• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

pogrebnik

Novi član
Tu od
16 Kol 2013
Poruka
7
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ovo nabavi
 

Prilozi

  • fronius.jpg
    fronius.jpg
    6.5 KB · Pregleda: 259
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja sam od 2000 -2010 Radio sa Ovim Fronius modelom
i prezadovoljan sam bio, svakodnevno sam radio nikad
se nije kvario
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

moj gorenje aparat se danas iznutra zapušio i crko izgleda? moželi se to popraviti
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Naravno da može!
Otvori i pregledaj vizuelno, možda i nije strašno!
Nabaci koju sliku i bićemo pametniji, držim fige...samo da namotaji transformatora nisu zdimili!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

sutra ću,neznam šta se desilo,vario sam neke šerafe i čulo se neko šuštanje pri varenju,malo poslije toga se zadimilo i nije više htio variti,kao da nije bilo struje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Po opisu, nije ništa strašno...prekinula se negde žica, tj izgorela kod gl.prekidača ili kod luster kleme...jer trafo nemože tako brzo izgoreti.
Biće to dobro...
Kad otvoriš, blagi vizuelni pregled i videćeš gde je problem, saniraj...i šibaj dalje...
pozzz joe!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

jeli dovoljan kabal za masu i klijesta elektrode, 35mm2, varstroj 180 A na trofaznu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Dovoljno je i 25mm2.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

na mom aparatu bi trebalo zamjeniti, a nasao sam neke od 35mm, 4 EURA/m
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja sam narode par puta naletio na pricu po internetu da se umjesto bakarnog kabla u aparat za varenje moze koristiti i aluminijumski.

Stvar je valjda u tome sto aluminijum slabije provodi struju stvara veci otpor pa treba veci precnik...ali opet stvar je u tome sto aluminijuma ima na sve strane i daleko je jeftiniji od bakra. npr ona alu zica motana sto ide za dalekovode boga pitaj kolko to ampera i vati provodi i jos ima celicnu zicu unutar za cvrstocu...e to obloziti dobro i eto ga kabal ko bog. Ja sam to konto u svom telwinu uraditi jednom pa sta bude bude posto su mu svakako ovi fabricki kablovi smijesno tanki i kratki.


E sad znam mnogi ce reci jok gdje ces alu tu mora ici bakar ali vjerovali mi ili ne jednom sam naletio na forumu slike gdje je covjek kompletan aparat radio od aluminijuma znaci i namotaje na transformatoru i kablove i sve ostalo...

Znam da nije isto ko i bakar ali svakako vrijedi probati...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ta aluminijska žica koja ima u sebi ćeličnu žicu je samonosiva pa je zato u njoj čelična sajla
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pa namoti na Vareksima su oduvjek aluminijski, i primarni (kaj je loše zbog spojeva) i sekundarni (traka, kaj je dovoljno dobro).
Vanjski zavarivački kabeli moraju biti bakreni, zbog savitljivosti. Trebali bi biti posebni za tu namjenu, s vrlo finim žičicama i debelom gumenom izolacijom. Obični P/F je dobar za masu (i preosjetljiv na vrući zavar, koji mu rastopi izolaciju). Za elektrodu P/F može poslužiti, ali je prekrut. Aluminijski kabel je ovdje neprimjenjiv.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ahaaaa znaci samo zbog savitljivosti ide bakar pod must to...kontam kontam.
Hvala na odgovoru
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Po opisu, nije ništa strašno...prekinula se negde žica, tj izgorela kod gl.prekidača ili kod luster kleme...jer trafo nemože tako brzo izgoreti.
Biće to dobro...
Kad otvoriš, blagi vizuelni pregled i videćeš gde je problem, saniraj...i šibaj dalje...
pozzz joe!

nisam stigao pogledati kvar od silnog posla,nadam se da nije neki kvar
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

stari vareksi su sa bakarnim namotajima na trafou. posle je serija pola bakar pola aluminijum a sad ko zna od cega. upravo sam dobio na poklon stari vareks 160/180 bakarni i tezak ko tuc. bolje da ga neslikam jer je zardjao ko da je 10 god bio u vodi. od prve serije a jos ispravan a kablovi svi ispucali . sad prvo remont i pregled i sredjivanje pa na arbajt
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vica, neznam kakvi su bili oni s osmerokutnim kućištem, no oni žuti s kockastim su imali oba (bolje reći, sva 4) namota aluminijska.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Imam doam taj plavi Varstroj i mogu reć da je dobar, ovi mu nisu ni do koljena žuti varstroji...
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nabavio sam esab elektrode i dobre su dosta fino se razljevaju, jedino što se malo teže pale i treba im jača struja, lim od 1.5mm sam probo isto i puno duže vremena joj treba da propali lim nego jadran elektroda.
 
B

bosniahos

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Dobro veče.Imam pitanja u svezi elektrodaFox CEL Mo 7010-A1 E42 3 Mo C,od4mm.
I FOX CELMo 7010-A1 E 42 3 Mo C,od 2.4 mm debljine.
Kakve su to elektrode,za koje vrste metala se koriste i koji se aparat koristi za njihov rad.
Proba sam klasičnim varexom od 135 A i neide.Hvala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Odgovor ti je dan OVDJE.
 

Najnoviji postovi

Na vrh