• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

O

Obrisani član 40474

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ja imam co2 aparat od 175 ampera,nebi bas rekao da je limarski.vario sam s njiim plocu za ralicu kad sam bubnuo ploca se spigala ali var nij puko.jednom prilikom sam s njim povario cjev koja drzi kosu susedu.prije mene su se igrali "majstori" sa mrcinama od elektro aparata i uvjek je pucalo na varu.trebalo mi je sat vremena da skinem s brusilicom sve njihove bezuspjesne pookusaje i par minuta da povarim.drzi i dan danas.u 90 % nije problem u aparatu nego u majstoru.ja cijeli zivot svasam nesto jer mi je stari autolimar,sto se tice debelih zeljeza tu sam bio slab dok mi jedan varioc nije pokazo par trikova.kad shvatis teoriju praksa brzo dodje.danas imam 2 co2 aparata 120 i 175 ampera,punkt aparat i autogeni s kojim rijetko varim vise grijem i rezem.i s ovim manjim aparatom sam vario plocevine od 8 mm koje nisu popustile pod visetonskim pritiscima.kod jacine aparata nije fora tolko sta mozes varit s njim nego koliko dugo
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ja sam kupio varstroj varming 160-180 supermig na preporuku jednog trgovca i servisera ali polovnog ispao mi jedan koji nije puno radio pošto je novi 6900 kuna
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Izgleda da je trofazni, i to mi se čini solidnom kupnjom, jedino je cijena malo visoka.
Nemoj očekivati čuda, no za bravariju i popravke doma je dovoljan. Nemoj očekivati da budeš zavarival debele komade, jer je za to preslab.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Umjesto elektroda ovaj ima kolut žice koja kad pritisneš dugme na držaču izlazi van, i treba isto biti spojena boca CO2. Ako znaš variti elektrodama, s time je još jednostavnije. Taj je do 180A.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Znam da je co2,i da treba i boca za plin,.ali gledam ove slike zar ne bi ovaj mogo da vari i obicnu elektrodu jer ima ove izlaze + i -, zar nije dovoljno ovo 180 ampera da vari deblje ploce do 15 mm.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ne množe elektroda ..ne odgovara napon i još štošta

vaš velečasni
 
O

Obrisani član 40474

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ma moze on ali je pitanje jel varioc zna
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pitanje za korisnike i znalce co2 aparata? Namjeravam kupit neki co2 aparat,vjerojatno varstroj cca 190A ak bu para možda i zericu jači,e sad me konkretno zanima iz iskustva do koje debljine on može varit a da je to kvalitetno zavareno,neču ja varit duge varove i sat vremena bez pauze,znači za oko kuče i mehanizacije.
I da vario bi na jednofaznoj struji jer trofazne nažalost nemam
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Imam kuci jedan stari aparat koji je 60ih tu netko radio.
Aparat vari izmjenicnom strujom a ja sam bio u kontaktu s jednim tipom koji mi je trebao prebacit taj aparat na istosmjernu.
On mi je donio diode i rekao je da jos mora donit prigusnicu, ali od tad je proslo dugo i vise nismo u kontaktu.
Sad bi ja to zavrsio, a ne znam kako se spaja prigusnica ni di ju nabavit...zna li tko pomoc?
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pitanje za korisnike i znalce co2 aparata? Namjeravam kupit neki co2 aparat,vjerojatno varstroj cca 190A ak bu para možda i zericu jači,e sad me konkretno zanima iz iskustva do koje debljine on može varit a da je to kvalitetno zavareno,neču ja varit duge varove i sat vremena bez pauze,znači za oko kuče i mehanizacije.
I da vario bi na jednofaznoj struji jer trofazne nažalost nemam

190 A dovoljna je za bilo kakve kucne poslove, kod debelih materijala bitna je priprema nemozes samo na spoju povarit kao macka repom i da ocekujes to da drzi.
I nije ce o dva nego MIG, taj "ce o dva" koristi i druge plinove.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Znam da je potrebna priprema za jače varove,poznata mi je tehnika varenja jer več godinama varim običnim elektroaparatom. Nisam imao jednostavno priliku probat varit sa aparatom te jačine i na običnu struju pa zato pitam. Sad radim u firmi di ima hrpa aparata al sve pile od 300-400A i to profi i to ne da vari nego jede kaj god da mu daš. Co2 sam napisao jer svi znamo kaj se pod to podrazumijeva,znam da MIG koristi i co2 i argon i slično,ovisi kaj se vari

Inače vario nešto malo inox sa tigom ovih dana i nikak se načudit kak to ljepo ide
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja znam da su vremena teša , ali ispod 270A ne bi nikome preporučio .

vaš velečasni
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zakaj pa ako se ne žuriš i sa manjom amperažom sa napravi posel :icon_thumright:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Slažem se , ali svako ima svoje standarde .


Ljudi su obilazi Zemlju na magarcima , konjima , spačeku , ML-om , dvokrilcom i F16-ticom ...svaki je sam birao svoj prijevoz .
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

na monofaznoj struji sa co2 aparatom nesto deblje neces zavariti . do 5mm i nekako ali vise od toga ne. i to pod uslovom da je napon adekvatan .na monofaznoj struji su dosta slabiji. kod mene je varstroj 160/180A , na monofaznoj je plafon 5mm da varim a na trofaznu kad prebacim idem i do 20mm ko od sale. nisam nikad ni koristio najvecu amperazu na trofaznoj.ali je velika razlika u samom varenju jer i radni napon prilikom varenja je na trofaznoj veci i mnogo bolje razliva materijal
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja bi rađe kupio aparat za varenje brodova na elektrode umjesto CO2 aparata.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Uvažavam sve savjete i odgovore,meni aparat prvenstveno treba za tanje matrijale tipa limova cijevi sa stijenkom 3mm i slične stvari,takodjer me čeka ograda na stepenicama od inoxa pa če se i tu jednim dijelom odplatit. Rado bi ja kupio kak puknuti kaže neke od 270 A il jače al pošto sam ograničen jednofaznom strujom bezveze mi opče bacat lovu na tak neke. Za komade deblje od 5 mm imam obični aparat na elektrode koji mi je više nego dobar za moje potrebe i isprobano više puta da može povarit nešto deblje i zahtjevnije. A za neko exstremno varenje koje bum trebao možda odradit par puta u par godina uvijek ima netko ko to može odradit za simboličnu cijenu,trenutno tak nešto mogu odradit i u firmi

@vica kolko dugo več imaš varstroj,i kak si zadovoljan sa njime,kolko sam skužio radiš često sa njim pa vijerujem da možeš ocijenit takav aparat
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

inox -co2 , loša opcija

vaš velečasni
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Znam da to nije neka velika opcija al za silu bu dobro,posudim si argon i za nevidljive varove bude dobro. Ne mislim ja radit neku 50 metarsku ogradu od hrpe politanog inoxsa,za par uzdužnih šipki povarit na par stupova bude dobar
 

Najnoviji postovi

Na vrh