HST pogon je popularan u Americi, a pri nama je nepoznanica, osim na kombajnima.
Činjenica je da je taj pogon manje ekonomičan od klasičnoga pogona s brzinama i nije predviđen za teške poslove poput oranja ili podrivanje, ali zato ima bezbroj prednosti za priključke poput freze, šprice, kosilice i sličnih strojeva koji većinu snage preuzimaju s kardana.
Najveća prednost hidrostata je samokočnost, pa je posebno prikladan za nizbrdice.
Najveća mu je mana skupi popravak kad se elementi pumpe i motora potroše.
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
302
Nama ne treba za oranje - eventualno ako bi vrt preorali, ali to je toliko samo da se ne štiha ručno :) Mao preorati čisto da se lakše pofreza i gotovo.
Imamo najviše livade za kositi, vinograd kositi i eventualno vinograd špricati i to vrlo vjerojatno ne atomizerom nego špricom na šlaufe - dakle ništa. Prikolicu za sad ne planiramo nabavljati, a ako i bude kakve potrebe to će biti neka manja prikolica za prevesti nešto 5km sim tam, ali naravno uz/niz nagib. Eventualno neku ralicu za malo snijega po dvorištu razgurati ovo svaku 5. godinu kad padne 10cm :)

Svi mi govore o tom skupom popravku i naravno pošto planiram kupiti rabljeno može se dogoditi da se zezenem pa da to bude u startu banana. S obzirom koliko mislim da ćemo mi stroj koristiti za svoje potrebe 100-tinjak sati godišnje max ak kupimo nekaj kaj nije pohabano uz malo naše brige i pažnje valjda ne bu nekih većih popravaka uskoro. Jasno mi je i da postoje veći gubitci snage od motora do pogona, ali i to bi tolerirao pošto mislim da nemam neke velike potrebe za snagom na kotačima - bitno da traktor nosi sebe i priključak uz/niz kosinu i bok.

Da, ta samokočnost mi je vrlo interesantna da jednostavno malčiram na bregu, pustim gas i stroj stane.... Ok, nije da ne znam stisnuti kočnicu i kvačilo pa stati i krenuti na bregu normalno ko svi drugi, ali ovo mi se baš učinilo jako zgodno. Velim, generalno sam preskakao HST oznaku na svim oglasima dok ovoga nisam probao i sad me kopka, a s druge strane me malo muči strah od nepoznatog. S kuplungom znam ak nešto zapne kako ću zaljuljati traktor i izvući se, kako ću neke stvari kompenzirati i bla... tu smo svi doma... ovo je neka novina i nepoznanica, a nije nužno loše :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
S hidrostatom nema cukanja niti ljuljanja na takav način, ali zato pri reverziranju nema prekida pogona.
Nije baš novina, ali je rijetko u našim krajevima.
Ispravnost možeš probati sa zagrijanim uljem, kad na maloj brzini probaš nekaj povleci ;)
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
302
E to je isto pitanje? Koliko mu treba da dovoljno zagrije ulje da se pokažu problemi? Da li se može dovoljno zagrijati ulje samo vožnjom po cesti full gas ili treba pošteno opterećenje?

ali zato pri reverziranju nema prekida pogona.

Daj malo ovo pojasni? Kaj to znači? Mislim da razumijem, ali bi htio biti siguran da mislimo na isto :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
Visoka vanjska temperatura+teret...ili brijeg. I naravno gas.

Znaci da nemreš, kak s kuplungom, kotače osloboditi pogona da odmah stanu, već i kad kotači stanu, uvijek ostane nekog tlaka u hidraulici. Recimo, HST traktor nemreš spustiti na dol u leru.

Probaj kak to funkcionira na nekoj jeftinoj traktor kosilici, pa ak ti se svidi ;)
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
302
Pa dobro, ali to mi za moje potrebe većinom i paše da kad pustim gas traktor stane i ostane na mjestu di je.... npr. na bregu u pol vinograda da mi ne krene u rikverc odmah kad stisnem kuplung dok ne stisnem kočnicu... Naravno da ne bi traktor ostavio u bregu bez povučene ručne, ali nekako mi se čini zgodno pustiš gas, traktor stoji i ti onda vjerojatno refleksno stisneš kočnicu, povučeš ručnu... i kad opet krečeš stisneš kočnicu, spustiš ručnu, pustiš kočnicu, daš gas i traktor vozi bez da se vraća u rikverc i da ga "loviš" na kuplungu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
Ne puštaš gas, već pedalu pogona ;)
Vjerujem da traktor ima samo ručni gas. Osim ak nije ko Fendt ;)
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Eto znači nisam puno ni mašio...sretno sa mašinom ako se odlučiš na kupnju i obavezno slike da vidimo kako to ide ;)

E i dopuna prvoga,koliko traktor ima sati? Jedan važan podatak koji si izostavio, ako misliš tako malo radit vjerujem da neće bit problema, i neces radit 8-10 sati u komadu vjv ces po dva tri sata? Tako da prema napisanome nebis trebo imat problema
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
302
Ovaj koji sam gledao ima cca 3200 sati, ali ne bi njega uzeo nego me inspiriralo da tražim nešto HST, ali možda s manje sati.

Pa iskreno kod nas kad se radi onda se radi cijeli dan tako da će vjerojatno biti rjeđe, ali dulje u komadu. Npr. Zakopčati malčer i u danu pokositi sve tako da će prije biti 10tak sati u danu s pauzom za ručak.
 

filbert

Novi član
Tu od
20 Kol 2020
Poruka
4
TN 5800 Major 50 KS bez kabine. U procesu sam uzeti novi ,fixni model. Najviše bi mi služio za malčiranje voćnjaka oraha,badema ,kestena. Tu i tamo freza bi radila ,i prikolica ali sve u svoje osobne potrebe na cca 6ha .znači dragi članovi i poznavatelji AC ,molio bih vas preporuku za dimenziju guma (da sve 4 budu iste) i malčera s čekićima (širinu ,i koja marka bi bila adekvatna da se ne pati traktor) uz napomenu da je na 70% površine koja se radi brdovit teren ,ovo ostalo je na ravnici. Zasad koristim tv 523 pa znam da bi skok na AC bio kao da iz čamca idem na svemirski brod. Stoga sam spreman poslušati sve savjete .unaprijed se zahvaljujem na vašim odgovorima
Traktor AC 7700 supertigre, vigneto 4x4 , malčer INO Elite 130, gume BKT MP 567 , na uzbrdici 17% teška patnja , brzina srednja spora 1, ako je imalo vlažno ne može se popeti sa pogonom na sva 4 točka. Taj dio malčiram popreko, malo je neugodno visiti niz brdo ali ide. Malčer INO Elite 160, probano prije jedno 2 godine, ne može popeti ni do pola brda cca 120 met. Osim malčiranja sve se freza , freza s hidrauličkim pomakom 80 cm , penje se bez problema. Atomizer 450 lit idem na tu kosinu uzbrdo tek kada ima manje od 200 lit.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel malčiraš prema gore pa nejde ili se ne može popeti s malčerom u zraku? Jesi li dobro napisal nagib? 17 % je otprilike 9,6°. To je skoro ravnica. Ja s Goldoni Star 3050 malčiram jedan manji dio gdje je nagib preko 100%. U rikverc prema gore sa dignutim malčerom i malčiranje nizbrdo.
 

filbert

Novi član
Tu od
20 Kol 2020
Poruka
4
Krivo napisano/preračunato. Nagib oko 17 stupnjeva, na duljini od 120 met visinska razlika cca 40 met. Može se popeti s malčerom gore i uključenim kardanom, no ne može malčirati uzbrdo. Krene dobro nekih 30-40 met, na 50-tom met gas do 2500 obrtaja, na 70 met vrti sva 4 točka u mjestu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh