• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Eh da imam trofaznu možda bi ljudi kupovali moje malčere, a ne neke tam Ino, zanon, maschio itd.. 🤭🤣🤣
Pa de bi mi bil kraj 🛠️🔩🧑‍🏭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
... Za stvari koje radimo kod kuće je sasvim dovoljan 2005D.

Isproban je i nije ništa lošiji od 230...
Samo je lošija intermitencija (a i ona instalacije, odnosno osigurača/prekidača) pri punoj struji ;)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Mi smo prvo htjeli varmig 191 on je 230/400v, ali jedan majstor nam je preporučio ovaj 2005D pa smo uzeli njega. Imamo mma inverter telwin sa kojim smo za sada zadovoljni, navario se baš, on je 230v tako da sa tim nema problema.
Baš me zanima koliko ovaj 2005D može variti, jer se varmig 190 kod strica ugrije i isključi na istom poslu na kojem mma telwin inverter ne staje
 
  • Like
Reactions: ZJ

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Samo je lošija intermitencija (a i ona instalacije, odnosno osigurača/prekidača) pri punoj struji
Sam si odgovorio :).
Ionako će aparat radit većinom bravariju na max. 70 posto opterećenja...
Tako da neće biti sigurno problema.

Nazivna struja je samo u teoriji bitna. U praksi ona većinom nije postignuta.

Ako koristiš 0.8 žicu onda nikad nisi zavarivao na max struji na 230 jer je ta žica preslaba... Slična priča je i ovdje


Znam za usporedbu 1805 aparata i 2005D... Komentar je bio, neusporedivo u koristi 2005D :)
 
  • Like
Reactions: ZJ

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Moji su danas malo konkretnije isprobali 2005D, kažu da su super zadovoljni. Varili su neke tanje cijevi, neko prasilište pravili
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
S obzirom da sam i dalje u prikupljanju opcija za kupovinu (trofazni polovni tipa Varmig 200 D11 ili novi syn inverter, npr 2005 D), pa pratim temu, moram priznati da mi se ovaj var nikako ne sviđa, ovo izgleda baš kao da "nema sape" za potegnuti. Čak bi i razumio da je ovaj var napravio neiskusan zavarivač na "starom-klasik" aparatu jer npr. nije podesio parametre, ali ako synergic ne može ispeglati situaciju da barem na nešto lići var, onda niti nema nikakve prednosti.

Jel gledao netko aparate u Osijeku, Gorilla iWeld syn 225 npr. Gledao sam prezentaciju na youtubu, "ključ 13" ali nema za sada snimak zavarivanja samo teorija.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Aj poslušaj @ZJ i kupi staru ragu koja bude još 30 let švasala..
Zamijeniti kontaktor il sklopke fine i grube regulacije nije neka nauka ili investicija.
A te sinergije se ne treba držat ko pijan plota..
Doma se ionak švasa sve na jednoj struji, a dok bude baš potreba promjeniš struju na grebenjačama, malo porihtaš potenciometar, probaš. Ak nije dobro opet pojačaš il smanjiš potenciometar.. Sve ćeš to skužit u mjesec dana korištenja aparata..
I ne trebaš kolica, nego staviš bocu ko na normalan aparat 💪💪

I koristit mješavinu za plin, pa budu i varovi ljepši 🧑‍🏭
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Var ovisi o postavkama stroja ali i o zavarivaču.

Ne treba praviti nauku oko kupovine aparata. Uzmeš ono što smatraš da je najbolje za tebe. Ne kupuješ traktor za 40000 EUR već aparat za 500.

Imam varmig 230 i 2005 i za materijal do 4 mm između njih nema razlike...

Deblje nisam zavarivao i ne znam.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Znao sam da će biti primjedbi na var:hahah:
Zavarivač je vrlo iskusan, stari varilac, preko 40 godina varilačkog staža, ali ga baš briga za izgled vara, ide samo da dobro zavari, ne da mu se bakćati oko izgleda, samo da popuni var.
 
  • Like
Reactions: H&S

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Sa starim ragama su se varili vrlo zahtjevni varovi. Pa kad neko kaže da su prevaziđeni stari strojevi ja se na to ljutim. Mogu oni još poslužiti. Može se tu naći vrlo kvalitetni aparata, malo je problem neiskusnima to da odrede. Ali kad se nadje to onda ima smisla. IMG_20210427_212207.jpg
Poželjno je da matrijal koji se dodaje žica ili elektroda utopi dubinski u ploče koje se spajaju. Imam neku trafo ragu sa potrnciometrom i tristorima. Tom aparatu niti jedan inverter nemože ni približiti se. Imao sam master kempi 160a i imam kibani tig-mma 200a, ozniljni aparati ali njihovi varovi su igranje za stari aparat. Samo ti se šljaka pokloni, bilo hrđe ili beton na matrijalu. 20230520_133423.jpg
Ma poteže var ko san. A napravljen 1982g. I ovako izgleda. IMG_20190118_141225.jpg
Ovako slični stariji co2 su urađeni kvalitetno i prave zavare visokog kvaliteta, imaju snagu u varenju samo tražiti što veću 100% intermenciju.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Za kućnu upotrebu kupio bi 3u1 aparat... bitno mi je MMA i MIG/MAG, a TIG ako ima nek ima... možda nekad dobro dođe... inverter svakako. Varim oko kuće što treba, na traktoru ili bageru ako kaj pukne i tako...

Gledao sam
  • Parkside PMSG 200 A2... oko 220€.... kažu da nije loš, a pogotovo za te pare.... i da ako kupiš u Lidlu nemaš problema s garancijom... da Lidl to dobro hendla
  • Hugong extremix 180W 585€... kažu da je od boljih kineza na tržištu, ali sam čuo i da su nekim krepavali i provodili mjesece na servisu, a realno 3x je skuplji od Parksidea
  • Boxer sa super goldy - neki si mi rekli da su ih ljudi jako hvalili i da rade svašta s njima, neki su mi rekli da to ne valja ništa i da se pošteni var ne može izvući s time, neki su mi rekli da treba obavezno onaj bijeli kupiti, a ne crni i tako... uglavnom, skroz oprečne informacije
  • IPO Tools - isto sam svašta čuo... od najbolji ikad do krepavaju samo tako
  • Proinstal - očito uvoze nešto iz kine pod svojim brandom... i tu po forumu piše i dobro i loše

Nisam pametan, da li ću dati 300€ ili 500€ potpuno mi je svejedno, mogu si priuštiti i nešto skuplje, ali s obzirom da sam dosadašnje sve potrebe pokrio posuđujući od susjeda mali parkside na elektrodnu za 100€ rekao bih da mi ne treba ne znam kaj, ali ako za 100€ više mogu dobiti nešto bolje rado ću dati tih 100€ :)
 

bangaham

Novi član
Tu od
2 Lis 2023
Poruka
17
Iz prve ruke mogu rec da IPO izbjegavaj, kupio ga, koristio 6 dana prije nego je krepal, slao na servis, vratio se za 10 dana, opet radio 4 dana i opet krepal. Rekao podrsci da ocu lovu natrag i doslovno drugi dan nakon kaj im se vratio postom, vratili lovu. Tako da support top, al proizvod tesko razocaranje.
Proinstall imam trenutno i radi zasad bez problema, čak i malo bolje od IPO-a.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Proinstal je otprilike iste klase kao i Stahlwerk, samo imaš lokalno garanciju i servis.
Najvažnije je da dođeš do dućana, isprobaš pa tek onda kupiš ono kaj ti treba. Isto tak i s priborom: odabereš kabele duljine koje hoćeš, s ili bez regulatora plina, s ili bez boce...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Netočno. Svi aparati za ozbiljnu namjenu imaju 4 pogonska kotača (recimo radi 5m šlauhpaketa).

@TH87, kupi dupli pulsni u Proinstalu ;)
Tam je to jedna od opcija.
Na PS-u je polikabel dog svega 2m, pa treba kupiti duljeg...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,889
Netočno. Svi aparati za ozbiljnu namjenu imaju 4 pogonska kotača (recimo radi 5m šlauhpaketa).
........
Točno!
Ali po marki aparata i cijeni, to nije za ozbiljnu namjenu, samo onak oko kuće!
 
  • Like
Reactions: ZJ
Na vrh