• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

moze se variti inox sa co2 ali nije to to ipak je TIG za to po meni je uvijek bolja elektroda od co2 jbg je malo teze variti ali je jaci
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,308
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Fora (ne) je kad se vari inox elektrodama, šljaka skoči i ponekad se zalijepi za kožu...
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

za inoks bi uvjek trebalo koristiti tig i zbog jačine i zbog izgled vara:icon_madu:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,308
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nemaju svi tig, tako da elektroda ostaje najpopularnija :tongue:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Gledo sam majstore koji rade ograde,pa onaj tig je stvarno umjetnicki poso,lijep I cist,stvarno ono ko je izmislio ....,kad bi finansije dozvolie kupio bi tig aparat,aparat koji su majstori koristili je fronius a imo je dodatak da vari i obicnu elektrodu I co2,tad sam prvi put vidio takav 3 u 1 aprat
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Inox ograde se zapravo ne vare , odnosno samo se malo zavare na skrovitom mjestu gdje se ne vidi .
Tko bi to sve ručno obrađivao ..to je skupo i nepotrebno , da ne govorim kako za to treba iskustvo i oprema .
Također su pristuna jaka tolinska naprezanja u zoni zavara ..pa to izgleda katastrofa .

vaš velečasni
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Jako ljepo tig vari i lako se vari s njim,al ima tu caka i cakica,treba imat iskustva uštelat aparat i ruku i onda to ide super,u radioni trojica vare oko mene i svaki ima neki svoj način,a igle se bruse svako malo kad sljepi vrh. A kaj se obrade varova tiče ide i to bez velikih muka,kiselina u kombinaciji sa strujom skida i najmanju nečistoču sa i oko zavara,tj plavo-smeđu boju sa inoxsa koja nastaje usljed varenja,zagrijavanja
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

evo čime ja varim svaki dan...







ovako izgleda zavar

 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Svaka čast! :icon_super::icon_pray: Koliko košta takav aparat?
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Takvih 5 kom ima kod mene na poslu,po pričanju dečki koji vare sa njima kažu da najbolji aparat s kojim su se do sad susretali
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

kempi aparati su po meni jedan od 3 svetska proizvodjaca . znaci vrh, i tu nema polemike. sto se tice varstroja nije los aparat. ovaj je neka poluprofi verzija i dosad nema problema. kod mene je vec 9 god a polovan sam kupio tako da neznam koliko je pre radio. ima oko 15 god otprilike.jedino sam euro kabal promenio posto mi je idiot pregazio kolima preko pistolja i zdrobio. na monofaznoj radim limove do 5mm i mogao bi napon po meni biti malo jaci [radni] a na trofaznoj zato saliva varove. do 20mm sam radio bez ikakvih problema i to na 3-4 podeljku amperaze a do 6 ima. to jos nikad nisam probao jer nemam sta deblje variti. za ove novce koje sam dao ja sam prezadovoljan. ima i mnogo boljih aparata ali treba i novaca za to koje nemam. ali i brdo losijih aparata koji mu nemogu ni prici. bitno je samo da nije hobi verzija jer one su jeftinije ali i losije i kineske su proizvodnje
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

@ dingo hvala.... neznam koja je cijena aparata,znam samo da smo dobili 20-tak novih aparata prije 2-3 mjeseca...

@ Zac540 dobro rade ti aparati samo imaju dvije mane... osjetljiva plastika na panciru pa se zna brzo topiti... i taster na panciru ima samo jednu tipku za prvu i drugu struju...
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nisam upoznat sa manama,još sam novi u firmi,prenosim samo pohvale kolega o tim aparatima. pretežito vare inox,i tanje limove a u drugoj radioni dečki deblje stvari vare sa co2 aparatima

@vica,hvala na odg,99% da ču uzet varstroj nekih 190A pošto je dosta pristojne cijene a kolko vidim pretežito ih ljudi imaju u kučnoj upotrebi pa vjerujem da bu zadovoljavao potrebe za moje sklemarije koje radim po doma.

Možda nekom pomogne informacija,u sloveniji se varstroj dobit več za manje od 200 eura,znači onaj od 140 A a po njuškalu za rabljene očeju skoro pa više od tog
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

@ vica slažem se sa tobom,dobri su to aparati... radio sam i sa Rehmom i Lincolnom djele ih nijanse...

@ Zac540 ma to sam samo naveo te sitnice,inače posao se odrađuje snjima bez problema :icon_e_wink:
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Evo mog stroja.Aparat rucne izrade.Vari sve zivo..Godina proizvodnje nepoznata.. Trofazno-monofazni.Amperaza 10 podeoka(rupa).Stvarna amperaza nepoznata.Uglavnom volio bi upoznati majstora koji ga je napravio da mi napravi jos jedan za rezervu.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,212
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Imam ja ovdje kod sebe još jednog živučeg meštra koji je u stanju napraviti takvoga.
Mada ni on jadan nebu više dugo, šteta.
 

nemanja

Novi član
Tu od
14 Sij 2014
Poruka
28
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

pozz forumasi!!! evo ovako imam u planu da kupim sebi nekakav aparat za varenje,ali posto sam skoro poceo da ucim(da ne kazem naucio) da varim ne znam kakv bi mi odgovarao tj kakav bi bio dobar za moje potrebe.zbog toga se obracam vama nadam se da imate iskustva da mi pomognete!! meni ne treba nista pretjerano jako i skupo posto trebam ponekad neke sitnice da varim pa da ne trcim kod komsije po aparat kupio bi sebi jedan. znaci nista profesionalno varim neke cijevi,ogradu nista predebelo(a ako bi se nesto naslo malo deblje v var bi rijesio sve muke)..evo ovako razmisljao sam o nekom varstroju do 180A posto im je cijena pristupacna a nisu losi(bar ja msm.) e sad drug jedan mi je rekao da uzmem sebi inverter(ili kako vec). ja ne znam kakav je to aparat i kako radi kakvog je kvaliteta on kaze da je super! nasao sam jednog po dobroj cijeni pa recite valja li
http://www.google.com/imgres?client...hBwwAA&iact=rc&dur=406&page=1&start=0&ndsp=18
ima 2 god. garancije 150A je!! lp!
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Imam ja ovdje kod sebe još jednog živučeg meštra koji je u stanju napraviti takvoga.
Mada ni on jadan nebu više dugo, šteta.

Takvih je u danasnje vrijeme malo..Polako izumiru..Stvarno je steta da nikog u danasnje vrijeme nezanimaju takvi i slicni poslovi.Svijet komercijale je sve sj........
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ako je dobar ne treba zamjeneu na klupici , treba ga samo paziti ..


vaš velečasni
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

@Nemanja imam ja varstroja 180 A , nije on loš, ali jednom sam vario malo duže pa je počela zaštita izbacivat. Ako možeš da kupiš onaj 160/210 kod nas je bio skuplji za 130 eura od 180, ima bolje karakteristike veči je i teži dosta, ja sam taj put kad mi je počela zaštita izbacivat požalio što nisam kupio 160/210.
 

Najnoviji postovi

Na vrh