• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Mislim u Čakovcu da postoji jedna firma specijalno za Varstroj.
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Hvala na informacijama.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vrati se par stranica nazad i pronađi postove od člana @kićo, on je nedavno uzeo novi varstroj pa se raspitaj gdje i kako.
 
I

imt558thebest

Guest
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

Jadran S su ti obične elektrode za konstrukcijski čelik. Dakle, repa.
Ja koristim ESAB OK 46.16; 2.5 i 3.25mm. Tih je nekad bilo u Mađarskoj za kupiti jeftino, no lijepo vare i daju dobar zavar. Imam i nekoliko Esabovih za okomiti zavar, ali sad neznam broj.
Kad sam proširival osovinu na gnoj, koristl sam bazične EZ EVB50, no treba ih dobro zagrijati u rolu da se osuše, jer se inače teško zapale (lijepe se).

strojobravar sam,za REL aparat koristim elektrode zagreb oznake ez 11-f ikoje tako lijepo rade da je milina za gledat,i kad se idete otuč šljaku ona se samo odlijepi u jednom komadu. Najgore sam bio zadovoljan s jadran elektrodom koja pršti ko prskalica i fakat s njom mi nikak var ne izgleda. Za finije materijale poput inox-a i tanje materijale koristim tig inverter,malo je varenje sporije s njim ali je odlično i var koji je u zaštiti argon plina je nehrđajući i zato se pretežno koristi za varenje inox-a i aluminija. Co2 aparat je isto dobra stvar,ali s njim treba dosta prakse i dobre koordinacije ruke i oka i prednost mu je također varenje tanjih materijala i dosta velika brzina varenja kao i sa elektrodom,nedostatak je u glomaznosti i što zahtijeva ravnu podlogu. Na proizvođača ne treba gledati jer kolega koji je limar ima Co2 aparat einhell kupljen kod peveca,cijena nekih 2000 kuna i radi profesionalno s njim več 4 godine i nema nikakvih zamjerki,tak da nemora bit ak se uzme varstroj da če trajat jedno stoljeće,a i malo im je cijena nabrijana. Za bazičnu je elektrodu najbolji inverter jer se na njemu mogu okrenut polovi tako što se ajmo reći plus se stavi u utičnicu gdje je kabal za masu,a kabal za masu se šteka u plus i onda bazićna vari kao blesava. Na isti princip vam radi tig
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: aparati za varenje ili po domači švasaparat

ez11-f je još 70tih godina imala atest BRB također i ez8-r jedine od svih proizviđača u ex yu .od kvalitetnih je bila i slovenska Emona jedina sa šljakom (plaštom) koja je vodila struju .
 
I

imt558thebest

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

netko hvali esabove,nisam probao radit s njima ali sam imao priliku vidjet var i dosta mi se sviđa
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ja vala dosta cesto pikam ez11f elektrodama to su zapravo 6013 po americkom standardu
obicno se jos nazivaju i filer elektrode ili fast freeze
dobre su za varenje u svim mogucim polozajima. mana im je jedino penetracija. malo je manja od 6011 elektroda, a i to se donekle moze kompenzovati durgacijim uglom varenja (90 stepeni) i jacom amperazom.
A sto se tice marke ja licno kiristim sta mi stigne pod ruku, iz mog amaterskog gledista sve je to manje vise isto elektrode zagreb ovdje u bih ima na svakom cosku kupiti pa najcesce pikam sa njom, a bogami pikam i sa jasenicama kad imam pikam i sa nekakim stranjskim kad naletim.

e sad...jednom sam uspjeo naci 6011 elektrode. ovdje ih ama nigdje u gradu nema za kupiti. var kod tih elektroda obicno izgleda dosta ruznije u odnosu na 6013. sljaka je ruzna okolo vara ruzno, sam var ruzno. al ljudi moj taj var prodire do dubine duse u metal. za to su i namjenjene znaci pravo pravcato dubinsko varenje. onda tu 6013 dodje samo kao popuna presirokog sava.

Tacno sam probavao,,,imao negdje na kompu i slike. Opalite na ploci jedan redak 6013ke i jedan red pored 6011ke. ista brzina isti ugao ista amperaza isti dijametar elektrode. i onda uzmite brusilicu razrezite tu plocu na pola po sred onih varova. pa vidite samo koliko duboko udje 6013 a koliko 6011
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

http://www.elektromehanika-bratkovi...jiva-maska-za-varenje-010324-akcija-1785.html

di li ova maska išta valja i da li vrijedi te novce., znam da će mi neki sad preporučit neku Optrecovu masku od 300 eura, al meni to ne treba za 50 elektroda godišnje, a nekad ni toliko, obična mi je nezgodna jer mi onda uvijek fali treća ruka, uvijek varim neke piz.arije koje treba pridržavati
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja nedavno uzel na ebaju za 33 ili 35 dolara .
Ubila se za te pare , ali se ne da podešavati
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,988
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zapamti da oči nemaju cijenu. Neću ti nikaj drugo reći...
Dok ne probaš, nebuš znal.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zapamti da oči nemaju cijenu. Neću ti nikaj drugo reći...
Dok ne probaš, nebuš znal.

onda mi je bolje nekome svake godine dat 100kn da mi to zavari i miran sam 20 godina što bi dao za masku, nit varim nit se brinem za masku, par elektroda sam zavario i na puknuto staklo na masci koju imam kod kuće pa nije neko čudo, a netko nosi naoćale sa 30 a ne zna što je aparat za varenje, meni to treba za koju elektrodu i neću dat 300-400 eura za masku, sve je to lijepo ali kad bi dobio na lotu, ovako ništa.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Joj ja svaki put kad krenem citati o opremi za varenje samo mi se krenu oci prevrtati.

Naravno da je uvijek u bilo kojem poslu bolje imati skuplji i kvalitetniji alat. Ali finansijsko stanje uvijek namece ono nase dobro staro daj sta das. I sto je jos zanimljivije svako ima svoje potrebe. Ja koji stucem kilo elektroda mjesecno ne mogu nikako imati iste potrebe kao neko ko stuce 2 kila dnevno. ne trebaju nam obojici aparati od milju evra itd...


sto se tice te maske najbitnija je stvar tu pogoditi staklo dobro, maska ko maska jebes je i komad lima il kartona ce ti odradit poso isto ko i ta neka fensi smenski od 300 evra. kod odabira stakla bitan je naravno kvalitet ali je jos bitnija "gradacija stakla"

Mores ti imat masku od 500 evra al ako joj je oznaka stakla 7 a ti przis na 200 ampera sjebaces oci dok ti neko kaze dobar dan, a opet kupi najjeftinije staklo od 11 oznake i bices dobar i miran.

Opet ne valja ni preceravat sa staklom uzmes 12 a varis na 80 ampera onda nista neces vidjeti.

Ako se vare bas dosta razlicite aplikacije onda je najbolje imati i razlicito zatamljenih stakala, ali otprilike neka evo moja generalna preporuka bi bila da je za sve do 160 ampera dovoljno 10 ili 11 staklo, ja licno imam 11 pa vidim normalno na 55 ampera kad 1mm lim varim a vidim i na 160 kad se przi 4mm elektroda.

Ako vec kupujete te jeftinije maske gdje je kvalitet stakla upitan i naravno kako je ono gradirano najbolja stvar vam je kupiti vise tih stakala sa razlicitim stepenom zatamnjenosti. Uzmete od 14 do 7, nastelujete aparat uzmete elektrodu metnete 14(uvijek krecete od najtamnijeg stakla ka svjetlijem) i pocnete variti, ako se lose vidi probas 13 itd...


Tako da sto se mene licno tice i mog nestrucnog misljenja ne mora covjek kupiti masku od 1000 evra da bi zastitio oci, JOS POGOTOVO AKO se ne radi o profesionalnim zavarivacima onda je to po meni licno cisto bacanje novca...iako ponavljam jos jednom recenicu prvu kvalitetan alat uvijek vrijedi i u pravu je neko zdravlje nema cijenu, ali ne treba u nekim stvarima pretjerivati...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Evo danas zavario cca 1000 hevtova pletene žice za zaštitne ograde i osječam se fantastično .
Da sam to radio naglavnom maskom pitala bi me žena kaj si tak crven , jel mi dobro itd.

Vrijedi svakog novčića
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zapamti da oči nemaju cijenu. Neću ti nikaj drugo reći...
Dok ne probaš, nebuš znal.

Jedan pokojni MAJSTOR iz Čelika je rekao mali bolje gledi gdje se pesi je.. nego gdje se vari i kad sam se učio variti najprije maska na oči a posle elektroda ili sam dobio po prstima iako puno ne varim navika mi ostala no ipak nekad potrošim dok moram 10kg elektrode ili 15 kg žice i mislim da je ZJ u pravu :icon_e_surprised:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Majstori varioci iz Čelika su svi pokojni mada su svaki dan kao dopunu dobivali pola litre pravog mlijeka.
Nijedan od njih nije otišel u mirovinu radi vida, večinom je jetra stradala ili želudac.
Znači da tehnika u proizvodnji zaštitne opreme za varenje baš i nije napredovala, ali zato način proizvodnje mlijeka strelvito raste :icon_scratch:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ma bolje na ovom forumu više ništa ne pisati niti pitati jer odmah kreće filozofija, sve neki doktori nauke, svi tu pričaju o elektrodama u kilama, jedan 2kg, drugi 10kg elektroda, pa ja u 5 godina ako kilu potrošim, ma ne ni toliko.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ma bolje na ovom forumu više ništa ne pisati niti pitati jer odmah kreće filozofija, sve neki doktori nauke, svi tu pričaju o elektrodama u kilama, jedan 2kg, drugi 10kg elektroda, pa ja u 5 godina ako kilu potrošim, ma ne ni toliko.

Ni je nauka tad se toliko trošilo dvije kutije petice ili veliki kolut žice 1.2 mm za 8 sati u čast na ljude koji su tako zarađivali za život 80-tih godina ne ću o tome i toj temi pozzzz.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Kila elektroda / 100 A / jedan sat .
To je orijentir za normirca .

Tko potroši 15 kila žice za 8 sati ja mu odmah predajem masku i dobiva radno mjesto .
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Kad smo vec kod varenja ,danas se malo varilo kuciste pr. stela za MF traktor.Tip sletio sa ceste i polomio kuciste.Problem za nabaviti bio i odlucio da ga povarim.Potroseno 30 elektroda za gus.Kasnije idu slike sa obrade rupa na glodalici i aparata s kojim je zavarivano.
8xm4.jpg

du6v.jpg

bq4q.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh