• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Sad vidim na netu da je taj Varstroj 2005D, ubiti Hyundai HG200 koji košta 280 eura a Varstroj je duplo skuplji jer na našem tržištu nosi ime koje kotira. Zato sam i povukao ručnu jer s Boxerom sam prezadovoljan, a ispada da jedini imaju realnu cijenu, jer sve do prave premium klase (Esab, Kempi...) su ubiti rebrendirani kinezi s debelom maržom i slovima na papiru, ovi barem ne skrivaju da su kinezi. Tako da, ispada, ideš promašiti kineza za 300 eura tako da nadodaš još nešto, cca ukupno 500 eura a ubiti se nisi nikud odmaknuo, malo ljepše kučište i ekran, pol metra kabla više a stroj isti.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
To što vidiš na netu je glupost,vidio sam i ja ali ga ne možeš naručiti tamo... Na toj stranici i varstroj košta toliko 😂... Probaj ih naručiti...

To što pišeš ne drži baš vodu ali ne želim uopće ulaziti u raspravu.

Svako zna na što troši svoj novac. Htio sam samo pomoći da ka kupiš povoljnije nego u trgovini 😁...
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Sve ok, vidio sam i ja kasnije da ta stranica ne funkcionira i da su ostali strojevi tamo fiktivno jeftiniji a nedostupni.
Forum je za raspravu i svaki savjet je dobar, zato sam i pitao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,722
Iskreno, nekak mi djeluju prestaro, imam osjećaj da ću s time imati samo problema.
U principu se tu nema kaj pokvariti, a sve kaj se pokvari moreš više-manje sam popraviti (eto, kolega @aag14v je sam mijenjal karticu, dakle, nije trebal usluge servisa, koju svaki elektroničar može popraviti). Ako je ispravan kad ga kupiš (a to je lako utvrditi), ne očekuj neke probleme.
To su aparati namijenjeni proizvodnim pogonima i koji rade svaki dan po nekoliko sati.
Istina, nemaju "bells and whistles", nisu prenosivi, ali su zato vječni...i teško da budu izgubili vrijednost.

I sam imam jednoga, kupljenog 2011., naravno rabljenog, a sad mu se bliži valjda 30-ta godišnjica. Posložil sam ga dok sam ga kupil...i zaboravil da postoji. Naravno da imam i REL Boxera, no za ozbiljnija zavarivanja ipak radije koristim traf s ispravljačem.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Izbor tih rabljenih je gotovo nikakav, imaju ta 2-3 komada u HR koji stoje mjesecima i ne očekujem da su dobitna kombinacija. Trofazni su, kao moj Gorenje MMA i to kad duže varim na bazičnoj 3.25, moram razmišljati hoće mi planuti instalacija, dok mali Boxer mogu variti cijeli dan, radio sam na produžnom kabelu od 40 metara par dana neku nadstrešnicu, kabal hladan, sve super. Uz to su nepokretni, sve što varim moram donesti do njih a tu onda moram i brusiti što ne volim u radioni, a malog Boxera iznesem van, objesim na kuku na nadstrešnicu, varim na ljestvama... Tak da, previše je za moje viđenje negativnih činjenica. Na MMA aparatu barem možeš kupiti duge kablove pa ajde, a što ćeš s tih 3 m gorionika, trebam zavariti gornji štok na vratima od 2 m visine, znači moram ga defakto donesti pod sredinu vrata i tako redom. To je ok u radioni za varenje nekih dijelova pa staviš u pank i variš, ali za oko kuće i domaćinstva, nije baš praktičan.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Varstroj 230 je vrhunski aparat. Vjerujem da i danas vrijedi cca 500 EUR bez boce.
Kod mene nije puno radio ali je kartica u početku zezala kasnije je crkla do kraja.
Sad je to riješeno i opet radi odlično.

Ali lakoća rada kod 2005D je prednost - sinergic mod i izuzetno lagan gorionik (čini mi se da je za 1m kraći nego kod 230).

Ne očekujem da će 2005D izdržati kao 230 znači cca 30 godina... Ali prednost Varstroja u odnosu na druge aparate (kineske) je dostupnost dijelova i ovlašeteni servis u HR...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,722
Aparat s plinom defnitivno nije za otvoreni prostor (bar ne kad puše vjetar), pa zato ni mobilnost nije toliko bitna. Veći imaju odvojenu "kutiju sa žicom", da ne vlećeš kvrgu od trafa.
Ali kak i misliš biti mobilan s 15kg žice? Uz to i šlauhom za plin?

Na mojem aparatu imam poli kabel od 4m, masu od isto 4m...pokušavam si nabaviti 5m (ali to je zbilja rijetka potreba) i dupli pogon (2 pogonska kotača) da bi mogel gurati tak dugu žicu. Nije problem po betonu, već vani po zemlji.

Ne mislim te nagovarati na nikaj, samo prenosim moja iskustva i razmišljanja.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Dobar odgovor, zato pitam, jer s takvim aparatom nemam iskustva pa si niti ne mogu predočiti sve te stvari. Vario sam jedan dan s posuđenim CO2, neki stari Varstroj, ima tome već više od 5 godina pa se točno ne sjećam. Uglavnom, radi provjere polovnjaka, na što obratiti pozornost, ako upali i lijepo radi var, može se smatrati ispravnim?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Skoro smo kupili isti aparat, samo smo probali, na prvu djeluje ok, ali nije radio ništa konkretno da bi ga mogli ocijeniti.
Žicu smo stavili 0.8
Komande i displej fino izgledaju, lagan je i mobilan. Sad za dalje ćemo vidjeti
Jel i kod tebe ovakav lcd ekran ili onaj drugačiji ? ako može postavi fotografiju :)
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
180
Dobar odgovor, zato pitam, jer s takvim aparatom nemam iskustva pa si niti ne mogu predočiti sve te stvari. Vario sam jedan dan s posuđenim CO2, neki stari Varstroj, ima tome već više od 5 godina pa se točno ne sjećam. Uglavnom, radi provjere polovnjaka, na što obratiti pozornost, ako upali i lijepo radi var, može se smatrati ispravnim?
To je više manje to, odvidaj bočne stranice da vidiš da nema puno smeća unutra, obična prašina nije problem ali kad se pomiješa s uljom to je problem (česta pojava u automehaničarskim radionicama) , obrati pozornost da nema čudnog zujanja osim možda ventilatora, ako ima, možda je kontaktor pri kraju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,722
Ova zadnja rečenica je početni korak. Ako to ne valja, ili odustaješ ili rušiš cijenu.
Imaš još nekoliko načina:
- Probaš pogon žice s raznim brzinama i onim funkcijama (pulsiranje, 2T, 4T...) ako ih ima
- digneš kotačić koji gura žicu (tak da pogon ne gura žicu) i pogledaš jel se klima osovina
- voltmetrom izmjeriš napon između pištolja i mase za svaki položaj na sklopki (da utvrdiš da valja sklopka i sklopnik), a i čuješ ima li trafo kakvih čudnih zvukova.
- Pogledaš stanje kabela, kliješta...pogedaš kakva je diza, šoba, ima li rezervnih kotačića za pogon žice (uobičajeno je 0,6 i 0,8, te 1,0 i 1,2mm)...

Ako ti se čini OK, donosiš odkuku.

Kad sam kupoval mojega, isto nije bilo nekog izbora, a aparati su bili puno skuplji nego sad. Probom sam utvrdil da ima neki problem (nije zavar bil onak lijepo razlijan), ali sam ga ipak kupil za (tadašnjih ~2200kn), te potrošil još više od 1000kn na modifikaciju pogona (1 na 2 pogonska kotača), popravak šasije, zamjenu kotača, zamjenu polikabela na 4m... Uglavnom, "kvar" je bil u krivoj šobi/dizi.
Aparat još uvijek bezprijekorno radi...a novi je koštal nekih 9-11t kn.

Recimo, meni je ona ponuda iz Slovenije vrlo primamljiva, pogotovo s bocom.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Onaj SLO oglas više nije aktivan. A koje su u kratko ključne razlike u poslu imeđu tih starih škrinji tipa Varmig 200, 230.... i ovog novog 2005D.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Intermitencija, pouzdanost, trajnost, jednostavnost popravka, 15kg bubanj žice...
To su prednosti 230.... Sigurno je trajniji.

Lakoća rukovanja, prenosivost, univerzalnost i lakši gorionik su prednosti 2005D....
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Poli kabel lako preseliš ;)
Treba biti realan 😁. Što je s ostalim ?

Naučio sam da Zj ima puno znanja ali da ga ne treba slušati u odabiru strojeva (konkretno na trimeru, ali ovaj puta je on poslušao mene pa je uzeo pravi stroj 😂)...
Šalim se naravno 😂
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,722
Generalno ne volim 1fazne stvari, pa tak ni švasaparate...
To je za "sirotinju" koja nema 3 struju (@Matija_E30 :whistle: :hahah:)

A veli se da lošem k... svaka dlaka smeta, pa tak nekome fali prenosivost... ja rajši prinesem prikolicu ili štok, neg da imam igračku od aparata :ROFLMAO:

Šala, naravno :ppozdrav:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Ne kudi konja kojeg nisi jahao.

Za stvari koje radimo kod kuće je sasvim dovoljan 2005D.

Isproban je i nije ništa lošiji od 230...

Kažem trajnost je druga priča i toga sam svjestan.
 
Na vrh