• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

fiftač

Član
Tu od
19 Lis 2010
Poruka
53
da li je aparat još u funkciji koliko ga često koristiš naletio sam neki dan na isti takav samo je cijena 1350kuna sa PDV dok su druge marke dosta skuplje pa mi je sumljivo ako je dobar sutra idem odmah po njega????

Pozdrav Banijac 82. Ako nije tajna gdje si naletio na tu cijenu aparata?
 
Z

zoky 285

Guest
Ja ga isto imam Rhino 160 rel-tig i odličan je za bazičnu 2,5 mm mi se čini bolji nego fronius1500 posto sa njim ponekad varim na poslu.
A tig varenje mi je novi pojam i učim se još ali oduševljen sam za tanje stvari dusu dalo.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Koji aparat za varenje odabrati

Pozdrav svim forumašima..

Evo kao što vidite namjeravam kupiti aparat za zavarivanje ...

Ali neznam koji i kakav za marku sam se odlucijo a to je varstroj jer su jako kvalitetni i pouzdani ..ali sad taj aparat bi meni trebao za varenje tankih limova oko 1 mm ali takođar i za čvršče i jače konnstrukcije do debljine 500mm ... pa koju mi vrstu savjetujete aparata za zavarivanje i koji mu je potrošni materijal ,,,i kolika mu je okvirna cijena ..hvala
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Dakle savjetuješ mi tig zavarivač .. koliko vidim ovdije ne piše potrošni materijal..pa što mu je ... elektrode ili ali ako i jesu ove elektrode kako može variti tanki lim
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pozdrav svim forumašima..

Evo kao što vidite namjeravam kupiti aparat za zavarivanje ...

i za čvršče i jače konnstrukcije do debljine 500mm ...

debljina 500mm, to je za neki novi tenk, sa extra oklopom
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Što se tiće max debljine materjala, gotovo i nema granice. PItanje je samo koliko prolaza i koliko pauza bude i za stroj i za tebe potrebno. 50mm je i za EPP pothvat, a kamoli za druge postupke. Sad sa druge strane TIG je spor postupak i traži dosta vježbe. To ti je u biti postupak najsličniji radu sa acetilenom. Sad koje su tvoje potrbe, ne ulazim, ali zavarivanje npr auto limarije ti je bolji mig/mag. Al kužim, ovaj gore Kempić je praktički najuniverzalniji stroj koji možeš nači, ali si onda uvijek primoran na kompromise
 
M

MOCO

Guest
Dakle savjetuješ mi tig zavarivač .. koliko vidim ovdije ne piše potrošni materijal..pa što mu je ... elektrode ili ali ako i jesu ove elektrode kako može variti tanki lim
sve ti piše, pažljivo pročitaj!

Zavarivanje svim vrstama elektroda
• rutilna, bazična, celulozna, za čelik, za aluminij, za inox, za Cu legure….
• sa elektrodom promjera 3,25 mm, 24-satni radni dan, bez pregrijavanja, bez problema!


evo ti tu još malo za proučavanje, šta tebi u stvari treba:
http://ipo-tools.hr/varilna-tehnika
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Koliko sam vidio na internetu tig postupak zavarivanja traži nekakav plin tj argon... ništa mi ne govorite o potrošnom materijalu ..

1.-da li može koristiti elektrode za standardno elektrolučno zavarivanje
2.-da li koristi kakav plin pri tig zavarivanju
2.-kolike su struje zavarivanja
4.-koliko je spor tig zavarivač
5.-kakav je mig tj da li mi je on isplativlji
6.-vidim na ovim tutorijalima na you tubeu da ljudi vare sa maskom tj bez pregleda kakvoče vara pretpostavljam da im maska kada osjeti varenje aktivira se i sama uključi uv filtar a kad varenje prestane vrati čisto staklo (nadam se da ste me shvatili ovo pitanje ..)
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Koliko sam vidio na internetu tig postupak zavarivanja traži nekakav plin tj argon... ništa mi ne govorite o potrošnom materijalu ..

1.-da li može koristiti elektrode za standardno elektrolučno zavarivanje
2.-da li koristi kakav plin pri tig zavarivanju
2.-kolike su struje zavarivanja
4.-koliko je spor tig zavarivač
5.-kakav je mig tj da li mi je on isplativlji
6.-vidim na ovim tutorijalima na you tubeu da ljudi vare sa maskom tj bez pregleda kakvoče vara pretpostavljam da im maska kada osjeti varenje aktivira se i sama uključi uv filtar a kad varenje prestane vrati čisto staklo (nadam se da ste me shvatili ovo pitanje ..)

Nismo ti takve stvari govorili jer sam, barem ja mislio, pošto tražiš takvu opremu, da imaš nekog znanja..ta sva znanja se nemogu prek foruma savladat, pa zato guglaj, ima literature poprilično, a i svaki zavarivač ima svoj neki način i preferencije. Npr neka knjiga Slobodana Kralja itd...
1. Može
2. U pravilu isto kao i kod mig-a(mješavine Ar-CO2)
3. Za konkretni Kempi 140A pri 35% intermitence
4. Sporiji od ostalh konvencionalnih elektrolučnih postupaka, prednost tanki limovi, zeznute legure
5.teško reči, ali lakši za raditi i naučiti, nije za vanjski rad(osim punjenom žicom).
6. olakšava rad, ali ne i nužno, za nekoga ko pikne tu i tamo kakvu lopati ili motiku, a ak te krene posao, zašto ne. Kod tig-a ima najveću prednost, ak nevoliš trzajne ozljede vrata.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Kako mislis da mig nije i da li on može veriti sa rutilnim elektrodama ...za vanjski rad ... a znaci ovi plinovi ni kod tig ni kod mig nisu obavezni ???
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hm...mig/mag postupak je onaj sistem ako si kad vidio sa onim pištoljem kroz koji prolazi žica, ujedno kroz pištolj dolazi i neki zaštitini plin(Ar,CO2). Dok kod klasičnog RELa ti nemaš zaštitini plin već se ta zaštitna atmosfera stvara sagorjevanjem obloge elektrode. A te obloge mogu biti bazične, rutilne, celulozne itd. Jel sad razumiješ. Dakle obloga elektrode kod RELa ima istu funkciju kao i zaštitini plin kod MIG/MAG i TIGa. Zbog toga jer plin kod MIGa lagano struji, postoji opasnost da ti ga vanjski vjetar otpuše i zavarivanje je nemoguće. Da bi se to izbjeglo, može se koristiti šuplja čelična žica koja je punjena sličnim materijalom kao što je obloga kod klasične elektrode. Dakle zavaruješ kontinuirano, samo što moraš čistiti trosku. Dok kod tiga bez upotrebe plina nemožeš uopće, ali možeš koristiti obične obložene elektrode, ali tada kao običan REL aparat. ako misliš na taj način raditi, onda ti stvarno nema smisla ulagati u skupi TIG uređaj. Več ti je bolje uzeti neki invertorski REL
Nadam se da je malo jasnije, jer sam se već i ja smotal:D
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Znaci koliko sam shvatio s tigom se ne ože variti bez boce plina ?? ..a sa migom bi moglo je ima ta žica koja u sebi sadrži šljaku .... A da li je moguce migom zavarivati s rel elektrodama
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Pravi TIG aparat je poprilično skupa stvarčica i može se koristiti kao klasičan REL(sa obloženim elektrodama) i onda naravno da ne treba plin, ali to baš i nema smisla, jel tak. Osim ako misliš Tig postupak za tanke limove, a rel za deblje....al opet. Što se tiće MIGa, teoretski bi se mogao koristiti i njegov izvor kao REL, makar ja to nisam nikad vidio, u tom slučaju gubiš sve prednosti MIGa. Ali opet je ista stvar kao i sa TIG-om. Pita skuplja od tepsije. Nije mi samo jasno zašto si zapeo za te elektrode...
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pravi TIG aparat je poprilično skupa stvarčica i može se koristiti kao klasičan REL(sa obloženim elektrodama) i onda naravno da ne treba plin, ali to baš i nema smisla, jel tak. Osim ako misliš Tig postupak za tanke limove, a rel za deblje....al opet. Što se tiće MIGa, teoretski bi se mogao koristiti i njegov izvor kao REL, makar ja to nisam nikad vidio, u tom slučaju gubiš sve prednosti MIGa. Ali opet je ista stvar kao i sa TIG-om. Pita skuplja od tepsije. Nije mi samo jasno zašto si zapeo za te elektrode...


Za koje elektrode .... ako misliš za rel ..pa zapeo sam za to da s njima mogu zavarivati deblje materijale ...


EDIT...ovo što kažeš ako mislim tig za tanke a rel za deblje ..pa to upravo i mislim
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ne znam, nje mi još točno jasno koje su tvoje potrebe, al ja b uzel MIGa. Zavarival budeš 99% konstrukcijske čelike, plin trebaš i za MIG i za TIG, možeš raditi autolimariju i deblje profile. A kaj se tiče amperaže i za MIG i za REL su ti približno iste mogućnosti.
Ok, ali nisam nikad čul i videl da je neko TIGom limariju radil...ne znam
 

Najnoviji postovi

Na vrh