• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Ne.
Kad je kardan uključen direktno (ne preko brzina), a u rikverc se vrti na opisani način, znači da je kuplung 1-stepeni, s nezavisnim isključivanjem (znači, kuplung za kardan je iza kuplunga mjenjača.
Na taj način možeš pri okretanju isključiti kardan, a ponovnim ulaskom u red ga uključiti bez zaustavljanja traktora.
To je puuno bolje od jednostepenog kuplunga, ali ipak nije dvostepeni s nezavisnim upravljanjem.
Zo je zgodno za rasipač gnoja, špricu, frezu i slične strojeve s malom zamašnom masom, dok ima sve nedostatke 1-stepenog kuplunga za strojeve poput malčera.
Taj nedostatak možeš prevladati podizanjem priključka, baš kak je Krumpi spomenul.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja bi bio sretan i sa takvim kardanom ko šta ti imaš ja se moram zaustavit do nule svaki puta kada palim ili gasim kardan tako da heh...ove jače serije imaju dvostepeno to sam sto posto siguran jer sam ga vozio, od 5500 na dalje a 4400 očito ima tako kako ti ZJ kaže, možeš palit i gasit neovisno i kretanju traktora ali kad sa nogom pretisneš sve staje...
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ok, ovako napamet usudio bi se tvrditi da sam primjetio ovo što ZJ kaže, ali isprobati ću baš ciljano pa javiti.

Čekaj, želiš mi reći da ako se kotači okreću imalo ti ne možeš uključiti ili isključiti kardan kad stisneš kvačilo? Koji je to model?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
94g Supertigre 5000 mozes ti ukljucit kardan ali onda krci ako traktor ne stoji, moram stat ukljucit kardan i onda krenes i tako svaki puta:ROFLMAO: isključit mogu bez stat ali to izbjegavam jer ne znam kakve posljedice bi bile
 

apis

Novi član
Tu od
12 Ožu 2019
Poruka
11
Bok!
Zna netko kakav je filter za ulje hidraulike na Tigre 4400 Country 2008 god. Koliko sam shvatio on je iza cijevi u prednjem mostu pa ga ne mogu vidjeti dok ne ispustim ulje.

Je to nešto ovakvo?
FILTER HIDRAULIKE USISNI 3/4

Hvala!
 

pekexx

Novi član
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
11
pozdrav ekipa. molim vas da li neko zna gdje mogu naći neki priručnik,upute ili nešto sl za tigrone 5500 95god. ?.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ne.
Kad je kardan uključen direktno (ne preko brzina), a u rikverc se vrti na opisani način, znači da je kuplung 1-stepeni, s nezavisnim isključivanjem (znači, kuplung za kardan je iza kuplunga mjenjača.
Na taj način možeš pri okretanju isključiti kardan, a ponovnim ulaskom u red ga uključiti bez zaustavljanja traktora.
To je puuno bolje od jednostepenog kuplunga, ali ipak nije dvostepeni s nezavisnim upravljanjem.
Zo je zgodno za rasipač gnoja, špricu, frezu i slične strojeve s malom zamašnom masom, dok ima sve nedostatke 1-stepenog kuplunga za strojeve poput malčera.
Taj nedostatak možeš prevladati podizanjem priključka, baš kak je Krumpi spomenul.
I bezkoristno za prešo i samoutovarko. Jer tamo treba se sao, da se ustavi kretanje traktora, a vratilo treba da se vrti, da "poje"mrvu". Zato ugrađivajo dvostepene u glavnome.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Ali je korisno bar za manevriranje ili oštra skretanja.
Osim toga, nemre se dogoditi da nemreš izbaciti iz brzine kad preša ili samoutovarka "napne" kardan.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Kod mene je ovakoda bi "šaltao" ovu ručicu od kardana moram pritisnuti kvačilo koje ujedno zaustavlja i pogon (logično). Povučem je unatrag prema sebi i tad je kardan "direktno" preko motora. Nakon toga na lijevom blatobranu imam ručicu s kojom palim i gasim kardan, ali čim stisnem pedalu kvačila staje i kardantako da kad bi htio traktoru pomoći da pogon zastane na tren da lakše samelje nešto ne mogu... tj. moram brzo stisnuti kvačilo pa ler pa pustiti kvačilo da se kardan nastavi vrtiti... ali da je sreća - nije. Ako radim nešto krivo nek mi netko brzo javi - puno će mi pomoći :)
Ništa ne praviš naopako. Ovako je to izrađeno. Ovo ovakvo je ugrađeno u AC-je najviše na modelima Country, Imala je tako i Jona model, I sada i Major model. Modelovi 50ks model "F" i naprijed imadu dvostepeno standardno napraveno kvačilo. Moj nekadašnji "Normal 5500" razred snage 50ks,nije imao ni ove ručke na blatobranu kao tvoj. Sve si radijo sa papučico kvačila nogom, što je još gore od tvoga. MA glej, ne treba ti dvostepeno, ak nemaš preše i samoutovarke!.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na točno takvom principu sam prije skoro 40 godina napravil plug za Pasquallija 970. Daske sam koristil od pluga koji smo imali za malog TV-a. Kod takvog pluga je problem okretanje ako je traktor širi među kotačima, ali je super za odoravanje.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Krompi obrazloži, zato te točno ovakav model fascinirao?

E ivanho, čini se meni, da je ovaj plug napraveni, da se može štelovati širino brazde, znači prilagađati širini traktora. Ima dvostruki uzdužni nosač na zamak, radi kako izgleda na način pomični malčer na ruki. Pogledaj povezavo i bit če ti jasno, kako se zamakne.
A ako ovaj uzdužni nosač nije tako napraveni, onda se može možda štelovati tamo sledenje traktoru, da pluga ne vuče u stran. No BAtuje okretač originalan za TV ovog nijednog štelovanja od tih omenjenih nije imao. A bijo je napraveni gledajuči na veličino TV-ja i išlo je brez problema. No virojatno če obrazložiti Krompi sam il če još koju sliko staviti jer me isto zanima to.LP
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
E upravo zato je ovaj plug zanimljiv jer ga možeš stavit na svaki traktor, i okretat jer uvijek istu udaljenost ima, nije ko plug od tv-a, štelaš širinu na zglobu koji drži daske, vidi se na slici pomak, a okreće se sve skupa, nadam se da si skužio princip
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Reider,
izgleda da nisi u mojem postu primijetil da sam plug na tom principu napravil. Dakle, jako dobro znam prednosti i mane takvog sistema podešavanje širine brazde. Mislim da je Krumpironja imal ravnjaka na isti princip. Ima negdje video gdje ore a da su mu svi kotači na neizoranom.
Imam jednu sliku od pluga kojeg sam napravil. Nažalost brat ga je prodal zajedno s Pasquallijem
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Tako je imam isti takav samo nije okretač, njega cu koristit za dublje oranje jer ima veći razmak od špica do nosača, ravnjak ima 50cm a okretač 38-40...
I ovo je prvi puta u 5-6 godina da sam naletio na ovakav polovni, da ima sve šta želim i špic i da se seli, bio je u slo jedan okretač ista marka imo je čak i špic ali se nije mogo selit i nisam ga kupio, ovaj se može selit tako da mi nije bitna širina traktora imam sve moguće kombinacije jer mu se zahvat štela nakon zgloba, a nakon šta sam podmazo i to malo razradio okrece se jako lagano tako da i uz pomak van centra okretanja ne vjerujem da će bit problem sa sjedala ga okrenut, još ga nisam probo ali u skorije vrijeme ću i to, vjerujem da će se lijepo radit sa njime i dosta je težak moja procjena je da ima oko 110-120 kila tako da će i brazdu lijepo držat i u težoj zemlji
 
Posljednje uređivanje:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
JAsno mi sve sad, i izašli smo iz teme. Možda ču nekad staviti pitanje u temi plugovi.
A Krompi, več sam ti nekad kazao, kad si pravijo arnij, da če ti ova stražnja prečka na njemu smetati. Odpili ju i možda češ moči se snaginjati i ga okretati. Il napravi, kako je napravijo moj kum i preradiš na cilindar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh