• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

B

bosniahos

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Da, malo su drukčijeg broja od spomenutih u linku.Jednostavnim jezikom rečeno mene zanima.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

evo zavrsio sam sa sredjivanjem mog vareksa 160-180 mt. primarni namotaj bakarni sekundar aluminijumska traka. to je od prvih serija zutih vareksa. izmenuo oba kabla za napajanje jer ih glodarcic izgrickao a unutra kao nov. ali limove umalo nisam pravio iznova koliko su rdjavi. ceo dan sam ih cistio i kiselina na kraju . aparat unutra besprekoran i radi ko sat.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ima li neko ovakav aparat, može li se spojit na trofaznu, kod mene radi na monofaznoj oduvijek

aparat-zavarivanje-varex-135-145-slika-4804588.jpg


hoću li dobiti na snazi i kvaliteti varenja uopšte?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ima kod mene drug takav jer sam juce upravo vario sa njim. cini mi se da je samo monofazni aparat .nisam video da ima trofazni prikljucak ali za tu amperazu su uvek bili monofazni. tesko da ima mesta na trafou da bi se namotao jos namot za trofaznu. ali kao aparat jako lepo vari sa 2,5mm i to mu je to. za nesto jace ipak jaci aparat.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Čemu mu onda služi oznaka 135/145?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,974
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Edo, može.
Trebaš samo vanjski adapter. Ako ga nemaš, napravi ga sam. Uzmi cca pol metra gumenog kabela 3x2,5mm2 i s jedne strane spoji jednofaznu šuko utičnicu, a s druge strane spojiš dvije žice na dvije faze. Zeleno-žutu spojiš na uzemljenje s obje strane. Aparat napajaš preko toga adaptera
Svakako sklopku moraš okrenuti prema 380V, jer inače pregara osigurač (ili aparat ak je osigurač prejak).
Aparat ima više snage ili pak bolju intermitenciju na manjim strujama.
I mreža ti je manje opterećena ak ga napajaš dvofazno. Preporučam.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

aha tako mu uradili .pa zato sam se cudio na ovom zasto mu pise to ali neko je verovatno menjao grebenasti prekidac 220-380 jer na ovom je samo jedan polozaj. na istovetne kablove dovodi samo dve faze. kod mog vareksa su dva kabla i za monofaznu i trofaznu .na trofaznoj se dosta bolje ponasa a manje greje jer je ulazna struja mnogo manja .ali zato sekundar vristi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Edo, može.
Trebaš samo vanjski adapter. Ako ga nemaš, napravi ga sam. Uzmi cca pol metra gumenog kabela 3x2,5mm2 i s jedne strane spoji jednofaznu šuko utičnicu, a s druge strane spojiš dvije žice na dvije faze. Zeleno-žutu spojiš na uzemljenje s obje strane. Aparat napajaš preko toga adaptera
Svakako sklopku moraš okrenuti prema 380V, jer inače pregara osigurač (ili aparat ak je osigurač prejak).
Aparat ima više snage ili pak bolju intermitenciju na manjim strujama.
I mreža ti je manje opterećena ak ga napajaš dvofazno. Preporučam.



Cekaj jarane nisam te skonto...jel se pomocu tog adaptera more monofazni aparat za varenje prikopcavat na trofaznu struju?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Samo ako imaš opciju na samom grebenastom prekidaču aparata 220/380V, koji je obično vijkom blokiran!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

mogu samo monofazno trofazni aparati , znaci koji su tako motani na trafou i imaju grebenasti prekidac za obe mogucnosti. upravo sam pitao druga i tacno je da je i taj mali monofazno trofazni samo im crko prekidac i nisu nasli original pa obican ubacili.
 

mrki_grapska

Član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
107
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

pozdrav zanima me kakvi su za upotrebu co2 aparati bez boce sto koriste zicu sa prahom. dali dobro vare koju debljinu mogu da vare ja sam cuo da mogu variti samo do 4 mm debljine dali je to istina, jeli ta zica puno skuplja od obicne. Lijep pozdrav
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ti si nesto cuo ali nisi objasnio dobro. ako je co2 aparat znaci MIG tehnika on uvek koristi gas co2 ili smesu sa argonom. ima vise vrsta zice koje se koriste a to je celicna , punjena [na koju ti si mislio] aluminijumska, prohromska , i mozda jos koja ali za vise nisam se informisao. punjena zica je bas za varenje debljih limova i cevi za konstrukcije i sl. na varu ostaje sljaka koja se skida kao i elektrodom kad se radi. var je meksi ali zilaviji i trpi uvijanja sto sa celicnom zicom nije slucaj i cesto moze puci ako je deo sklon naprezanjima uvijanja. ali ovu zicu treba bar 220-250 A aparat jer najtanja sto ja znam je 1,2mm debljine. postoje i sl. aparati za varenje koji vare zicom koja se zasipa prahom ali to je vec nesto drugo i nekoristi gas. tu ide zica debljine najmanje 4mm i treba mnogo veca amperaza za rad. u sklopu je sa masinom robotic kolica koja nose kotur sa zicom i prah i povezana kablusama za aparat a imaju pogon sopstveni cija se brzina steluje. koristi se najvise za sastavljanje velikih tabli lima i vecih debljina. od 6mm debljine pa navise. nakratko sam radio sa tim aparatom. i za co2 ima slicna robotic kolica koja se postavljaju za duzne varove.
 

mrki_grapska

Član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
107
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

da upravu si nisam dobro objasnio al isam znao kako drugacije da kazem jer je bas u pitanju taj mig mag (ja mislim) evo mozes pogledati ovdje mozda ti bude jasnije, ja takav aparat dobijm u neki racun pa me interesuje jeli valja jeli dobar da rad kod kuce i tako.

evo to je taj aparat. pogledaj slike.

pozdrav
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

treba kome boca za co2 aparat imam onu velku mislim da je oko 41 litre :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

mrki grapska ja sliku nevidim. ili je kod mene neotvara ili je nema. ficona najveca co2 boca je 25kg sto ja znam. toliko stane co2 u nju i mere se u kg kad se pune.
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

na boci pise 41,5l a kolko onda kil plina stane to neznam :)
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

jesi ti siguran da to nije boca za kompresor :icon_weed:
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

pa to je za co2 aparat,ugljični dioksid :)
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

odlučio sam si kupiti co2 aparat za varenje, treba mi za lakše poslove varenje tanjeg matrijala .molio bi za savjet članove koji se malo više razumiju i koji prate cijene mislim omjer love i kvalitete da mi preporuče šta da kupim, unaprijed zahvaljujem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Novo ili polovno ?
Ako gledaš na cijenu neš kupil dobar aparat .
vaš velečasni
 

Najnoviji postovi

Na vrh