• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Stvarno ne čitam nego par tema na forumu ali naletim periodički na neku temu i naslov pa pogledam.
Kakve sve čovjek ovdje gluposti može pročitati. Da je nekakav kineski Rhino koji nema ni web stranicu tata i mama za jedan Telwin...

Ne znam... Iako vrijedi da se ne kupuju ulazni modeli ničega i od najboljih firmi jer tu su uvijek rađeni kompromisi na račun dostupnosti i često se i plati djelomično samo ime.
Ali nekakav malo bolji srednji rang Telwina i mislim da čovjek stvarno nebi trebao imati brige više nikada.

Poslano sa mog SM-G920F
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Stvarno ne čitam nego par tema na forumu ali naletim periodički na neku temu i naslov pa pogledam.
Kakve sve čovjek ovdje gluposti može pročitati. Da je nekakav kineski Rhino koji nema ni web stranicu tata i mama za jedan Telwin...
Ne znam... Iako vrijedi da se ne kupuju ulazni modeli ničega i od najboljih firmi jer tu su uvijek rađeni kompromisi na račun dostupnosti i često se i plati djelomično samo ime.
Ali nekakav malo bolji srednji rang Telwina i mislim da čovjek stvarno nebi trebao imati brige više nikada.
Poslano sa mog SM-G920F
Eh sinek...nije dost čitati..treba i zapamtiti pročitano... http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1154132&postcount=1394
stoga.. nekudi konja kojeg jahao nisi.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Svako svojeg konja hvali, ali kako se skuplja staz varenja svega i svacega moja zadnja opcija za zavarivanje ce bit mma postupkom a od tuda sam kao i 90 posto ljudi krenuo u svijet varenja! Nema jeftinog i dobrog aparata, moze bit jeftin i odradit stvar ali tek kada ljudi prime ozbiljan stroj u ruke onda se vidi koliko je jeftin aparat zaista los! A opet s druge strane zasto kupovati skupi stroj ako ga se ne misli maksimalno opterecivat za sto je on predviden! Vjecna dilema...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Milim da je kupovina invertera pomodarstvo, pogotovo za popravke po doma.
Imam klasični, doma napravljeni, AC/DC REL ~200A i CO2 230A.
Do sad nije naišel komad koji se nije dal zavariti. Čak i inoks i aluminij idu elektrodom, ne tak lijepo kak TIG-om, ali idu.
Ak se ima klasični trafo, ne vidim prijeke potrebe za invertereom.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
tak je ZJ, inverter je sad IN i svi ga kupuju
ja imam stari trafo doma, i frend koji ima kovacko bravarsku firmu mi je
rekal da si uzmem mig/mag za 2000+ kuna, on ce mi bocu resit,
i onda imam trafo za debelo zeljezo, mig/mag za tanje materijale

imam dosta sitnih poslova oko kabine na 558, i sam si oko kuce po malo radim ograde i slicne stvari...

frend inace inverter koristi na terenu...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Pred par mjeseci sam si kupio Telwina Force 195 inverter i sad sam nema dugo radio nekakvu nadstrešnicu za auto od kvadratnih cijevi. Na preporuku kolege bravara(isti onaj ko i od josixa) kupio sam bazične elektrode evb 50 od 2mm i tad su nastali problemi. Znači kad nariktam amperažu na 60 A onda mi se elektrode jako ljepe, znalo mi se događat da jednostavno u pol vara samo stane i zaljepi se. Malo pojačam amperažu odmah mi propali cijev. Dosta elektroda sam bacio da nisam uspio sa njom napravit ni pol centimetra vara, zaljepi se i vanjski sloj otpadne. Mislio sam da su se možda negdje navlažile pa sam ih par dana sušio na peći no ni to nije pomoglo. U konačnici sam ja to uspio sve povarit no uz hrpu izgubljenih živaca i proklinjanja sveg živog i mrtvog. Jel ima neka fora u tom inverteru ili u tim elektrodama kako dobro varit?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ja mislim da taj tvoj inverter kaj si kupil polovnog,
ima neku gresku :icon_rofl:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Hm, a gle niš ne isključujem. Sa običnim elektrodama radi odlično.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Evb 50 elektroda je problematična jer šljaka joj je poput otopljenog karamela i često prekida luk pri varenju.Ne znam zašto je običnu nadstrešicu potrebno variti s takvim elektrodama.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Da, baš tako nekako se i meni događalo. Jednostavno se žica nekako brže topi i tad prestane varit i kad ponovo sa elektrodom malo lupim samo se taj vanjski dio rasipa i žica ostane gola.

Nisam te elektrode kupio samo za nadstrešnicu, imat ću još nekih radova a i cijena je dobra, 85 kn 3.5 kg paket.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Elektrode s kiselom oblogom (oznaka A)

Elektrode s kiselom oblogom imaju izrazito tekuću trosku, pa nisu podesne za zavarivanje u prisilnim položajima. Koriste se za zavarivanje sučeljnih i kutnih spojeva u položenom položaju. Srednje debela ili debela obloga sadrži okside željeza, mangana i silicija, feromangana, te pojedine dezoksidante. Lako uspostavljaju električni luk, daje glatku i sjajnu površinu zavara, duboko penetrira, troska se lako otklanja. Priključuju se na izmjeničnu struju ili na (-) pol izvora električne struje. Stvaraju se oksidi i karbonati željeza i mangana, sa silikatima. Zaštitni plin sadrži približno: 40% H2, 40% (CO+CO2) i 20% H2O. Zavareni spoj ima nisku udarnu žilavost.

Elektrode s bazičnom oblogom (oznaka B)
Elektrode s bazičnom oblogom imaju najčešće debelu oblogu s dodacima kalcijevog i magnezijevog karbonata, kalcijevog fluoride, rutila, kvarca, ferolegura u tragovima. Stvara se gusta, tamnosmeđa troska, teže se otklanja (hrapava i izbočena površina). Zavareni spoj je izvrsnih mehaničkih svojstava. Koriste se za zavarivanje većine čeličnih konstrukcija, kao i čelika s povišenim sadržajem ugljika, te čelika većih debljina. Priključuju se na (+) pol izvora električne struje. Zaštitni plin sadrži približno: 80% CO i 20% CO2. Zavareni spoj ima dobru udarnu žilavost.

Bazična elektroda EVB 50 Debelo oplaštena bazična elektroda za zavarivanje nelegiranih i nisko legiranih čelika s rasteznom čvrstoćom do 590 N/mm2 i za zavarivanje sitnozrnatih čelika s granicom razvlačenja do 355 N/mm2. - kategorija 4YH10

ima i ovdje zanimljivog teksta

http://www.ram-rijeka.com/c/931/Osnovni-postupci-zavarivanja---Ram-Rijeka.wshtml
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas u ZG na buvljaku kupio inverter NEX GERMAN 250A.
Izgleda kao inverter iz oglasa 21226473 u njuskalu samo nema rucku vec remen i nema displej. Pise elektrode do 5 mm, meni je dovoljno i 3,25 mm
Kao novi je ali koristen, kupljn bez probe.
Kod kuce sam ga ukljucio, ventilator odmah radi dok zavarivanje nisam probao.

Da li netko ima ovakav aparat i molim vasa iskustva.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Jel se to samo meni čini, ali to ne bude dobro završilo :( ?

Kak to misliš da si kupio 'digitalni' aparat za zavarivanje bez probe! Ajme meni, ajme meni, huh... ja se toplo nadam da bude sve u redu, jer te invertere rijetko tko zna popraviti, barem koliko ja znam.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Naglasio sam da nije digitalni. Pogledaj sliku, ina reg. jacine, 2 sijalice i oticnicu za kablove, a sa zadnje strane prekidac 0 - 1.

Nisam mogao otici spavati, morao sam ga isprobati. Odlicno je izvario pola elektrode 1,5 i cijelu 3,2 premda su elektrode bile vlazne. Ne znam kako ce raditi kada bude trebalo vise elektroda potrositi.
Sada mogu mirno ici spavati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas zavarivanje sahta - debeli materijal, 16 elektroda 2,5 bez problema odradio.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ventilator radi i kod nekih drugih i po meni to je bolje jer ga održava na sobnoj temperaturi. U slučaju nestanka struje neće se pregrijati.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh