• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
5D002581-ABA6-494C-A351-27376E0A0FBF.jpeg
Evo vidis kako imam...lijevo kočnice desno kipa, a imam i jedan izvod skroz ljevo pored blatobrana ali on je povezan sa rukama hid...prvo digne ruke a onda on radi, čisto da se lakše skuži
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Onda su to ipak dva jednoradna priključka. Svaki ima svoju ručku za upravljanje.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ove naknadno univerzalno montirane komande hidravlike imadu različte kombinacije ventila u sebi možne. Sa mijenjanjem elemenata ventila, promijeni se mu funkcija(bar tako mi se čini kazao "Batek").
Ova varijanta od Krompija nije loša, koju napominje. Da se bi ugradijo takav ventil sa samo 2 pozicijama ručke(stanja ventila). U spuštenom stanju(slobodnom) je raztereten, ali kad povučeš dava pritisak u izlaz. TAman za kočenje. Ali nisam ovakvog ventila nikad vidijo.
Što se tiče ventila od Goldoni 3000serije, razgovaralo se o tome u temi Goldoni. NEkad sam pripasao sliko ventila, koj ima vijk na sebi. A taj vijsk siguran sam, da onemoguči drugo pozicijo dvoradnoga ventila i tamo, kad povučemo do ovog graničnog vijka, od baca ulje u povratak nazad. Znači to je zamišljeno za korištenje za dvo ili enoradni cilindar.

No kod mog AC-ja moja komanda(predpostavljam do bila po naruđbi dodatna oprema) bila je napravena tako ,da je bila na dvije ručke, a prvi ventil več je bijo samo jednoradan i nisi mogao promijeniti na dvoradno funkcijo. Drugi bijo je klasičan dvoradni ventil.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za koćenje rukom se meni čini da je najbolji ventil kakav je za podizanje pluga na Pasqualliju 970 (vjerojatno i na TV). Kad ručku pritisneš na jednu stranu, fila ulje, kad je pustiš ostaje pod pritiskom, a premještanjem ručke na drugu stranu se sve rastereti. To omogućuje po potrebi kontinuirano koćenje prikolice s nekom približno doziranom silom na nizbrdici.
Inače postoji i jeftiniji način koćenja prikolice. Do traktora se potegne sajla koja se zategne pomoću zadnjih podiznih ruku hidraulike. Ne treba kupovati ništa od hidraulike i može se koristiti na svakom traktoru koji ima nekom štangom povezane zadnje podizne ruke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Iwanho, svaki razvodni u srednjem položaju blokira povrat ulja. Samo taj kojeg spominješ na Pasqualiju je bil jednoradni.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
moj komentar se, u tom dijelu, odnosi na stavak 2 iz Reidurovog posta. Ako bi bilo kak je napisal Reidur, puštanjem ručke prestalo bi koćenje. Znači, u principu kao kod koćenja nožnom kočnicom od traktora.

Točno, na Pasqualliju je jednoradni ventil.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
ZJ i Iwanhu, o tome Pasquali ventilu o kome pričate jesu obični ventili, koji se koriste kod svih malčiča za podizanje hidravlike. A onda imadu još "T" element na izlazu, da se može taj pritisak koristiti i za kiperico ali i za njezino kočenje. To je osnovni ventil, koj je izporučen v osnovni verziji kod svakog malog traktora. Sve drugi so onda "dodatni"(po naruđbi).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Iwanho, postoje kočni ventili "na ručku" takvi kakve spominješ.
Funkcijom su identični ventilima koji se upravlja "pipkom".
Oba su u principu "servo šlajf", a ne pravi regulacijski ventili.
O njima smo već govorili u temi Hidraulično kočenje prikolice.
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Evo mene opet nikako da se odlučim oko kupovine 😧
Gledam u oglasima AC 8400,2006g, 3500 radnih sati za cca 100 tisuća jel to ok serija i cijena? Ima malo Ac polovnih tako da mi je teška neka usporedba 🤔
Hvala
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
To je ova viječna priča, kaj kupiti, da kupim dobro...NAjviše puta saznamo, kako smo kupili, kad več kupimo. A je i novac tvoj, pa je zadnja riječ isto tako tvoja. Što se tiče biranja kod polovnog, nema dosta biranja-što je tu je. Osim, ak se ne žuri i pratiš oglasnik duže vrijeme.
U glavnome jesam prepričan, da bolje uzeti najmanjeg, koj još može tvoje poslove napraviti i da je malo trošen, nego kupiti profesionalniji model i da je iztrošen. Pored toga profesionalnije najviše puta imali su "profesionalci". Znači, da dosta radili. A na profesionalnom više je opreme i ta počinje odkazivati, jer je i trošen više. Eto na tebi je odluka. Sijetim se koristnika nekog foruma, koj kupijo profesionalno verzijo AC-ja , a prvo što je pitao, kako nek mijenja kočione cilindre i odzrači, jer so kočnice fuč. JA kupijo manji osnovniji model manje trošen i vozijo ga 5 godina bez griješke.
A što se tiče ove cijene, koju napomenjaš-manja težko bude za ovakav stroj.PA nek bude dobo il loše očuvan. Ovo su stroji, koji novi dosta vrijede para, pa i polovan toliko košta, kao najmanji 3200 Tigrone malčič novi, pogotovo, ak so sa ful opremom.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Mogo si stavit oglas da vidim, to su dobre masine i napravljene su da rade i traju, bas zato jer su profi tako da njemu tih 3500 radnih sati nebi trebalo bit puno, ima kod mene supertigre 5500-5400 sa po 5-6 tisuca sati i jos rade bez greske, stvar je održavanja i koje poslove je radio, kod polovne kupnje nikad ne znas sta kupujes ali mozes probat i na kraju sam odlucit
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Baš neznam, koliko izdrže ovi malčiči. KAda počinju kvarovi. No ovisi, koj radi, i što radi. Znam samo, da u prosijeku Zetora ak mu ne otvoriš mijenjač na 3 hiljade, onda nisi u normi.
A da se ne bi bar nešto pohebalo do 5 hiljade kod ovih malčiča, onda su napravili ga vanzemaljci. SIjetim se samo dobro prič sa foruma, pa zato pišem. Kupili ljudi profi makinu AC, a onda pitanje kako kočnice razmuntirati, nešto lupa u mijenjaču , nešto zuji...No istina je, da nitko ni nezna, koliko su zapravo radili. Eto došlo preko 4 hiljade, komšija več trčao oko moje kuče sa klještama i popravljao kočnice Same Doradota. Kvačilo virojatno kod malo preko 3 hiljade. Voze malo ponovo, blokira prednje desno kolo. Zablokirala kočnica. NEmoj neko naopako razumiti. Samo to mi da misliti, da polako treba se računati na nekve popravke kod ovakvih satova. A onaj moj 5400 sa 940 rs, kojeg sam ja prodao, dugo če vozati do popravka. Istina, je biciklo prema 8400, ali je jednostavnije napraveni i manje nešto može odkazati a i mlađi i manje korišteni je.
No na kraju samom- ovo je samo moje mišlenje. NEkvi možedu imati sasvim drugačija izkustva. Od tada, kad sam počinjao pratiti forume, i se razgovarati ljudima naokolo jako se plašim bilo koj stroj imati u vlasti kod kuče, gledajuč na loša iskustva ponekvih ljudi.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Pa meni traktor izgleda sasvim solidno za godine i sate, treba vidit šta je radio i naravno provjerit mehaniku...vjerujem da taj traktor bez vecih kvarova i uz redovan servis može još dugo dugo poslužit,mozda kvačilo ili slične stvari ali to sve spada pod održavanje to sam i ja na mojemu mjenjo...i moraš znat da je to ozbiljna mašina u usporedbi sa onim šta si gledo,taj ce sve lakše radit, možda bi onaj manji prije imao neki defekt nego ovaj...
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Evo sad mi jedan nudi 4400f koji mi je bio prvi izbor za 12000eur 2015g 1800rs ( novi je 17eur). 22803
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
MA snažniji radijo je tačno jedanput više ali je i 3 hiljade više skup. Predpostavljam, da če ga dati bez prikolice Hittner za 15. Razlika između ovih mašina nadam se, da ti je poznata. Ovisi, dal ti ovakav stroj, kako je onaj veliki zaista treba. Al opet, kakva mu je oprema. Ak želiš više orati to, ono...Ti znaš, voziti dosta po asvaltnim putevima težinom... Jer veliki je potpuno sinhronizovan sa više brzina i virojatno(ak je doplatijo opremo) ima i regulacijono hidravliko i duple obrate vratila. Mali toga nema. JEr ak ti ove funkcije ne trebadu i lastnosti, onda bolji mali, povoljniji i manje iztrošeniji. Veliki ima i hidravličke kočnice, mali mehaničko koliko ja znam. Kakva je razlika virojatno znaš, neču ti soliti pameti. Hidravličke jesu bolje ,ali skuplija su jim popravila, a kod ovih satova možno, da več trebadu kakav servis. Obadvije jesu 3 klipci ali veči je turbo motor(znači više opcije za nekvi kvar). Eto odluči sam.LP
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Da istina, a i dosta dugo je u oglasima tako da mi je i to malo sumljivo, čuo sam se s prodavačem i njemu je kao premal i prelagan a ima rovokopač pa mu treba za prevoz materijala tako da mislim da se i ovaj navukao.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Primorje40 ako ti ne zelis taj 4400f posalji u privatne poruke kontakt moj prijatelj je zainteresiran...
 

Najnoviji postovi

Na vrh