• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Specifikacije izgledaju jako dobra (ak su istinite), a cijena je bagatelna za AC/DC TIG.
2 godine garancije daju mu na ozbiljnosti...a kak bi poslije te dvije godine s buš nam rekel :)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Mislio sam da će telwin sahraniti mene s obzirom da ga ne koristiklm svaki danm
Nakraju su dobili tranzistori i nekakav regulator napona koji kostaju 800tinjak kuna bez ruku..novi aparat je 1500kn...
Strah me tih specifikacija jer papir trpi sve..u firmi imaju froniuse ali takav uređaj je ipak previsoka klasa za moje potrebe..
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Gde si hranio telvina,da nije bio u nekom vlažnom prostoru pa je elektronika dobila po piksi.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
za kod kuce si bolje nadjes kakvog varexa ili uljanika polovnog, on nema elektronike kojoj smeta stajanje,moj varex 135/145 od ´86 kako ga je otac kupio novog przi 5 kg 2,5 mm elektroda godisnje, od troskova zamjenjeni kablovi jer su stari dotrajali.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
E Jbg."kolko para,tolko muzike"
Ja sam svoj inverter kupio prije 10g.,platio ga 7000kn.
Aparat i danas radi kao i kad je kupljen,potrošio je sigurno tonu elektroda,uglavnom 3.25 bazični.
Aparat je LINCOLN V160- S.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Kad imaš jednom inverter težko da bi se vratio na trafo.Kod trafa trebaš duge kablove a kod ovog ne jer si ga postaviš kud očeš ili ga imaš remenom preko ramena.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Znam da je tako,ali za ovakve potrebe trafo je nekako najprikladniji, malo profila dva kotača nešto elektrodi pa trafo vozas gdje ti treba, iako ja sa 16 godina i sitnijom građom bez brige nosam varexa u jednoj ruci, tako da nekome malo starijem to ne bi trebao biti problem.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Gde si hranio telvina,da nije bio u nekom vlažnom prostoru pa je elektronika dobila po piksi.

Aparat je 99% vremena bio u plastičnom koferu koji je došao s njim a kofer je stajao u garaži na polici..sad bilo je hladnih,toplih i svakakvih dana ali nije bio direktno u nekoj vodi ili ajmo reći zanemaren pa nebi trebalo biti da se radi toga pokvario...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Elektronika ne voli stajanje. Prije upotrebe trebalo bi ga zagrijati fenom da se osuši.
Svi su ti aparati napravljeni tak da se otplate u 2...3 godine stalnog rada, sve dok imaju garanciju. Ak hoćeš nekog dugoročno, onda je to transformatorski.
Ili pak kupiti nekog kvalitetnijeg, čitaj skupljeg, invertera pa se bu isplatilo dati 1000kn za popravak :)
Svi se kvare, neki prije neki kasnije, samo nikad neznaš kad se bu tvoj primjerak pokvaril.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Varaš se, putnicara. Itekak je problem, no još treba proći vremena dok to spoznaš.
Kad se nebi trebalo sagnuti kod podizanja još bi nekak išlo. Iskustvo je nažalost takvo.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Vidim da ovdje ima ljudi sa iskustvom, pa mislim da bi mogao dobiti nekih dobrih odgovora i preporuka..

Dakle, imam kod kuće stari Gorenje Varstroj 160/180 A, na elketrode i sa varenjem sa njim se dosta dobro snalazim.

Imam nekih planova, neki fuš raditi pokraj posla, pa bi trebao preporuku za aparat za varenje. Pošto bi taj moj fuš bio bravarija, ali malo teža bravarija, ploče 5, 8, 10, 15 mm.. Varovi bi trebali biti malo bolji i čvršći, pa mislim da bi ovaj moj aparat koji trenutno imam bio malo slab za to... Žao mi je da ga kurim do kraja, pa da izgori i nisam ništa napravio.

Kakve preporuke bi mi dali? CO2, ili elektrode?

Novo, polovno? Inverter, ili ova stara škola?

Sa CO2 nisam imao prilike variti nikada. Neki kažu da je puno lakše nego sa elektrodama, ali stalno kupovati žicu i CO2, mislim da su elektrode jeftinije.

Iskustva i preporuke, molit ću :eek::
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ako treba čvrstoća, onda REL i bazične elektrode. Neki trofazni s ispravljačem, poput OVOGA.
MAG je brži, ali su zavari kritičniji.
Zavarivanje je brže i jeftinije, no vjetar može poremetiti kvalitetu zavara.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Pa gdje ste sada svi?
:biggrin:
tebi je sve nešto hino pa onda zastoj ..xd

mislim da po cjeni nisi u pravu osim kaj za co2 treba plin , ako bi išo na to nemoj se nagovoriti na mješavinu , skupa je a nepotrebna ..ima još par nedostataka ali mi ne bi vjerovao
Postoji tu i faktor održavanja , koji je na co2 daleko izraženiji ..da ga je--š kopliciraniji je i ima više potrošnih djelova ,
sve druge predosti odnosno blagodati co2 , komocija , heftanje , pa i najvažnije brzina zavarivanja kopenzira sve ove gore nedostatke

kaj se tiče nosivosti ja bi volio izazvati ZJ-a , ja budem zavario s co2 on sa bazičnom , napravimo epruvete pa na kidalicu ..troškove pokriva onaj koji izgubi ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ćevape morem uvijek platiti, bez obzira tko dobil. Doduše, već ih dugo nismo jeli.
A i sam znaš da je bolji zavar u mješavini plinova, iako svi doma koristimo čisti CO2.

Nisam zavarivač s atestom, ali mi još uvijek drži sve kaj sam zavaril na oba načina :)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Zaboravio sam naglasiti da nemam trofaznu struju.
Mislim da bi mi REL aparat od nekih 200 do 250 ampera bio sasvim okej, sa mogu normalno variti na nekih 150-160 ampera?

Inverter ili onaj veliki teski?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Onda si osuđen na REL i neki jači inverter.
Ima i jednofaznih jakih MAG aparata, samo je pitanje bi li tvoja instalacija to izdržala (pogotovo ako imaš limitator).
 

Najnoviji postovi

Na vrh