• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Mislim da nigde jer ako se ne varam oni u toj dimenziji ne proizvode.
A zakaj mora baš ta elektroda biti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
EZ50B ti je premija za tu namjenu. A može i EZ8RC, pa i općenamjenska EZ11F.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Mislim da nigde jer ako se ne varam oni u toj dimenziji ne proizvode.
A zakaj mora baš ta elektroda biti?
Zato kaj nikad nisam niš puno švasal sa elektro, a to kaj sam malo sam sa njihovima. Danas išel kupit u željezariju samo neke Turske imaju, 5kil za 105kuna,to nisam htel.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ne švasa elektroda ni proizvodač. Švasa aparat i ruka.
Ja ti mogu poslati provjerenog meštra varioca da ti to povari, naravno, to treba platiti.
Ruku mecem u vatru za njega, kad ga je ZJ zval da mu pošvasa i zadovoljan bil....
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ne švasa elektroda ni proizvodač. Švasa aparat i ruka.
Ja ti mogu poslati provjerenog meštra varioca da ti to povari, naravno, to treba platiti.
Ruku mecem u vatru za njega, kad ga je ZJ zval da mu pošvasa i zadovoljan bil....
Joj joj, moj stari je bravar, njemu svi iz sela i okolice nose specijalke švasat, pogotovo tanjure od tanjurači, gus,krom, i takve stvari, 40 let je bil poslovođa radione, održaval praksu na brodskim zavarivanjima.
I da mi treba švasat tata bi mi, al ja očem sam, ko i sve drugo.Da mi tata dela prikolicu već bi vozila, al mu nedam, moram imat ja zanimaciju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
A od kud bi ja to znal?

Nemam reći, imaš oca čovjeka sa takvim iskustvom u švasanju pa vjerujem da zna o elektrodama više nego mi svi skupa na forumu i ti nas pitaš za savjet :unsure:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa je, tata mi je celi život pomagal, sad ja njemu moram, jer kad ga got kaj pitam on mi sve napravi, neda meni, stalno mi ponavlja da se bum ja još nadelal. 🙂😉
Ja si pribavim cevi za pank napravit, velim mu bu mi pomogel napravit, bude veli, ja dojdem sposla doma a pank gotov, opet ja nemam kaj delat🙂a imam volju. Već mi je 10 put rekel kaj čekam sa prikolicom, a ja bum pa kaj forsiraš, ne on bi odma da se opet ja nemam sčim zajebavati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Pitaj ga samo za savjet koje elektrode da zemeš.
vjerujem da ti bu on znal najbolje odgovoriti sudeči po onome kaj pišeš kakav je životni put imal tvoj otac.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Otidi do njega nek ti pokaže kako se vari, a kad on počne varit reće ti da okreneš glavu, ili nemoj gledat e tu je trik ti nemoj okretat glavu već dobro pogledaj u var kako ide da skontaš. Nikad nećeš zaboravit to iskustvo.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
To mi tata nikad nebi rekao, njega i mući kaj sam ja tak na "svoj" način😊samo nikad mene nije bravarija zanimala, svi imamo nekaj svoje kaj volimo. Nemožemo svi sve znati. Ja kaj si trebam zatvarati sitno meni je to znanje dosta, a sad neke noseće konstrukcije ili tako nešto me nikad nije zanimalo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Umom kraju priča kaže, dvojica komšija pričaju i veli jedan idem sutra kod majstora da mi nešto povari ( kažu Marko najbolji varioc) a njemu drugi jeste Marko dobar al voli sfušerit, počne varit i veli okreni glavu , ti okreneš a on tad fušeri, nemaš pojma šta taj uradi, već ti dobro gledaj šta radi. Čova gldeao , cijelu noć psovao komšiju i njegov nagovor .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Čisto za primjer...moj kalač je švasan MAG-om (čisti CO2).
Na kritičnim dijelovima (nosač sjekire) nema pukotina do sad, materijal debljine 8...20mm.
Struja zavarivanja je bila 160...220A, žica EZ CO2 1mm.
Naravno, neki zavari su izvedeni s više prolaza.
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Pozdrav drugari,
Pre nekoliko dana sam kupio aparat za zavarivanje marke Kzubr 300A ( model K10563), znam da nije najkvalitetniji aparat, ali ja bih ga koristi kao hobi alat za povremeno zavarivanje. Posto sam potpuni pocetnik u svetu zavarivanja, zamolio bih vas da mi razjasnite neke stvari. Prvenstveno me interesuje koje elektrode mogu koristit na ovom uredjaju i koja je vasa preporuka za elektrode ( najcesce bih zavarivao celicne cevi i kutije ). Planiram da kupim zastitnu masku po nekoj pristupacnoj ceni, posto sam uz aparat dobio onu klasicnu koju moram drzati jednom rukom.
Listajuci oglase, naleteo sam na ovu masku:

https://www.kupujemprodajem.com/alati-i-orudja/alati-za-zavarivanje-delo...

Cena mi odgovara, ali me interesuje da li ova maska vredi toliko i da li je dovoljno dobra za povremeno zavarivanje.

Zaboravih da dodam, komsija mi je preporucio elektrode Bohler FOX OHV ( cena 375 din po kg ili 24 kune ), da li neko od vas ima iskustva sa tim elektrodama i da li mogu iste koristiti na ovom uredjaju.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Mozes sve vrste koristit, aparat nema problema moze sve. Samo pogledaj na kutiji stoji oznaka dali ide plus ili minus. Digitalni displej pokazuje mnogo vise A od stvarnih ampera, ali tu imas dovoljno za svoje potrebe.
Sto se tice maske tebala bi da ima podesivu zatamljenost do N13.
 

IvanBen

Član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
34
To je elektroda idealna za početnike kao ja i ti jer je rutilno celulozna i lako formira luk, tanka je obloga pa nema puno šljake al zato nije za neke odgovorno noseće konstrukcije. Imaš na Yt video o toj elektrodi mislim da se zove elektroda za svaki aparat.
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Mozes sve vrste koristit, aparat nema problema moze sve. Samo pogledaj na kutiji stoji oznaka dali ide plus ili minus. Digitalni displej pokazuje mnogo vise A od stvarnih ampera, ali tu imas dovoljno za svoje potrebe.
Sto se tice maske tebala bi da ima podesivu zatamljenost do N13.
Znam da displej pokazuje mnogo vecu amperazu od realne, cak i ja sam mogu podesavati brojeve na ekranu 😅 Smatram da je neka realna cifra 120 do 130 ampera, ipak je monofazna struja u pitanju.
Zamolio bih te da mi preporucis neku masku do 50 evra, ne bih davao previse novca ako nije potrebno, jer cu sam aparat koristiti nekoliko puta godisnje za neke sitne poslove.

To je elektroda idealna za početnike kao ja i ti jer je rutilno celulozna i lako formira luk, tanka je obloga pa nema puno šljake al zato nije za neke odgovorno noseće konstrukcije. Imaš na Yt video o toj elektrodi mislim da se zove elektroda za svaki aparat.
Gledao sam taj video na YT kanalu "Kriger ac". 😀 Sta to tacno znaci, da li su varovi dovoljno jaki da izdrze opterecenje od 100+ kg?

Da li je ova maska dovoljno dobra?

 
Posljednje uređivanje:

IvanBen

Član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
34
Znači čovjek ti je objasnio da je za ogradice i neke kučne popravke a za konstrukcije je bazična. Oznaka bazične ti je 7018 a rutilne 6013. Bazična ide na + pol držač elektrode a rutilna na - pol držač elektrode. Moj stric ima telwin tribe to je nekih 50€ maska radi super bar za mene. Prvo vježbaj manje zahvate sa rutilnom a onda bazična kad se uvježbaš.
Ako si blizu krigera on ti ima školu zavarivanja pa ga kontaktiraj vjerujem da će ti pomoći da naućiš!
 

Najnoviji postovi

Na vrh