• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako imaš informacije daj za oba, ili za onog za kojeg imaš. :)
Ima nas još koji čitamo, ali se nismo uključivali iako je diskusija zanimljiva.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Majok,
najljepše zahvaljujem! :drink:

Nisam neki zavarivač (muče me oči i ruke). Povremeno si nekaj napravim ili popravim pa za te prilike od brata posudim Varstrojev aparat 180/160 A. Težak do bola. :( Ovo bi mi super došlo. :icon_fU: Možda se unatoč maloj potrebi, odlučim odvojiti 650 kn za takav kakav ti imaš.

Malo me buni amperaža. Obično podesim amperažu na 40 x promjer elektrode.
Na ovom videu se spominje bitno veća amperaža. U čemu je kvaka? :icon_scratch:
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ja sam upravo zbog težine uzeo ovakav,onaj drugi što ga imam ima 40 kila.Treba njega nositi okolo,najgore dok trebam nositi nekud gore na po ljestvama.Ovog objesiš oko vrata ko lančić :icon_e_biggrin:.Za amperažu ti stvarno neznam zašto je tako u videu.Ja podešavam ovisno o materijalu,imaj na umu da ti taj diže sam amperažu dok prvi put udariš elektrodom tako da ti se ne zalijepi.I onda sama padne amperaža kad elektroda krene.Vidio sam da ima i Einhelovih invertera za isto male pare
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Majok, ak nisi daleko od Bjelovara, dojdem izmjeriti struju pri zavarivanju. Pribavi najdeblju elektrodu kaj imaš, pa da ga isprobamo “do jaja”.
Odmah se bu vidlo koliko displej laže.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Dali se sa klasičnim aparatom za varenje mogu koristiti elektrode evb 50?
 

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
Ako s klasičnim aparatom misliš na transformator za hobi zavarivanje napona otvorenog kruga 50-60 V onda ne, nemoj niti pokušavati. Ali ako imaš transformator ozbiljniji s ispravljačem i visokog napona otvorenog kruga, više od 75 volti onda možeš. Treba relativno visoki napon da bi se upalio i održao luk s tim elektrodama a to niti jedan mali hobi transformator, pa bio on i 200 ampera nema.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo jucer stigao,,,

b7yikw.jpg


fdv8qr.jpg


Moram priznati da sam ugodno iznenađen varenjem sa obicnim elektrodama 2,5 i 3,25
Osjetno lakse variti nego sa klasicnim,,,
Realno gledano naznacena amperaza fula u pola u odnosu na klasicne,,,

Aparat je kupljen najvise radi potreba tanjeg zavarivanja sa co2 i mislim da ce za tu namjenu biti vrlo dobar,,,
Nazalost nisam bio u mogucnosti isprobati co2 jer nisu poslali nosac za kolut ali i to ce za koji dan, nadam se,,,:(wasntme):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
EZ 50B / EVB50 elektrode mogu i s izmjeničnom strujom. Probaj s jednom ili dvije.
Malo je teže zapaliti luk, ali onda ide. Lakše se pale kad su vruće. Zato ih najprije osuši u pećnici na 250 C kroz par sati i drži ih vrućima.
Ja sam ih paket potrošil s klasičnim jednofaznim trafom s ispravljačem.

Ak se hoćeš igrati, kupi na e-bayu ispravljač i napravi sklop za podizanje napona. Onda se bude sigurno moglo njima zavarivati.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Pod ispravljačem misliš ma graetzov spoj?
Jel se može poslije elektroda u pečnici peči kolače? :icon_e_biggrin:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Da ispravljački most, poput OVOGA

I još nabaviš jednoga manjeg, poput OVOGA za sklop za podizanje napona.

Naravno da možeš poslije peći kolače. No bolje je da na dvije-tri elektrode nabodeš ražnjiće ili šiš ćevape, da ti nije dugo čekati dok sušiš elektrode :(giggle):
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Več pomalo skupljaš kolekciju, za 10 godina ima da bude puna garaža aprata za varenje
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Nikad mi nije bilo žao uložit u alat, ali tome nema kraja, uvijek se pokaže potreba za novim igračkama, i lagano ponestaje mjesta u radioni... ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh