• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

saskoplac

Novi član
Tu od
15 Ožu 2008
Poruka
14
nije tako,oznaka 160 ili 210 ne znaci da ima 160A na monofaznu a 210A na trofaznu,zato treba mi specifikacija aparata
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Transformator za varenje Varstroj - Varex 160/210


Priključni napon 1~230V 2~400V
Područje zavarivanja 40 - 210A
Osigurač spor 20 A
Regulacija struje zavarivanja - spojna
Prečnik elektrode za zavarivanje 1,5 - 5,0 mm
Masa 37 kg
Dimenzija
D x Š x V (mm) 540 x 304 x 370

Garancija 24 meseca
 

saskoplac

Novi član
Tu od
15 Ožu 2008
Poruka
14
a po sto se razlikuju gorenje-varex od varstroj-varex(gorenje-varex mislim da nema ventilator i termicku zastitu a varstroj-varex ima,po trafoa dali su bili od uvek kombinacija namotaja alu-bakar itd.)
podrucja zavarivanja na monofaznu je 40-140A a na dvofaznu od 40-200A kod novog varstroja-varex e dali je isto i kod gorenje-varex
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
a po sto se razlikuju gorenje-varex od varstroj-varex(gorenje-varex mislim da nema ventilator i termicku zastitu a varstroj-varex ima,po trafoa dali su bili od uvek kombinacija namotaja alu-bakar itd.)
podrucja zavarivanja na monofaznu je 40-140A a na dvofaznu od 40-200A kod novog varstroja-varex e dali je isto i kod gorenje-varex

imaš stare aparate (yu) neznam točan naziv , ali su hebački teški i vrijede zlata, i ovi novi sličnog naziva i istih oznaka ali 20-30kg lakši ali sa ventilatorom i nevrijede ni prebite pare, i da 160-210 im je max struja varenja na 220-380 v
ali...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Imam manjeg Varexovog 160/180 A.Spojen je na jednofaznu tako da mu je max snaga tih 160 Amp.Ali,najlepše mu je variti 2,5 mm ,a sa 3,15 već ima problema malo i ne zaleva onak kak bi neki veći trafo na istoj snagi.Recimo,2,5 mm zapali ko od šale i more napraviti pošten var,a 3,15 zapali teže i ako imam deblji komad pločevine morem manje-više navarivati,nebrem zvleči korenski var kak treba,jer nek pritisnem elektrodu dublje,izgubi luk i zalepi se.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Imam manjeg Varexovog 160/180 A.Spojen je na jednofaznu tako da mu je max snaga tih 160 Amp.Ali,najlepše mu je variti 2,5 mm ,a sa 3,15 već ima problema malo i ne zaleva onak kak bi neki veći trafo na istoj snagi.Recimo,2,5 mm zapali ko od šale i more napraviti pošten var,a 3,15 zapali teže i ako imam deblji komad pločevine morem manje-više navarivati,nebrem zvleči korenski var kak treba,jer nek pritisnem elektrodu dublje,izgubi luk i zalepi se.

a možda nije kriv aparat, puno češće je kriv napon mreže, pa i sam produžni kabel ili instalacija

koliko sam ja imao problema sa mesoreznicom, kotkuće radi ok, ali ako idem malo u zaradu (klati po kućama:twisted:), neće pa neće i samo me sramoti, kad ono do nekih 217V radi normalno, a sve ispod neće čim malo tvrđe meso
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Kolegi pre koji dan produvao jedan namotaj na Gorenje, i to aluminiumska žica...
"mi o vuku, a vuk na vratima"....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Joe, sad ga namotaj bakrom istog promjera. Naravno premotaj i drugi, ispravni namotaj. Povećal mu budeš intermitenciju skoro dvostruko, a možda dobiješ i koji amper više. Aluminijski (trakasti) sekundar ostavi, jer nije toliko kritičan i imal buš aparat za do života.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Drapio mi stari Varex 160/180mt, sta mi preporucate? Razmisljam se kupit onaj mali hvale ga okolo, valja li to?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Joe, sad ga namotaj bakrom istog promjera. Naravno premotaj i drugi, ispravni namotaj. Povećal mu budeš intermitenciju skoro dvostruko, a možda dobiješ i koji amper više. Aluminijski (trakasti) sekundar ostavi, jer nije toliko kritičan i imal buš aparat za do života.

Ma to je i bila prva opcija, da se sredi sve nanovo...al je odbačena - znaš ono, frka panika, skupo,itd...
I samo skinut unutrašnji deo ostećenog namota, zakajlovan prazan prostor, a sa dela 380V namota skinut višak, da bude ispoštovan broj navoja za 220V.
Jest budženje, al radi normalno! Stim da nikad nije korišten na 380, tako da neće ni u buduće...

Samo pazi da ne bi ovako ispao .

Ovaj mi se mnogo dopada...:lol:
Jednom sam video neki video klip, sličan trafo al dosta veći, glavni majstor u Indiji vari nešto na ulici, biciklove ili tako nešto...ma extra klip:supz:

pozzz joe!
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Izgleda da sam se zajebo...nije klip, neg slika...:supris:


E to je majstorčina, radi bez maske i na osećaj...:supz:
pozzz joe!:mrgreen:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Taj trafo izgleda kao da je od žice za vinograd, nakvašena u blatu i zamotana oko daske....volio bi s tim probati zavariti..Ali ti kabeli za + i - čini mi se pretanki....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
A meni to izgleda kao relikt britanskog kolonijalizma i kao dio električne stolice:?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
1 slika - hlađenje gorionika , pumpa ...4 nejasno
4 slika , vjerojatno test plina i žice
5 slika gore ljevo gruba regulacija , desno fina regulacija

8 slika priključak gorionika i mase i opet priključak za hlađenje gorionika
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Imam pitanje vezano za aparat za zavarivanje. Do sada sam uvijek koristijo komšijin aparat varostroj 180A koji je imao alternativu monofazna ili trofazna struja i aparat je odličan, međutim ja sada moram da kupim aparat pošto više stvarno nema smisla da radim sa tuđim. Sada u ponudi imam aparat končar 140A monofazna sruja. To je onaj koji ima 2 izlaza za kliješta (+). Godina proizvodnje je 1980, čini mi se: Da li on može da radi sa elektrodom 2,5 mm? Da li je neko radio sa ovim aparatom i ako jeste kakav je utisa? i da kažem da je cijena oko 100EUR
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Imam pitanje vezano za aparat za zavarivanje. Do sada sam uvijek koristijo komšijin aparat varostroj 180A koji je imao alternativu monofazna ili trofazna struja i aparat je odličan, međutim ja sada moram da kupim aparat pošto više stvarno nema smisla da radim sa tuđim. Sada u ponudi imam aparat končar 140A monofazna sruja. To je onaj koji ima 2 izlaza za kliješta (+). Godina proizvodnje je 1980, čini mi se: Da li on može da radi sa elektrodom 2,5 mm? Da li je neko radio sa ovim aparatom i ako jeste kakav je utisa? i da kažem da je cijena oko 100EUR

Ja imam takav, i nemoze da radi sa 2.5mm elektrode i monofazano napajanje.
Al zato mozes da varis lim i do 1mm debeline.
 

Najnoviji postovi

Na vrh