• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Plin je plin.
Ako imaš radionu onda može i co2,samo kad nestane plina a ti nisi završio posao,moraš stati..elektrodi budeš i kod susjeda našao.
Druga stvar je da co2 zaboravi na vjetru ili van nekakvog zaklona.
Co2 je za tanje stvari,s elektrodom za tanje stvari treba dosta prakse.
Ovisi što misliš variti tako se opremi sa aparatom.
Ona najbitnija stvar je da za par kuna nebudeš dobio aparat kakav bi htio,sa svim onim "anti stick","hot start" itd...điđama koje dobro dođu.
I onda se razočaraš i odustaneš.
Budi uporan,nabavi i dobre elektrode i dosta željeza i treniraj.
Kad se sa lošim naučiš raditi,prijelaz na bolje je dobitak na eurojackpotu;)
Edit: 4mm zavariti možeš i na 40 i na 90A,ovisi kojom elektrodom i kojim aparatom,ovi jeftikaneri lažu sa amperima,pa se nemoj začuditi da ćeš odabrati npr 100A a u stvarnosti to bude 60A.
 
Posljednje uređivanje:

IvanBen

Član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
34
Za početak bum probal sa svojim starim trafom sa rutilnom 6013 pa ak bu to išlo onda bumo dalje jedino kaj bum odmah kupil je automatska maska i dobre rukavice.

Proinstal mi je blizu i zato mi je favorit od svih ovih jeftinijih. Za početak moram popraviti ogradu.
Onda imam u planu delati prikolicu za motokultivator malu itd itd.
Bil bi zahvalan kad bi neko od vas iskusnijih išel s menom do S. I. Zeline pa da vidimo skupa kaj ti aparati moreju.
 

Prilozi

  • 16176322305117979811335883237873.jpg
    16176322305117979811335883237873.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 26
  • 16176322601244293712446497059422.jpg
    16176322601244293712446497059422.jpg
    68.8 KB · Pregleda: 26
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,642
MIG/MAG je aparat je prikladniji za zatvorene prostore, elektrode za otvorene.
Svaka metoda je prikladnija za određenu namjenu.
Lakše je naučiti zavarivati MAG-om. No REL bi bilo bolje prvo naučiti, za slučaj da ti zatreba.
Imal sam nekoliko raznih aparata, a najviše koristim 3-faznog Varmiga 230 i REL Boxer, jer mi je trafo nezgrapan za prenositi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,642
Evo jednog prilično ekstremnog testa Parkside aparata za zavarivanje:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Meni nikad nisu bili jasni takvi testovi, ko bu kuril pod aparatom ak si ga je kupil i jedva skupil novce za njega, znači čuval si ga bude, ko bu u komadu 20 min bez prestanka švasal? Mislim ovo nema veze svezom zakaj ekipa tak uništava alat dok si ga neko nemre priuštiti za kućne poslove. Kak bi se kome desilo da ti ostane na krovu i startaš da ti padne.
Meni žal alata kakav je da je.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,642
Koliko si ti alata potrgal na poslu?
A koliko auta razbiju u "crash testovima"?

Čovjek je napravil recenziju, ima gledanost, njemu se bu isplatilo. Napravil je strašnu reklamu Lidlu za taj uređaj, pa sumuga možda i donirali za probu.

Jesi videl onog ludog Rusa, koji je platil helikopter da mu dignu Mercedesa G klase i "spustil" ga na zemlju s 300m visine?
Toje obijest, a ovo z aoaratomje bil samo ekstremni test.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Koliko si ti alata potrgal na poslu?
A koliko auta razbiju u "crash testovima"?

Čovjek je napravil recenziju, ima gledanost, njemu se bu isplatilo. Napravil je strašnu reklamu Lidlu za taj uređaj, pa sumuga možda i donirali za probu.

Jesi videl onog ludog Rusa, koji je platil helikopter da mu dignu Mercedesa G klase i "spustil" ga na zemlju s 300m visine?
Toje obijest, a ovo z aoaratomje bil samo ekstremni test.
Je samo kaj ja nikad niš namreno nisam strgal, velim po meni je to sve iživljavanje, videl sam i toga Rusa, ima kaj i Porša hičeju tak, ma kak velim iživljavanje je to po meni.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jako se lako dogodi da se nekaj strga. Meni su npr. u par dana pukla dva borera. Ne oni 3 mm, nek 8 mm. No, nije mi za hvaliti se s tim. :( Da sam uključil mozak prije bušenja, ne bi pukel niti jedan, ali samo Bog zna na kaj sam mislil. Na ono kaj sam delal, sigurno nisam.
Ali kad za peneze nekaj namjerno strgaš ili siluješ, to već spada u sferu biznisa. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Šuti, mene bilo sram napisati neki dan. 13 mm borer sam strgal, jajca sam si štel odgristi..... a kriv sam sam. Ručna bušilica bez ručke, malo je zagrizel, prevelika brzina i krcccc.
Sad imam dva 🤭
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A koliko treba ostati spirale da bi se nabrusil? Kak poravnati na mjestu loma ak se odlomi oko 8 mm spirale?
Pretpostavljam da se ispod 10 mm ne isplati zafrkavati, ali po drugoj strani kod malih svrdla zna biti velika prednost kad su kratka.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
Ako se onak dosta po dužini oštetil, najbolje ga odrezati kod "zdravog" i onda nabrusiti. Kako god kratki, uvijek dobro dojde...
Slikam poslje fi 14 kaj imam 😃
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dakle, tanka rezna ploča 125x1 mm i nekoliko put u hladnu vodu. Rezal sam s takvim pločama vinkle i flah (5 i 6 mm debljine) i nije se materijal baš nekaj zagrijal. Po zimi mi je bilo hladno vani pa nisam niš delal, a sad kad god imam priliku, onda puše vjetar ko lud. :confused:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,642
Da, i meni je palo na pamet kad je zel kantu da pogasi ogenj..

Kaj je, je. izdržal je muški tu torturu. Vidim po Internetu da su ljudi zadovoljni s tim modelom aparata.
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Jeste sigurni da vari sa ovom crijevom, kaj ima prikopčanoga na aparat, ispod kojeg ima ogenj? 😮
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Dečki, nemojte cugati!
Hoću vidjeti ko, kako i s čim zsvaruje, a ono radi se sve drugo
 

Najnoviji postovi

Na vrh