• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Reidur,
Krumpironja je napisal da koristi dvoradnu komandu. Zato sam ga pital.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ja ne znam od kuda vama ti podaci, ja sam registriro prikolicu niti su pitali na koji traktor je niti su prigovarali sta su kočnice tako napravljene, tako da je meni prikolica regana na punu nosivost to se odnosi samo na prikolice koje nemaju kočnice...primorje40 tako ne nemaš brige, to ako bi ti volio to je druga stvar ako ti nije žao dat te novce onda napravi tako, goldoni nema serijski nema ni ac jer je frend za ronina dodatno platio...i nisu montirali samo dostvili uz traktor...pitaj sta god te zanima
Iwanho, ja ne znam kojom brzinom se možeš kretat sa 3-4tone tereta da ti treba tako hitno zaustavljanje do ove jeseni sam vozio 2,5-3 tone prikolicu bez ikakvih kočnica a sada kada imam kočnice opeta ih ne koristim jer moram sa brzinama regulirat ne možeš ni na dole u najbržoj jer ces spalit kočnice tako da sam i dalje uvjerenja da na male traktore nema potrebe imat spojeno pogotovo ako ne voziš svaki dan po 50km traktor i prikolicu...meni ta kočnica na prikolici više služi ko ručna nego da ja kočim u vožnji kada kočim pomalo stiscem dok ne osjetim da koči koliko želim i nakon toga okrenem ručicu na drugu stranu i otpusti kočnice i tako u krug..nadam se da nisam nešto zaboravio odgovorit
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Krumpi, pri tebi na tehničkom valjda ni neznaju kak traktor izgledaa kamoli traktorska prikolica, pa ih nije ni briga.
Ak tak prolazi pri tebi, ne znači da je to pravilo ni ispravno.
Ako nemreš radnom kočnicom aktivirati kocnice na prikolici, smatra se kao da ih ni nema.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nekaj smo izgleda pobrkali. Pogledal sam prometnu od traktora i u njoj ne piše koliku prikolicu traktor slobodno vuče. U homologacijskom dokumentu (CoC) se navodi nekoliko varijanti s obzirom na vrstu kočnica na prikolici. Tko je dobar s engleskim, bilo bi dobro prevesti točke 2.4.1 do 2.4.5 (nije puno).
Kak je kod registracije prikolice, nemam iskustva i ne znam.

Po ravnoj asfaltiranoj cesti se može dosta brzo voziti, ali je, bez radne kočnice na prikolici, teško brzo stati, ako npr. izleti dijete na cestu. Na to sam mislil.
 

Prilozi

  • CoC - screen shot.jpg
    CoC - screen shot.jpg
    143.7 KB · Pregleda: 14

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
ZJ ako prikolica ima svoje kočnice ona je odmah regana na max dozvoljeno po preporuci proizvođača, znači ja dodem na teh i kažem taj traktor ne vuče tu prikolicu i sad oni zbog toga meni neće produžit regu? Mislim da to netko malo previše glumi gazdu onda na tvom tehničkom jer to nema smisla...prikolica ne ide na valjke...pričamo o prikolicama ispod 40km/h, kod mene svi uredno prolaze tehnički i sa kočnicama i bez kočnica i u niti jednoj prometnoj ne piše drugačije nego je proizvođač napiso...a dobar dio niti nema hid nego koče preko sajle na ručku, imam negdje taj sistem na slici ali ne mogu nać...
Iwanho
Sa 4 -5 tona tereta i traktor od 45ks ne možeš ni po ravnome jako brzo, a pri skoli malo usporiš, meni sa punom prikolicom cca 7m drva ne ide dalje od 3 brze...i to po ravnome čim vidi brdo moram niže...znaci max 15km/h a sa ovim sistemom sta imam traktor i prikolica se zakopaju tako da, zbilja ne vidim problema...da idem max koliko ide traktor je oko 30 znaci...ne vjerujem da moze bit takva situacija evo stvarno u 6-7 godina nisam imao nikad ništa
Piše da mozes 2000kg bez kočnica 6000 sa naletnom i odvojenim kočnicama i 10t sa spojenim vjv tipa zračne ili ovo o čemu se vodi debata o spojenim traktor i prikolica...barem sam ja tako skužio...neka me se ispravi ako griješim
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Iwanho, CoC govori o mogućnosti traktora, a ne govori o propisima.

Propisi kažu ovak:
PRAVILNIK O TEHNIČKIM UVJETIMA VOZILA U PROMETU NA CESTAMA
(pročišćeni tekst - "Narodne novine", broj 85/16, 24/17 i 70/19)
Članak 144.
(1) Traktorska prikolica (u daljnjem tekstu: prikolica) mora biti opremljena sustavom radnog i parkirnog kočenja.
(2) Radna kočnica prikolice, mora se aktivirati istovremeno i s istim uređajem kao i radna kočnica vučnog traktora.
(3) Prikolica može biti opremljena naletnom kočnicom ako joj najveća dopuštena masa ne prelazi 8 t, a brzina 40 km/h.
(4) Kada najveća dopuštena brzina prikolice ne prelazi 25 km/h mogu se vučnom traktoru dodati najviše dvije prikolice.
(5) Kada najveća brzina prikolice ne prelazi 40 km/h mogu se vučnom traktoru dodati najviše dvije prikolice uz uvjet da su na prikolicama kočeni svi kotači.
(6) Prikolica ne mora imati radnu kočnicu, pod uvjetom da joj:
– najveća brzina ne prelazi 40 km/h
– najveća dopuštena masa ne prelazi 3,50 t
masa vučnog traktora je dva puta veća od zbroja mase prikolice i mase tereta koji trenutno prevozi.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Daj mi onda objasni na koju foru svi prolaze tehnički? Očito se i ručka računa kao radna kočnica...a na vrijeme sam naglasio da se radi o malim prikolicama i brzini manjoj od 40km/h
Sve u svemu Primorje40 ne brini,ako ti je prikolicama regana za 2 tone, ako ima hid kočnice spoji bilo kako i proc ces...ocito su kod nas na Jadranu drugačiji propisi, imam barem 50 primjera da prolaze sa sistemom ko ja tako da... Goldoni 245/Zaccaria 2,5t nosivosti, Goldoni 55/Zaccaria 3,5t nosivosti
Ac 5400/Pupin 3,5t nosivosti...samo neki primjeri kombinacija koji uredno prolaze tehnički na isti sistem ko ja...ja ne znam dal kod vas nešto gledaju ali kod mene pregledaju svjetla ako sU ispravna slikaju i to je to...rega za prikolicu je cca 250-300kn sa osiguranjem
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Napisal sam ti. Kod vas su traktori rijetkost i nitko ne obraća pozornost na to.
Pri nama ne prolazi kabina koja nema originalnu šajbu, a kamoli kočnice na prikolici.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
znam da se CoC odnosi na mogućnosti traktora. No, mi smo, kak i obično, uvijek malo veći katolici od pape. Uglavnom, prometni propisi su unutar EU jako različiti od države do države. Ako se u CoC-u navodi da je traktorom dopušteno vući bruto masu 2 tone bez kočnica, zakaj bi se po našim propisime nemre istim traktorom više od 960 kg? Debilni propisi, a kakvi su tek oni koji su ih donesli. Slično je i s odredbom o upotrebi zimskih guma. Na autocestama i magistralnim cestama su obavezne od 15.11. do 15.04., a na ostalim cestama samo kad vladaju zimski uvjeti. Slovenci imaju alpe i razdoblje obavezne primjene završava 15.03., a kod nas mjesec dana kasnije.

Krumpironja,
na početku sam napisal da tvoja kombinacija dobro funkcionira u praksi na nizbrdicama. Pametan šofer bu u većini slučajeva predvidjel kad bu možda trebal naglo kočiti i tome bu prilagodil brzinu. No uvijek se može dogoditi iznenađenje. Ima još jedna stvar. Kad tu raspravljamo, uglavnom pod pojmom prikolica podrazumijevamo jednoosovinke, a zakonodavac klasične dvoosovinke. Velika je razlika kod koćenja samo traktorom, ako se vuče jedna ili druga.
Nisi mi u potpunosti odgovoril na pitanje o svojoj hidrauličnoj kočnici. Iz navedenog sam shvatil da koristiš jedan vanjski distributor od dvoradnog ventila bez spajanja drugog. Uvijek sam smatral da se kočioni cilindar ne može rasteretiti ako je taj drugi distributor na istom dvoradnom ventilu blokiran (nije povezan). No, ako koristiš klasični kiper ventil, onda je to moguće, ali on nije dvoradni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Iwanho, možeš otpustiti tlak iz jedno radnog cilindra prebacivanje ručice u drugu stranu. Za to vrijeme pumpa radi na iberdruk ventilu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Poznata mi je varijanta sa sigurnosnim ventilom, ali mi se čini da on nije predviđen za čestu upotrebu (možda nemam pravo?). Zato sam je kupil još 80 cm crijeva sa dvije brze spojnice i za male novce ulje može teči natrag bez korištenja iberdruk ventila.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Pa nije bas da su rijetkost, u mojoj okolici ima oko 130-140 tratora od toga je više od pola reganih plus prikolice...ZJ takvi koji traze dlaku u jaju bi trebali dobit po piksi pa bi se rijesio problem prekomjerne kontrole jednostavno ne vjerujem da su svi takvi...
Ja sta god kazem ili kom je iz osobnog iskustva, ja sam 6-7 godina vuko prikolicu bez kočnica nikad ispod 2,5t sa traktorom od 1,5t...mokro suho uvijek je išo i kočio nikad ništa, i sada kada imam kočnice više mi služe da mi je psiha opuštena nego da kočim u vožnji ali sta reć više za ovu kvazi državu takvi su i zakoni...
Iwanho izvinjavam se,očito sam zaboravio, koristim samo mob pa mi nije zgodno listaz kada odgovaram pa se desi da mi promakne, ali dobro si objasnio, koristim jednu brzu spojku od moguće dve i prikolica ima feder na cilindru tako da nema problema, ja sam znao i za kipu tako koristit, imam ja i jednoradni izvod tako da mogu slagat sve moguce kombinacije...imam sve skupa 5 brzih spojki, dva jednoradna jedan dvoradni i direktni povrat. Ma da se meni zeza stavim jos jednu ručku posebno za kočnice, kažem ima hid komanda koja radi kad stisnes cim pustis vrace nazad...ista stvar konda na nogu kočim i možeš regulirat pritisak, puna ili prazna ima dve pozicije, ali meni je dobro i ovako.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije bitno, ne sekiraj se. Ipak sam dobro skužil.

Nakon kaj sam doznal koliko košta priprema na traktoru da se prikolica može kočiti nožnom od traktora, počel sam razmišljati o inovaciji na mojem traktoru koji ima sam jedan par dvoradnih distributora. S klasičnim kiper ventilom bi trebalo još bolje funkcionirati.

Ručku za upravljanje oprugom potegnuti u položaj da se ulje slobodno pretače (kao kad radi hidromotor). Sajlom (neka od 3 mm u bužiru s regulacijskim vijkom na kraju) povezati tu ručku i pedalu kočnice na traktoru. Stiskanjem pedale kočnice aktivirala bi se i kočnica prikolice, a otpuštanjem bi se automatski vratila u položaj slobodnog protoka. Cijena takvog rješenja bi bila zanemariva u odnosu na originalno od 800 eura. Ostaju dva pitanja:
1. bi li se ulje previše grijalo kod kontinuiranog protoka?
2. kak bi na takvo rješenje gledali na tehničkom, odnosno policija?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Pa iskreno nije mi jasno zašto je to toliko skupo, meni da se da zezat oko toga kupio bi onaj komad sta je moj bivši tv 522 imao...oni su preko sajle imali spojeno na kocku hid i to je aktiviralo kočnice, to je taj sistem koji si ti spomenuo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Iwanho, ne valja to tak jer stavljanjem jedne ručke u povrat deaktiviraš svu hidrauliku iza.
Na tehničkom ne moraju znati kak stvar radi, ako prikolica koči kad pritisneš pedalu.

Onaj obični troputni ventil s TV-a ne valja, jer nemreš otkočiti prikolicu ak je bilo kaj od hidraulike iza aktivirano.

Kočni ventil je proporcionalni, prilično kompliciran "iznutra", ima 4 priključka plus ulazni tlačni. Može biti upravljan sajlom, ali to nije to, jer onda ne regulira tlak prema sili pedale, a ak ima hidraulični osjet sile na mehaničkim kočnicama, cijena raste u nebo.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ja sam razmišljal isključivo za svoje potrebe na mojem traktoru. Hidraulično imam samo upravljanje volana, podiznih ruku i 1 par vanjskih distributora. Volan je prioritetni i uvijek radi, podizne ruke ne rade ako se uključi vanjski distributor. Dakle vanjski priključci imaju prioritet pred unutarnjom hidraulikom. Tijekom vožnje nikad nemam potrebu za podizanjem podiznih ruku. Ispada da bi meni zadovoljavalo.

No, kad bi htel regati prikolicu, imam i drugi problem. Samogradnja je. Papir imam samo za vučnu kuku, a ne znam kak je sad za atestirati takvu prikolicu. Kak mi prikolica uglavnom stoji neiskorištena jer za gotovo sve upotrebljavam drugu, manju, prestal sam o tome ozbiljno razmišljati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Onda jednostavno koristi kiper izvod i ručno otkoči. Tak dela i jedan lokalni veliki, koji vozi prikolicu s ~20t silaže.
Ne koristi uopće kočnice na traktoru (za spuštanje naravno) jer veli da je puno lakše popraviti kočnice na (kamionskoj) prikolici neg na traktoru.
Imam ja drugu ideju, ali neću s njom u javnost dok ju ne isprobam sam.
Ovaj razgovor bi trebalo voditi u temi o hidrauličnom kočenju prikolice, pa budem tam prebacili.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
ZJ zašto nebi mogo otkočit kad su odvojeni sistemi...svaki se aktivira zasebno, ja sam koristio taj za kipu jer sam imo razlicite brze spojke, to je skoro najjeftinije riješenje, jedino je problem kako uskladit kočenje ali bolje je da prikolica malo ranije počne kočit
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Mislil sam na onaj mali kockasti ventil, kakvog su ugrađivali na TV. Kad ima tlaka iza njega, on nemre otkočiti prikolicu, već kočni cilindar tlači toliko koliki je tlak iza njega. Ako kipaš zakočenu prikolicu, moraš prestati kipati da bi ju mogel otkočiti, pa nastaviti kipati.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Onda ne mislimo na isto, znas ono sta je pod volanom bilo na strani gasa od tv...moj 522 je imo to original stavljeno, i predviđeno je bilo da se sa sajlom spoji na pedali od kočnice?
 

Najnoviji postovi

Na vrh