• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Da, svi MMA (REL) inverteri imaju istosmjerni izlaz.
Po natpisnoj pločici, ovo je moćna sprava.
 

leteci mrav

Novi član
Tu od
2 Ožu 2011
Poruka
25
Da, svi MMA (REL) inverteri imaju istosmjerni izlaz.
Po natpisnoj pločici, ovo je moćna sprava.
i znaci trebal bi moc varit s bazicnim elektrodama bez problema s ljepljenjem elektrode?
misljenje? dal vrijedi tu lovu
bolje uzet to malo rabljeno ili neki novi rhino 300a inverter malo jednostavnije prenosiv :rolfer:
jer ovaj je samo prevoziv :scratch ili prenosiv u tacki tak mi bar djeluje na fotkama
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Bazične ti idu i na AC za silu.
Lijepljnje elktrode...pa moraš ih dobro osušiti. Poželjno je da su i zagrijane. Kad ju jednom zapališ, i zagrije se, više se neće lijepiti.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo malo prinove kod mene.Ovo mi je prvi vlastiti aparat za varenje u životu.Nikaj posebno.Cijena 400 kuna sa 7-8 kila elektroda i maskom.Mislim da je povoljno,kaj velite?


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Danas sam mu ugradil još i ventilatorić od nape za hlađenje i pići.Varioc nisam neki,ali polako se praksiram i mislim da bu nekaj z mene.Za mene je ovaj strojčić sasvim dovoljan,pogotovo pristupačna cena.Čovek je tražil 700 kuna,pa smo se dogovorili na 400. ;) .3.25 vari na jednofaznoj dosta dobro i to mu je max.A na trofaznu bi ga trebal prebrikati,samo neznam kak.Ak ima kakav znalac,bil bi mi od koristi.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ma taj biser je spuknul kabel van,jer mu je smetal,dal je to istina il nije,neznam.Zasad mi nije potrebno 3 faze,jedino ak bi varil kaj debljega,onda bi svakak išel na to.Kad ga bum rastavljal opet bum poslikal pa se bu vidlo.Bil mi je krepani digitalac kad je bil otvoreni pa nisam mogel slikati.
Kak misliš da idu dvije žice na faze?Pa na jednofaznu ide faza,nula i zemlja,a za trofaznu nisam neki ekspert.I kak ne dela na trofaznu?Radi toga kaj nema kabla sad trenutno ili općenito ima kakva caka?
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ma imaš za 380 V mali komadić kabela (30-40 cm) koji na jednom kraju ima trofazni utikač, a na drugom kraju monofaznu (jednofaznu) utičnicu, to si možeš sam napraviti samo kupiš taj utikač i utičnicu i komad trožilnog kabla! Spojiš tako da aparat dobiva dvije faze i uzemljenje umjesto jedne faze, nule i uzemljenja!
Samo onda paziš da kad variš ne spojiš fleksericu ili nešto slično na taj kabal jer joj bude badnjak onda :weedman: :?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nebi se s tim igral baš.Bum ja to slikal pa denem slike tu i bu se vidlo.Rađe bi onda del manji komad kabla trofaznog,samo tolko da je na aparatu i koristil bi produžni kabel.Nemam opet tolko para da slavim doček Nove godine svaki put kad treba nekaj zavariti,mada bi lako mogel zameniti prskalice,očeš pri varenju ili pri brušenju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Ma imaš za 380 V mali komadić kabela (30-40 cm) koji na jednom kraju ima trofazni utikač, a na drugom kraju monofaznu (jednofaznu) utičnicu, to si možeš sam napraviti samo kupiš taj utikač i utičnicu i komad trožilnog kabla! Spojiš tako da aparat dobiva dvije faze i uzemljenje umjesto jedne faze, nule i uzemljenja!
Samo onda paziš da kad variš ne spojiš fleksericu ili nešto slično na taj kabal jer joj bude badnjak onda :weedman: :?

Nemoj čovjeku krivo govoriti, jer je slično, ALI NIJE TAK KAK SI MU SAVJETOVAL. Adapter se tak radi kak si rekel, no nesmeš aparat predviđen za 1-faznu struju spojiti na 400V.

Hrvoje, može se napraviti na s adapterom za 3 faze, samo moraš paziti da ne okreneš sklopku na 230 V kad je uštekan preko adaptera. Tak ti je bilo na starijim Varexima, a tak sam si ja napravil i na svojem aparatu.
Na postojećoj sklopki treba samo dodati dvije brike.
Ako hoćeš posebni mabel za 400V, samo ga treba spojiti na sklopku, no to je (meni) nepraktično, jer 90% vremena budeš zavarival na jednofaznoj struji, a za ovih 10% možeš i malo pripaziti. Ako i fulaš, pa sklopku okreneš na 230 kad je uštekan preko adaptera, trafo bude jako brujal i odmah ga isključiš, ili bude isključil osigurač.
 

Prilozi

  • 090120111233_resize.jpg
    090120111233_resize.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 3,712

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Gledajte,aparat more delati na jednu fazu i na tri faze,ZJ je najbolje skužil.Fali kabel za 3 faze.Neću nikakve adaptere,samo da stavim trofazni kabel i to tolko da viri iz aparata van,da mi ne smeta,a ako bum trebal trofaznu,budem koristil produžnjak.Sklopka ima mogućnost prebacivanja na 380V i na 220V.Istina je,manje više bum delal sa jednofaznom strujom,ali kad već postoji mogućnost i trofazne,zakaj ne?Najbolje da ja to poslikam pa se bu vidlo,ali nebum ga otvaral sad samo radi toga.Kad se ukaže potreba,onda bum del slike gore.Zahvaljujem se na trudu.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Nikako nesmeš staviti dva napojna kabla na aparat!!! Preti opasnost da neko strada od strujnog udara! Dok radiš sa jednim utikačem, a drugi utikač stoji ko zna gde sa golišavim krajevima po radionici! U principu ne bi trebalo biti napona na njegovim krajevima,,,ali bla bla bla...đavo nespava! Da to tako valja, već bi proizvođač ugradio oba kabla!
Može biti samo jedan kabel!
Ili monofazni...ili trofazni(aparat u istini i nije trofazni, nego mu samo treba 380V znači dovoljno dve faze)
Ako ti već lepo vari na monofaznom, nemaš potrebe vezivati na 380V...to se radi samo ako imaš velik pad napona na 220V.
Iako budeš prevezao na 380V, ispod ručice prekidača trebaš imati neki cuculj,čiviju,ili vijak kojim se blokira da nemožeš prekidač okrenuti na položaj 220V, da nebi zdimio trafo!

pozdrav joe!:mrgreen:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ali joe,daj pogledaj malo taj tip aparata,pogotovo noviji i videl buš da ima dva kabla i proizvođač je to tak napravil.Nema veze.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
varex160180-cd2b0e84.png

Ako se pravilno pokopcaju kablovi prilikom koristenja npr. 230v na trofaznom kablu nema napona.
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
A pa o tome ja govorim.Htel bi da bude ko tvornički.Moj je stariji tip,ali verujem da je manje više sve isto.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Razlika je samo u izgledu i ovaj novi ima termoprekidač.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Nemoj čovjeku krivo govoriti, jer je slično, ALI NIJE TAK KAK SI MU SAVJETOVAL. Adapter se tak radi kak si rekel, no nesmeš aparat predviđen za 1-faznu struju spojiti na 400V.

Šta sam krivo napisao? Hvala Bogu da neće sklopku okrenuti na 220 ako je aparat preko adaptera spojen na 380 osim možda zabunom, zato sam i napisao ovaj primjer sa fleksericom da bude jasnije šta se događa ako nešto zabunom spoji na tu utičnicu. Koliko vidim po slikama aparat je predviđen za 380 V :p
I ja isto mislim da nije pametno da dva kabla vire iz aparata, već ionako ima previše kablova na sebi :eek: :blackeye
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ima on sve kablove koje bi trebal imati takav aparat.Nikad nije viška,uvek manje,takav slučaj je kod mene sad.Misliš da bi meni bilo teško deti sigurnosni utikač na trofazni kabel?Ili da ga izoliram?Bez pardona,samo da je gore.Općenito sam protiv nekih improvizacija kad se sve more napraviti kak treba,pogotovo kad je struja u pitanju.I kaj da neko posudi takav adapter ili kabel dok mene nema doma da mu to objasnim i dogodi se sranje?Nema teorije.Ako ide trofazni složim da ide,ako ne ne.A ovde je slučaj da ide i zato sam pital kak da to složim ako mi bu trebalo.Bez nekih improvizacija,onak kak mora biti.
 
Na vrh