• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Budem ja uskocio s nekim svojim razmišnjanjem... Kolega, koliko vidim na slici ova plocica je ispod 2mm debljine ili tu negdje... Nije deblja.. Varili ste s 2.5 elektrodom?
Na koliko ste stavili aparat ampera?
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Pitam zato jer vecina ovakvih aparata ne prikazuje pravu struju. Razlikuju se ona na ekranu i ona stvarna s kojom na kraju zavarujete i koju taj aparat u konačnici daje van...ovdje ima malo premalo ampera... S 2.5 elektrodom varim na otprilike 80A a onda ovisno o potrebi smanjujem (ako je osjetljiv materijal, krpam rupe ili slično) ili pojačam (ako treba rastopiti i lijepo zalijati dok varim deblje ploce...)
Aparat ce topiti elektrodu i s 50A...
Vjerujem da bi trebali podic na tom aparatu amperazu (jer ne pokazuje dobro) i onda probati. Uglavnom, zvuk topljenja elektrode mora bit kao da cvrljite spek 😀
Sve što sam napisao zakljucujem iz toga da bi aparat na 70-80 pravih ampera na ovom limu koji ste varili napravio poštene rupe, pogotovu za prvi put... 😀
Za vježbu uzmite deblji komad zeljeza... Nju nemrete skuriti i na njoj vjezbajte vuc elektrodu. Hvatajte grif... Vucite jednu pored druge trake... Probajte bozicno drvo, audi znak... Koja vam bolje legne... I dalje tu metodu nju vjezbajte. Zeljezo očistite od hrđe... Ok, elektroda bu varila preko hrđe, ali bolje se vjezba i bolje budete vidli ksko se var topi dok je ciszo.
I još nešto, gledajte var... Ne zurite...
Elektrodu dok se topi lagano vodite i spustajte s razmakom... Gledajte kako sljaka ide iznad rastopljenog metala.. Ovdje gdje je rupa kod vas vam je ušla šljaka u var... Btw dobar vat se postepeno hladi (postepeno gubi crvenilo), dok sljaka ostaje crvena dulje.
Eto nekih smjernica 😀
I samo glavu gore, ne vari stroj nego srce varioca 😀 ni s profi strojem neki nebuju ništ bolje zavaril 😉
A sa svakim aparatom, dok se sluzi gdje najbolje radi, se da lijepo variti.
Moji prvi zavari su bili i gori (ucil sam se na trafu).
Lp
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Kao sto vec rekoh, danas sam samo isprobao aparat, tj. zeleo sam da vidim da li uopste radi 😂 nisam mogao da vezbam, jer je tokom celog dana padala kisa.
Da, vario sam "Jadran S" 2.5 elektrodom ( jos uvek cekam da mi stignu Bohler elektrode ), ali nije u pitanju lim, vec neko staro parce celika, debljine 2mm. Ne mogu sa sigurnoscu reci kolika je bila amperaza, ali od ponudjenih "300A" ja sam stavio na "100-110A", sto je mozda nekih realnih 50A. Moram priznati, ja sam i sa tih laznih 110A uspeo da progorim plocicu 😂 to je ta rupa na slici, nakon toga sam pokusao da ispravim to sve, ali nije bas najbolje ispalo.Testirao sam var, zavarenu plocicu sam stavio na dve cigle, zatim sam nekoliko puta jako udario po varu cekicem od 2.5 kg, var je izdrzao, dok se sam celik savio. :D
U potpunosti se slazem sa tobom, potrebno je tu dosta prakticne vezbe, a sami rezultati ce doci vremenom.
Hvala ti na korisinim savetim, svaki savet je dobrodosao (y):D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

misko1987

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
2
pozz ekipa zanima me boca od aparata za gašenje 5kg na koliko bara se puni?
i ima li neki kalkulator koji koristite tablica, za parametre Voltaža brzina žice itd.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Pritisak u boci ovisi o vanjskoj temperaturi, jer je CO2 u tekućoj fazi. Računaj do 50 bara kod 30tak C!
Tablice i preporuke baš i ne pomažu, jedino iskustvo.
 

misko1987

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
2
kod mene bilo cca 80 bara jučer bila viša temp, danas cca 60bara niža temp stime da sam ga trošio.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa puni se 5 kg . A pritisak na kraju počne opadati drastično.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
CO2 je tekućina i za isparavanje treba toplinu. 5 kg ne može dovoljno dobiti topline jer je mala količina/površina i zato pritisak naglo pada.
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
molio bih savjet .
vario bi sebi ogradu od inoxa i kupio bih jedan od ova dva aparata a ne znam koji izabrati.
pretpostavljam da su obadva loša ali ostao bi mi poslije kao inverter,

 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
1. Niti jedan nije profesionalni, jer oni koštaju toliko eura
2. Uzmi onoga koji ima više dodatnog pribora
3. Uzmi onoga koji ima više đinđaminđa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Onaj koji ima vise điđamiđa ima više šansi da se neka od njih pokvari.
Dobro je ako tak radi dalje jer onda obično odmahnemo rukom, ma, toga mi ni ne treba.....
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
jednaki su jedino ovaj jeftiniji možda ima 2T/4T
ovaj skuplji može nadoplata do 5 godina garancije
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,860
Ste kad varili TIG postupkom?
Ipak je to ograda,i ako nemate iskustva,najbolje platiti majstora da to na nešto izgleda...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,860
1500 ovaj aparat,pa 1000 boca,pa dok se spraksiras,pa dok vidiš da si kupio drek aparat,onda platiš majstora i miran;)
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
imam vareksa starog na traf imam co2 aparat vario sam nekada i autogeno no kada je granata pogodila kuću dao sam boce
imam malu bocu co2 mogu ju trampiti za argon dok to ne riješim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
99% sam siguran da Onex ima paljenje "na kresanje" dok IPO ima HF paljenje luka u TIG modu.
U svakom slučaju IPO između ova dva.
 

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
74
Imam IPO MIG160-ER, godinu dana je kod mene, super zadovoljan s njim, za te novce super aparat za hobij majstore. Tak da moje preporuke idu za IPO.
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
i moje razmišljanje ide prema tome da uzmem ipo jer mi se čini da je to neka ozbiljnija firma.
jedino me zbunjuje razlika u težini naime on je 3,5 kg lakši. Neznam da li to utiće na snagu sklopova
 

Najnoviji postovi

Na vrh