• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
nemaš lift,vidim po slici..valjat će za elektrodu..mada si moga za skoro duplo manje para dobit isto odličan aparat..isto inverter..možda dlakicu manje kvalitetan..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Na koji aparat mislis? Za iste novce mogao sam kupit Lincolna 150s ista amperaza, nije mi se dalo ici za Zg.

Taj "lift" sto pominjes jel to mozda sluzi za ovo?
fotografijahh.jpg
 
B

Bobo

Guest
Da to je TO no lift tig nije nesto naj sretnije rjesenje posto luk moras "grebanjem" pokretati dok kod "full" tig aparata to odradjujes dugmetom ili u dodatnoj opremi s noznom pedalom. ako imas pedalu, onda aparat na iber i pedalom reguliras jacinu luka i tu je preciznost da ti pamet stane. kod lift tig zavarivanja stelas aparat na samom potenciometru i nema ni opcije pulsiranja nit ista sto je kod tiga dosta bitna stavka.

Inace kad sam kupovao lincolna odmah sam gledao TIG kablove i kad je reko majstor 1500kn +pdv, reko, neka hvala...

Kico, uz lincolna 135 se dobivaju kablovi u paketu a uz jace ne osim ako u trgovini ne skompletiraju neke kablove tako d ai to treba uzeti u obzir.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Dobio sam kablove s ruckom i klijestima i to momacke, pise na njima 1x25mm2 duzine 3m. TIG meni definitivno netreba, mozda nekad probam cisto da vidim sto je to.
Zanima me drugo nesto, onaj decko u servisu mi veli da rucku s elektrodom spajam na - a u uputstvu pise da elektroda ide na +. Brat na njegovom strojceku spaja elektrodu na + i sve okej. Danas dok smo ga probali u trgovini elektroda je bila na minusu i radio ko lud, kog da slusam, papire ili servisera?
 
Posljednje uređivanje:

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,784
ja sam probao sa bazičnom i na - i na + i nisam primjetio neku razliku..
 
B

Bobo

Guest
Obicne elektrode idu rucka na "-" a bazicne rucka na "+" razlika NEBO I ZEMLJA u odvajanju sljake i u prodiranju vara.

Inace, na svakom pakovanju elektroda pise za koji polaritet su namjenjene. i naj bolje se prema tome ravnati kao sto ima i preporucena amperaza za svaku elektrodu...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Na onom starom Varexu su bili fixni kablovi i nema premjestanja jos je na izlazu iz kistre bila nacrtana rucka i klijesta. Odradio je jadan svoje ima doobrih 30 godina.
 
B

Bobo

Guest
uopce ne usporedjuj obicne stare trafo aparate s inverterom... Na inverteru dobar dio posla odradjuje elektronika naustrb majstorskog iskustva kod trafo aparata...

Fino gledaj sto pise na paketu elektroda i tako prestekavaj kablove. Recimo, moj stari trafo sam posudio kolegi i nakon dvije godine rada s inverterom idem ja kolegi pokazati kako se to radi, jer nema nekog iskustva. majko mila al sam samog sebe preplasio nisam znao sto radim... UZAS uzasni. Jednostavno sam se odvikao od starog trafo aparata gdje ruka mora biti mirna za odrzavanje luka dok inverter sam regulira snagu luka ovisno o udaljenosti elektrode od materijala koji se zavaruje...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Da to je TO no lift tig nije nesto naj sretnije rjesenje posto luk moras "grebanjem" pokretati dok kod "full" tig aparata to odradjujes dugmetom ili u dodatnoj opremi s noznom pedalom. ako imas pedalu, onda aparat na iber i pedalom reguliras jacinu luka i tu je preciznost da ti pamet stane. kod lift tig zavarivanja stelas aparat na samom potenciometru i nema ni opcije pulsiranja nit ista sto je kod tiga dosta bitna stavka.

Inace kad sam kupovao lincolna odmah sam gledao TIG kablove i kad je reko majstor 1500kn +pdv, reko, neka hvala...

Kico, uz lincolna 135 se dobivaju kablovi u paketu a uz jace ne osim ako u trgovini ne skompletiraju neke kablove tako d ai to treba uzeti u obzir.

kad aparat ima lift,kresanje je stvar rutine,da se to lipo palit kad se navikneš..ali nije za precizne radove ka kad ima hf(high frekvency)..moj doma ima frekvenciju,ac-dc, i sve ostalo šta se na takvom aparatu da naći.ali radija sam sa svakakvima..da vidiš starih aparata,koji nemaju ni lift,kako svaki put ostane komad igle na materijalu,zalipi ka elektroda kad ju nabiješ ka sivonja,nemožeš ju otkinit sa materijala...
ipak za 5 tkn,triba bi imat lift,bar 160 a struje,nekoliko šalterćića,a ne samo jedan potenciometar.ja sam aparat kupija na njemačkom ebay-u,200a,ac-dc,10 potenciometara za štelovanje početne struje,završne struje,fokusiranje luka,ma sve ima šta sam god igdi vidija,osim regulacije struje na klištima,koju imaju veći froniusi,vodenjare..taj aparat sam uvatija na jednoj aukciji za 930 eura..da sestrinu adresu u njemačkoj i aparat uredno doša..već je 6 godina u mene,da kucnem u drvo..samo šlauf paket mi je u ajme stanju,ostalo ka prvi dan..dosta se varilo s njim..ima i ono čudo protiv lipljena elektrode,tako da mi kad varim s ovim drugim,prvih 2-3 puta uvati elektroda..naviknem se da mogu svakako,baš ka šta si spominja..da me se ne shvati krivo,prika to je odličan aparat..vjerovatno vridi para..samo netriba baš svakom mercedes..naročito ne za 500km misečno....
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
kakva je razlika između rutilne i bazične elektrode i zašto se neke elektrode moraju grijat prije upotrebe
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
rutilna spada u kisele elektrode i moze se variti obicnim trafo aparatom ili inverterom .var joj trpi manju silu ali se zato najvise koriste u bravariji zbog manje amperaze i krivljenja . za bazicnu treba ili rotacioni ili inverter aparat jer tehnologija varenja zahteva varenje jednosmernom strujom. to su jedni od najacih varova za obicno niskolegirano gvozdje. posto su vecina elektroda hidroskopne tj upijaju vlagu treba ih osusiti pogotovu u zimskom periodu i to pred varenje.
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
imam veliki aparat od 250A trofazna struja al imam neke elktrode pa piše zagrijat 2 sata na 300c
koje bi elektrode bile najbolje za varenje čekića na drobilici da trpi udarce i da se ne troši
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ubacis ih u rernu od sporeta i na 250 stepeni ih osusi. slobodno jer mi smo u firmi tako susili.nekad promenu i boju ali nemoj te zbuni to je normalno. neznam koji je materijal na drobilici u pitanju. za sta je drobilica. ja sam krunjace one zube navarivao sa co2 i uspelo. i tu bi trebalo verovatno neka celicnija elektroda ili namenska neka. ako ti je obican trafo aparat mozda neces moci zavariti sa nekim tipovima elektrode. na kutiji pise amperaza i kojom se strujom vari [naizmenicna ili jednosmerna] prvo treba ispitati koji je materijal na drobilici u pitanju
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
znači to piše samo radi sušenja jer ovako dosta teško se vari lijepi
obični brodski čelik prije je bilo vareno s nekom tvrdom elektrodaom var je ko kromiran bio kako se zovu te
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moguce da su sa dodatkom hroma .nisam radio sa tim elektrodama. ako je od brodskog lima radjeno to je bazicna bog. ali su verovatno zbog drobljenja sa tom elektrodom sa hromom radili jer je zilaviji i tvrdji var na habanje. pogledaj na kutiji dal nepise da se vare jednosmernom strujom. pise ti i kojom amperazom se vari i uvek za pocetak idi na vecu preporucenu amperazu . hoce lepiti kad je vlazna .
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Danas smo kod susjeda varili nesto na traktoru sa ovim mojim "novim" čudom i nije išlo baš glatko. Vario je sa Krom elektrodama, nosač akumulatora za kolijevku (gus). Dosta je ljepilo ispočetka a onda smo okrenuli polove kontra od upute na kutiji i išlo je. Juče sam s njime vario bazičnim elektrodama 4mm Jesenice i išlo sasvim okej. Zavar je širine palca al kuri ga mali bez greške.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Jel neko navarivao zupcanike?
Posebno me interesuje koji tip elektorde se koriste, jer ove "standardne" nekako su pre meke jer vec jednom sam navarivao s tim.
i da, ne treba velika preciznost bitno da ne preripaju zupci
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
zupcanic su cementiran materijal. mogu se navariti ali pritom i sam materijal otpusti i nije vise otporan na trenje. to se radi ali neznam tacnu elektrodu jer su specijalne namene i mora se posle obrade ponovo cementirati. ako vec hoces variti mozes probati sa co2 jer manje greje sam materijal i tvrd je var. ili neku od celicnijih elektroda
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Danas smo kod susjeda varili nesto na traktoru sa ovim mojim "novim" čudom i nije išlo baš glatko. Vario je sa Krom elektrodama, nosač akumulatora za kolijevku (gus). Dosta je ljepilo ispočetka a onda smo okrenuli polove kontra od upute na kutiji i išlo je. Juče sam s njime vario bazičnim elektrodama 4mm Jesenice i išlo sasvim okej. Zavar je širine palca al kuri ga mali bez greške.

Aparat je zvijer, Kićo. Ja sam isti kupio prije 3 godine. Vario sam pocinčane cijevi bez greške a da nisam imao sekunde iskustva sa varenjem. Ni dan danas nisam požalio ni kune koje sam dao za njega. Neka te služi
 
B

Bobo

Guest
Jel neko navarivao zupcanike?
Posebno me interesuje koji tip elektorde se koriste, jer ove "standardne" nekako su pre meke jer vec jednom sam navarivao s tim.
i da, ne treba velika preciznost bitno da ne preripaju zupci


Savoris je navarivao zupcanike u prednjoj vuci na jednom svom traktoru. PRvi put za probu obicnom elektrodom i radilo je par dana i kasnije nekom tvrdjom i kaze da je s obzirom na cjenu "popravka" zadovoljan.

Vise ce ti on znati sam reci...
 

Najnoviji postovi

Na vrh