• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ako variš svaki dan,onda se isplati,inače 2500kn bačenih bezveze.
Naši varioci su imali neke talijanske maske za 4500kn i 6 god.svaki dan vare s njima i nema problema,al svaki dan vare.
Oči su najbitnije i te maske su vrh zaštite.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

U zadnjih 2-3 tjedna su stalno u pogonu :)

 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

neki dan sam išel prijatelju pošvasat nekaj na autu, a zmanjkalo mi je co2. messer mi je bil na kontra strani pa sam išel dati napuniti bocu k tipu koji servisira vatrogasne aparate. Svi govore da idu k njemu punit boce, pa reko idem i ja, Nadruka on meni 30kg bocu i veli mi 300kn!!! Za kaj!? Reko vadi si ti taj zlatni plin van! Veli da nebre i platil sam mu, kaj bum sad. ti stotku, pa u messeru mi zameni bocu za 89kn. Nebu me više videl dok sam živ.:mad::
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Sanana nabavio si varstroja ko kod mene isti. moj je juce povario gornji vucnik za vladimirca ko od sale. plocevina od 10-20mm. na 3 trofaznoj ujeda lim. i sam imam problema sa punjenjem co2 boce jer su mi male od 5kg .em skupo naplacuju em nenapune ni pola. moram jednu bocu malu prodati i dodati novaca za veliku od 25kg. nema druge. ovu jednu cuvam za terenski rad ako ustreba. kako ti se cini Sanana taj co2. dobre su to masine samo nije za duge varove velikom amperazom
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

, pa u messeru mi zameni bocu za 89kn. Nebu me više videl dok sam živ.:mad::
ja mislim da nisi jako , jako dugo bil u meseru
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

E ako može jedan savijet radi se o varstroju 135/145 -220-400V . Isti je vareči evb elektrodama 3,25 radio na trofaznoj i kako se radilo malo dužem i kompliciranijem zavarivanju.. šklomp i više ne radi. Sad aparat radi samo na 220 volti, možda netko zna od kud krenuti , da li je nešto gadno pregorilo i otprilike cijena popravka ??
Usput koje elektrode od jesenica preporučujete a da nisu jadran s ili evb ??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ili sklopka ili je pregoril onaj bijedni aluminijski namot na primaru.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

@vica...apart nije moj, posuđen je od susjeda, njemu trenutno uopće netreba, a meni je baš dobro došao, a još k tome susjed mi je dužan...
Ovo je boca od 40 kg mislim i punjenje košta kod nas u plinari 190 kn, kolut žice 0.8 mm je 120 kn
Prezadovoljan sam s aparatom i definitivno je za tanke materijale zakon, a za sve ostale debele pločevine koristim elektrodu i s tim rasturam :)
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ili sklopka ili je pregoril onaj bijedni aluminijski namot na primaru.

Ako je sklopka znaci treba nju promijenit pretpostavljam, ali ako je taj namotaj ??
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Šanana kakvu to masku za varenje imaš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ako je sklopka znaci treba nju promijenit pretpostavljam, ali ako je taj namotaj ??

Otvoriš aparat i videl buš ak je negdje pregoril.
Aparat ima dva namota primara i 2 namota sekundara.
U sredini su ta dva namota spojena, a svaki ima dva otcjepa.
Otcjep na polovici namota je za 230V, a krajevi za 400V.
Kad je sklopka u nuli, ispitaj ohmmethom namote:
- između krajeva namota za 230V. tu bi trebalo biti reda veličine ohma i to bi trebalo biti ispravno
- između kraja namota za 230V i kraja namota za 400V, na oba stupa.

Na taj buš način (bez napona) utvrdil jel greška u namotu ili nije.

Na sličan način ispitaš sklopku ohmmetrom.

Neznam imaš li odvojene kabele za 1f i 2f ili imaš adapter? Ako su dva kabela, provjeri najprije kabel između utikača i sklopke.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Šanana kakvu to masku za varenje imaš.

WURTH 9-13

Veli susjed da ju je platio 1000 kn negdje u ZG, e sad ak mu je za vjerovati, možda je, možda nije, nemožeš znati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

WURTH 9-13

Veli susjed da ju je platio 1000 kn negdje u ZG, e sad ak mu je za vjerovati, možda je, možda nije, nemožeš znati.

Ne vidim dobro, no to mi izgleda kao Optrel Satellite. Dobra maska.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nebi vjeroval, u Wuerthu je skuplja nego u Cromatecu u Samoboru...
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Neznam imaš li odvojene kabele za 1f i 2f ili imaš adapter? Ako su dva kabela, provjeri najprije kabel između utikača i sklopke.

2 su kabela, provjerim za vikend pa javim situaciju, hvala!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pa tako je i meni izgledala kao Optrel ali mi je bilo čudo da bi on za tu masku dao toliko para. to i je zapravo Optrel Satellite samo se valjda prodaje i pod Wurth imenom, evo dokaza
http://wurth.rs/PDF2/M 1383.pdf
http://www.alliancehardware.com.au/...d=1002&zenid=ce0c4c562ffc3943c74468b5a06cb46f

ja sam kupio ovakvu i meni je sasvim dobra
http://alatimilic.hr/shop/Zastitna-maska-automatska-Walter

Ma on ti se prije koju godinu bavio izradom kompletnih konstrukcija za plastenike, jako puno je radio s tim co2, ima i još jedan manji co2 pa mu je trebala i jako dobra maska i kupio si je tu.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

inače je ovaj varmig 160/180 dobar aparat. Ja sam s njim varil šajku (limeni čamac) i vlekel dosta duge varove bez stanke i nikakvih problema. Sad su proizveli varmig 190 i pokazal se ko drek od aparata. Velika kutija a nutra niš!
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

pa cek jel govorite o varmig pro C aparatu sto ide do 160 ampera?
Kakav je taj?
 

Najnoviji postovi

Na vrh