• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Arno

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585

Žao je i meni ali tu se nema pomoći,,,,,zarašće ,,,,,,, a kako ,,,, vidječemo. :mad:

Gledam tvoje lance , i sam sam razmišljao o toj kombinaciji ,,,,ali.......... nisam siguran da ovo povezivanje je dobro , neznam , istina drže lance da ne upadnu u ripnu ali ne mogu si predoćiti kako se to ponaša na asvaltu , -betonu- , jer toga imam 90 % za čiščenje , lanci nisu problem kolićinski , mislim da ih ima još uvjek ako bi prifalilo a cijena za njih smješna cca 3 kn/kg , jedan par cca 30 kg , i karike nisu kao tvoje već su plosnate kao kovane , ma samo da je snage u rukama to je za jedno popodne gotovo , Što si ti primjetio ako si ih koristio na tvrdim podlogama , ovaj spoj na sredini kako se ponaša ??? u mekanim terenima i šumi ne sumljam da je odlićno , ali na asvaltu '''''''''''''''''''''''''''''''''
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Jel te brine zbog tih uzdužnih spojeva da mu klizi zbog toga po asfaltu? Ja mislim da je on više od koristi ako ih ima naspram ako ih nema. Ja koristim lance za sve uvjete, snijeg, blato, led, trava... pa je generalno gledano ovak više u plusu. A i na asfaltu taj spoj na sredini (kako i ti kažeš) drži lanac iz ripne, bočna stabilnost traktora je sa njim bolja. Zbog tih ravnih lanaca su i svi ostali pod uglom što opet utjiče na stabilnost.
Nisam primetijo da bi traktoru u momentu kad je na tom spoju klizilo naspram ostalim momentima. Ali teoretički kad stoji na tim troje karikama grip mora biti lošiji ali onda je tu odmah sledeči koji ima bolji grip a tih je više. Tako se zbog tih kratkih uzdužnih spojeva ne brinem.
A istina što kažeš, plosnate karike su još bolje jer su oštrije ali ja nisam imao prilike takve dobiti. Gledao sam samo to da su lanci- karike dosta debele i velike pa da se ne gube u profilu gume jer je onda manji efekt.

A čuj, danas se za snijeg rade lanci u obliku mreže.

http://www.agrometal.si/assets/snip...ractor.jpg&newxsize=150&newysize=120&fileout=

One imaju lance pravokutno, to je popreko gume i uzduž gume. Ali opet su tu uzduž po profilu, ti koji te brinu. Inače oni uzdužni koristu u tvrdoj podlagi da traktor ne trese, nema tup...tup 8)
A moram ti reči da ni ti moji nisu baš nešto problematični što se toga tiče. Ne osjeti se tolko puno. Najviše se osjetila rupa kraj/početak lanca jer je ona bila velika, onda sam još to pokrpao. A za dvorište nije ni to neki problem bio.

Za svaku svrhu svoji lanci (ako se ima para, ako ne jedni su za sve 8)):
Za traktore, za zimu:

http://www.veriga-lesce.si/snezne-verige/traktorji-in-delovni-stroji/

Za traktore za šumu:

http://www.veriga-lesce.si/gozdarske-verige/traktorji-in-delovni-stroji/

Sad razmisli koje ti najviše odgovaraju i kad ozdraviš hajd na posao.

PS
U nešto sam siguran. Ovaj oblik koji imam je sigurno daleko bolji od onih lanaca koji idu samo preko gume ravno kao ovaj:

http://www.merkur.si/media/catalog/...06319eda06f020e43594a9c230972d/4/8/483586.jpg

Isto tako bolji od ovoga:

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSmxwEkaTnWlMvaOAfYx3DFp9nB4xWQY5HA2m5HOcktkJvC0Uor_E6CojmV
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Jel te brine zbog tih uzdužnih spojeva da mu klizi zbog toga po asfaltu? Ja mislim da je on više od koristi ako ih ima naspram ako ih nema. Ja koristim lance za sve uvjete, snijeg, blato, led, trava... pa je generalno gledano ovak više u plusu. A i na asfaltu taj spoj na sredini (kako i ti kažeš) drži lanac iz ripne, bočna stabilnost traktora je sa njim bolja. Zbog tih ravnih lanaca su i svi ostali pod uglom što opet utjiče na stabilnost.
Nisam primetijo da bi traktoru u momentu kad je na tom spoju klizilo naspram ostalim momentima. Ali teoretički kad stoji na tim troje karikama grip mora biti lošiji ali onda je tu odmah sledeči koji ima bolji grip a tih je više. Tako se zbog tih kratkih uzdužnih spojeva ne brinem.
A istina što kažeš, plosnate karike su još bolje jer su oštrije ali ja nisam imao prilike takve dobiti. Gledao sam samo to da su lanci- karike dosta debele i velike pa da se ne gube u profilu gume jer je onda manji efekt.

A čuj, danas se za snijeg rade lanci u obliku mreže.

http://www.agrometal.si/assets/snip...ractor.jpg&newxsize=150&newysize=120&fileout=

One imaju lance pravokutno, to je popreko gume i uzduž gume. Ali opet su tu uzduž po profilu, ti koji te brinu. Inače oni uzdužni koristu u tvrdoj podlagi da traktor ne trese, nema tup...tup 8)
A moram ti reči da ni ti moji nisu baš nešto problematični što se toga tiče. Ne osjeti se tolko puno. Najviše se osjetila rupa kraj/početak lanca jer je ona bila velika, onda sam još to pokrpao. A za dvorište nije ni to neki problem bio.

Za svaku svrhu svoji lanci (ako se ima para, ako ne jedni su za sve 8)):
Za traktore, za zimu:

http://www.veriga-lesce.si/snezne-verige/traktorji-in-delovni-stroji/

Za traktore za šumu:

http://www.veriga-lesce.si/gozdarske-verige/traktorji-in-delovni-stroji/

Sad razmisli koje ti najviše odgovaraju i kad ozdraviš hajd na posao.

PS
U nešto sam siguran. Ovaj oblik koji imam je sigurno daleko bolji od onih lanaca koji idu samo preko gume ravno kao ovaj:

http://www.merkur.si/media/catalog/...06319eda06f020e43594a9c230972d/4/8/483586.jpg

Isto tako bolji od ovoga:

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSmxwEkaTnWlMvaOAfYx3DFp9nB4xWQY5HA2m5HOcktkJvC0Uor_E6CojmV

E sada ne da si mi dao misliti nego si i sve nedoumice riješio !!!
sada znam što hoću , kada si sve objasnio i dao svoje mišljenje tu se više nema što reći . U principu vidjeću kada krenem sa izradom , a mislio sam raditi kao ovaj zadnji primjer lanca sa kosim lancima ali puno gušće ,ali nastojaču napraviti isto kao što su tvoji ! ali sada imam i neka pitanja . S obzirom da ću raditi isto a moji kotaći su 6,00 - 16 a tvoji 7,50 - 16 a da bi mi lanci kasnije pasali i na veći kotać ako slućajno kupim neki 30 ks , pa me zanima , kolika je dužina UNUTARNJEG lanca znaći onog koji se kapći direktno , koliko su ti dugaćki poprećni lanci i koliko ih u stvari imaš jer mislim da slika lanca na podu razvućenog ne odgovara postavljenom lancu na traktor , da li bi bilo dobro metnuti još gušće ili možda rjeđe ? I neki podaci ako imaš gdje bi se našla ova mala kukica za poprećno povezivanje , možda neka web adresa , . Istina i ja sam razmišljao o tom povezivanju po sredini ali nisam bio siguran kako će se ponašati , ali sada je odlućeno !! Jesi probao orati sa lancima , mislim da bi i to trebalo ići bolje nego bez gdje treba još malo potezne sile . Evo i par slićica da potkrjepim pitanja ,

 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ok ako si dobijo prave odgovore i ako sam te ubedijo kakve lance da izradiš.

Dali bi pravijo gušče ili ređe?
Zavisi za šta jih trebaš? Ja sam ovak razmišljal. Za moje potrebe pošto jih koristim za sve uvjete one moraju omogučit da i guma pomalo hvata podlagu jer ponekad u šumi dođeš na kamenu podlogu pa su one možda efikasnije od lanaca. Ili za primjer kad mi se neda skidat lanaca iz traktora jer moram obavit više puta jednak transport a taj se transport vrši iz šume pa do kuče. Onda se vozi po šumi, makadamu i asfaltu. Prikolica je težka pa se bojim da me nizbrdo počne gurat ako gume baš ništa nebi dodirale asfalt pogotovo u ostrim zavojima. Najopasnije za taj slučaj je ako su lanci pozadi ili na sva kotača. Naravno prikolica jednoosovinka.

Kolike su dužine lanaca na toj prvoj sliki?
Ti su lanci od kamijona samo razstavljeni. Znači oni su duži od ovih sad na traktoru. Stoga ti njihovih mjera neznam.

Gde ima ovih karika- kukica koje sam stavijo na sredinu gume?
Nabavljene su tu:

http://www.veriga-lesce.si/domov/

Kako vidiš kukice su napravljene tako da je nemoguče da se same u vožnji odkopčaju i one su debele pa se neče brzo potrošiti. Iz tog razloga su nabavljene original.

Slika tri, dal je to 19. lanac?
Ja mislim da je 19. jer se on dodao kasnije iz razloga da se mogla stavit ta kukuca na sredini i da se pokrpalo rupu na gumi. Ja ču ti još to prebrojit ponovo.

Dal sam probao orati sa lancima?
Nisam probal jer nemam zemlje- njive ali moje je mišljenje da bi sa njima postigao puno bolje rezultate a još puno bolje ako se dodatno oteža traktor. Što se tiče lanaca, ja mislim da se sa njima postigne nekih 20% bolje rezultate, moguče da u nekim uvjetima i više. Ja sam vuko po šumi prikolicu sa drvom uzbrdo, mokar teren i traktor je stao. Idem nazad dole, nabacim ja lanace pozadi i krenem ponovo. Toma se preporodijo sa njima. Da ne govorim o drugim slučajevima, vozijo po ledenoj ploskvi jer po tom djelu puta teče voda u svako doba. Bez lanaca nisam mogao proči jer je samo mali nagib pa nikako da ide. Pošto sam imao zakačenu dvoosovinku nabacijo sam lance na prednje kotače i opet rezultati dobri. A tu je i snjeg gde i sam znaš kako je. Sa ralicom dobro je imat lance, a ne samo da gura bolje tu je i volan koji postane dosta bolje poslušan. Znači ponekad koristim sva četiri lanaca, ponekad samo pozadi, ponekad samo ispred. Sve zavisi od situacije.
Mjere ču ti izmjeriti a imaj na umu da su moje gume, kako i sam kažeš, veče od tvojih. Kako vidim trebaju ti mjere iz 2. slike. Ja ču ti to još izmjerit samo ti reci koliko ti se žuri pa da znam.
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ok ako si dobijo prave odgovore i ako sam te ubedijo kakve lance da izradiš.

Dali bi pravijo gušče ili ređe?
Zavisi za šta jih trebaš? Ja sam ovak razmišljal. Za moje potrebe pošto jih koristim za sve uvjete one moraju omogučit da i guma pomalo hvata podlagu jer ponekad u šumi dođeš na kamenu podlogu pa su one možda efikasnije od lanaca. Ili za primjer kad mi se neda skidat lanaca iz traktora jer moram obavit više puta jednak transport a taj se transport vrši iz šume pa do kuče. Onda se vozi po šumi, makadamu i asfaltu. Prikolica je težka pa se bojim da me nizbrdo počne gurat ako gume baš ništa nebi dodirale asfalt pogotovo u ostrim zavojima. Najopasnije za taj slučaj je ako su lanci pozadi ili na sva kotača. Naravno prikolica jednoosovinka.

Kolike su dužine lanaca na toj prvoj sliki?
Ti su lanci od kamijona samo razstavljeni. Znači oni su duži od ovih sad na traktoru. Stoga ti njihovih mjera neznam.

Gde ima ovih karika- kukica koje sam stavijo na sredinu gume?
Nabavljene su tu:

http://www.veriga-lesce.si/domov/

Kako vidiš kukice su napravljene tako da je nemoguče da se same u vožnji odkopčaju i one su debele pa se neče brzo potrošiti. Iz tog razloga su nabavljene original.

Slika tri, dal je to 19. lanac?
Ja mislim da je 19. jer se on dodao kasnije iz razloga da se mogla stavit ta kukuca na sredini i da se pokrpalo rupu na gumi. Ja ču ti još to prebrojit ponovo.

Dal sam probao orati sa lancima?
Nisam probal jer nemam zemlje- njive ali moje je mišljenje da bi sa njima postigao puno bolje rezultate a još puno bolje ako se dodatno oteža traktor. Što se tiče lanaca, ja mislim da se sa njima postigne nekih 20% bolje rezultate, moguče da u nekim uvjetima i više. Ja sam vuko po šumi prikolicu sa drvom uzbrdo, mokar teren i traktor je stao. Idem nazad dole, nabacim ja lanace pozadi i krenem ponovo. Toma se preporodijo sa njima. Da ne govorim o drugim slučajevima, vozijo po ledenoj ploskvi jer po tom djelu puta teče voda u svako doba. Bez lanaca nisam mogao proči jer je samo mali nagib pa nikako da ide. Pošto sam imao zakačenu dvoosovinku nabacijo sam lance na prednje kotače i opet rezultati dobri. A tu je i snjeg gde i sam znaš kako je. Sa ralicom dobro je imat lance, a ne samo da gura bolje tu je i volan koji postane dosta bolje poslušan. Znači ponekad koristim sva četiri lanaca, ponekad samo pozadi, ponekad samo ispred. Sve zavisi od situacije.
Mjere ču ti izmjeriti a imaj na umu da su moje gume, kako i sam kažeš, veče od tvojih. Kako vidim trebaju ti mjere iz 2. slike. Ja ču ti to još izmjerit samo ti reci koliko ti se žuri pa da znam.

Ufff ,, ufffffffffff ,,,,, jesi se napisao svaka čast i stvarno hvala na trudu !!!!!
Da i ja poćnem od početka možda nešto ne preskoćim , ufffff uf , puno pisanja a bez glavnog prsta , al ima se vremena !!!
Koliko gusto ? Neznam , mislio sam upotrjebiti sve poprećnne a njih je 18 , da li će biti dovoljno na tvojih 19 , ili da kupim još jedan ako ima pa da gusnem ? Glavni lanci su dužine 2,40 m a poprečni čisti lanac bez veznih karika 40 cm , i ima 13 karika .Iskreno za što će mi trebati neznam pa tako se ne mogu bazirati ni na kakvu podlogu !! Za sada najviše za snjeg gurati iz dvora u rikverc .
Za kukice ču probati pogledati u Bjelovaru , sada bar imam sliku za pokazati , možda se nađe nešto jer te trgovine nema u hrvatskoj ali ču vidjeti .
Za mjere ,,,,,, kad uspiješ neznem ni ja kada ću krenuti sa radovima , ali se polako pripremam da snjeg ne prođe a ja da ne budem spreman . Evo šaljem ti samo da vidiš osnovni izgled moga lanca ;




A sada da malo odemo na drugu temu , Što ti misliš o ovima volanima ??? Izgleda zgodno ali koliko je stvarno efikasno ? PUKNUTI je nešto natuknuo koliko sam ga shvatio da su pre osjetljivi ? a mene mući pomalo i taj inverter nema baš neki kvalitetnih slika njega ni stupa volana . Nešto mi se poćelo motati u glavi s obzirom da mi se čini dosta komplicirano u kućnoj izradi bez tokarskog stroja i možda glodalice nešto malo preokrenuti koncepciju pa bi možda bilo lakše napraviti ,,,,,,,,,, Mislio sam kada bi se taj jebeni inverter metnuo odmah ispod volana , to jest direktno na volan a onda nekim kardanom , možda i od nekog volana spojio direktno na hidro pogon volana -mečke - vjedno bi možda se dao izvesti i pomićni nagib volana . To su samo moje zamisli ali me zanima što ti o tome misliš , jer ako se pojavim sa tim pitanjem na forumu , neznam , , , bolje mir .
Evo i ja sam tebi dao sada malo razmišljati pa se čujemo ,,, Pozdrav !
 
G

GROF

Guest
., bome ste se raspisali uh!., čitam, čitam i nikako isčitat svu pisanu štoriju - materijal razno-raznog kemijanja i izboljšavanja., neka, neka, pomalo samo, hehehe ...

., e čuj, prijatelju ARNO!, sad sam tek nešto skužil od šuba iz desetog pokušaja da si zeznul nešto oko prsta, da je prst iliti jedan od na bolovanju., aj čuvaj se., a ja te mogu samo utješit., evo veliki niz godin, skoro 30 bez pet prstiju., i da znaš da ponekad falidu??? ..., malo i šale da razbimo monotoniju.-

., eh da, dobro si i napisal po pitanju volana?., točno!, uvik nešto u tom sklopu bude puknuti komad kaj onda zeku - peku dela celo Božje vrime.-

., aj Bog!,, čitamo - pišemo se ...
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
., bome ste se raspisali uh!., čitam, čitam i nikako isčitat svu pisanu štoriju - materijal razno-raznog kemijanja i izboljšavanja., neka, neka, pomalo samo, hehehe ...

., e čuj, prijatelju ARNO!, sad sam tek nešto skužil od šuba iz desetog pokušaja da si zeznul nešto oko prsta, da je prst iliti jedan od na bolovanju., aj čuvaj se., a ja te mogu samo utješit., evo veliki niz godin, skoro 30 bez pet prstiju., i da znaš da ponekad falidu??? ..., malo i šale da razbimo monotoniju.-

., eh da, dobro si i napisal po pitanju volana?., točno!, uvik nešto u tom sklopu bude puknuti komad kaj onda zeku - peku dela celo Božje vrime.-

., aj Bog!,, čitamo - pišemo se ...

Dobro je nije skroz strašno , malo sam ga kak bi se reklo kod nas - SPANDLO - odvoio meso od kosti , al dobra TETA doktorica ga je ljepo otvorila ko kišobran sašila tetivu a onda kožicu i sad sa ljepo na miru ne može se ništa ozbiljno raditi dok ne zaraste i skine se langeta , ali ,,,,,krasni dani za odmaranje :blackeye
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Prvo da pozdravim prijatelja Grofa i da u pravu si, stalno se nešto kemija.

Ajmo sad ka lancima.
Poprečnih ima 19 komada, jedan je dograđen naknadno zbog krpanja rupe na kraju i početku lanaca. Kako sam ti več obrazložijo. Koliko jih stviti kod tebe? Ti češ prvo sve rastaviti, ove kamijonske mislim. Izvadi jedan kotač iz traktora. Onda sastaviš jedan lanac kako si zamislil i montiraš na taj kotač. Malo je zajebancije jer se one hoču raspasti kad montiraš ali vrijedi se potrudit. Onda češ vidjet kako odgovaraju, poštelaš malo i tako dobije onu odgovarajuču mjeru. Tako češ i vidjeti koliko kojih komada ti treba.
Sad imaš mjeru, zakriviš one kukice, viške lanaca posječeš i to je to.

Neznam koliko če ti moje mjere odgovarati pošto imaš dosta manje i uže kotače. Vidjet češ kad budeš mjerijo probavao. Može bit da če ti uspjeti sa tim da če bit na vanjskoj strani gde se dotegne dosta onog viška lanaca pa če oni doči dosta preko felge. Bitno je da ti na unutrašnjoj strani glavni lanac ne dođe previše na (kod) profil(a) gume. Možeš si malo pomoči i tako da se glavni lanac u sredini skrati sa jednoj (može i dve na svakoj trečini) kanđom, mislim na onaj komad koji se zakači kroz lanac pa onda uviješ još vijak kroz njega. Služi i za podaljšivanje dva lanaca u jedan. Na ovaj način se danas i neki originali fabričkih lanaca skračivaju ako treba pa imaju to ugrađeno.

Glavni lanci su kod mene dužine 191cm i 188cm bez kukica. Jedna je strana duža, bolje da je ona vanjska jer se ona poslednja kači pa da imaš malo viška. A u stvar možeš i dva jednaka imat. Takve su dužine glavnih lanaca sa tim da je kod kukica poprečni lanac na prvoj kariki a na drugom kraju su iza poprečnih lanaca još tri karike da se može kukica kakše zakačit i odabrat odgovarajuča dužina. Ali ja se uvijek potrudim da zakačim kukicu na prvu kariku iza poprečnih.

Dužina poprečnih je 35,5cm i imaju 11 karika to je bez kukica. Karike lanaca koje vrše grip su pravljene od okruglog materiala fi 8mm, vanjska dužina karike je 47mm. Glavni lanci su nešto tanji materijal, karike malo duže, mekan materijal nisu kaljene pa stoga ne odgovaraju za za lance koji vrše grip.

Gledam tvoje slike, iz takvih oblika lanaca su nastali ovi moji zadnji par što sam radijo.

Još ona druga tema o kojoj želiš raspravljati, servo volan.
Nemam još iskustva sa ovim volanom pa ti mogu samo reči moje mišljenje, kako ga ja vidim. A kakav je u stvari, to se može vidjet samo ako ga isprobaš a ja ga još nisam imao prilike.
I ja sam pitao forumaše koliko su osetljivi, mogal si to pročitat. Mislim da ima nekih povrata ako se vozi preko nečega ali mislim da su ti povrati blagi pa se to rukom lako zadrži i da nema takvih sila kao kod mehaničkog. Volani na avtima uvijek su povratni da ima vozač osječaj kakva je cesta i da se volan može sam ispravljat. A ovaj volan je iz auta pa je takav.
Možda je hidraulički volan ( ne servo) za rad u šumi bolji pogotovo ako se radi sa vitlom. Mehanički dozvoljava da se kod rada sa vitlom traktor zakreče u smjeru sajle ako traktor stoji iz njene linije. Znam sa se treba traktorom poravnat u smjeri sajle što više ali... pa ga onda vitlo cima a traktor se zakreta vamo tamo i takve ti gluposti onda radi. Tako mislim da je moguče da i servo to dozvoljava dok kod hidraulike on stoji kako si ga pustijo. Htijo sam samo dat još jedan primjer kao je sa ovim volanom.
Inače može on sasvim odgovarat za TV, to če još vreme pokazat. Ali nije skup pa to onda vuče da se nabavi. Dosta je dostupan i to utica na prodaju/kupnju.

Inverter mora imat znamo zašto a gdeon stoji to se napravi kako ti odgovara. Bitno je da je dovoljno jako konstruiran jer nosi opterečenja koje vrši vozač na volanu. Iz invertera viri i stub volana koji je onda u stvari poluga pa su opterečenja još veča. Da se napravi inverter dosta je težko bez nekih strojeva u kučnoj izradi kako i sam kažeš. Ima jedna slika na forumu o njemu, izgleda mi jak dosta, ali nisam video nekih ležajeva (ili se ne sečam sad) Dobro bi bilo da ih ima, još bolje bi bilo da su i semeringi, dihtunge pa da se natoči ulje. Tako je on onda napravljen za generacije. Znamo da nema ulja nit onaj inverter za kardan u starijim serijama pa on traje dosta dugo pa bi tako trebal i ovaj potrajat jer nema nekih poterečenja. Neznam ni to kako je ovaj inverter zaštičen pred vodom koja može uči kod stuba volana? To ga može najviše izjebat.
Svakako bi se moglo napravit i volan- stub sa nagibom ali to opet nešto košta. Moglo bi se tim kardanom od auta ali onda opet treba još jedna dodatna fiksacija na stubu da bi se mogal podešivat i još dodatno to uležajit. Ja mislim da se napravi volan pod uglom koji ti odgovara i to je to. Ako baš inzistiraš da imaš nagib koji štelaš po želji onda se to puno lakše napravi na nosaču koji nosi servo pa da se podešava kompletan volan.

Eto toliko, opet sam se raspisal. Trebam napisat koji roman pa da se malo skuliram :rolfer:
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
E stvarno si kreno u forumske -književnike !!!!

Što se tiće lanaca , strpiću se do srijede kada ču pogledati da li ima još tamo gdje sam nabavio , ako ima uzimam još jedan pa pošto ja imam 18 poprećnih , ti 19 ( dvadeset bi bolje pasalo zbog spoja i kompletnosti ) razmišljam da bi možda bilo dobro pokušati sa 22 poprećna lanca , kao što sam rekao bazirao bi se na tvojim mjerama zbog ne daj bože , , većeg traktora u budućnosti , a mislim da bi i veći trebali pasati i na moga samo bi ih možda morao malo jaće pokapćiti ( na koju kariku manje u opsegu ) kao što si i sam rekao . One kukice ne mogu nabaviti u Bjelovaru za sada , vidjeću možda mi ovi tvoji odgovore na email ako imaju kakve kooperante u HR

A što se tiće hidroulićkog i servo volana , istina JA NEMAM NIKAKVOG iskustva sa tim volanima , osim normalno što imam svoju teoriju , mislim da je servo u svakom slućaju kvalitetnije rješenje od hidroulićnog , prvo i manje bitno nema puno crijeva i ventila , drugo i dosta bitno , NIJE KRUT , smatrm da je mekši volan kvalitetniji iz razloga što je mehanićki bio agresivan u određenim situacijama !! PRSTI JOJ , i to je jedina stvar zašto bi se odlućio na izmjenu , to što se nešto osjeti od udaraca , pa nismo male bebe da nas mali trzaji smetaju ,,,,, sama elastićnost volana bolje se odražava na samu mehaniku traktora jer nema krutih udaraca ! ,,, Nekada davno kada sam bio mali i TV je počeo sa istitivanjem hidroulićnog volana bio je izbačen iz serijske proizvodnje upravo zato što je u ispitivanjima došlo do lomova kučišta ili cilindera to sada ne bi tvrdio ,,, a toga kod serva nema on je samo pripomoć kod okretanja ili zadržavanja pravca tako da je to moja odluka u vezi ta dva sistema ,,,, o samoj konstrukciji i tog invertera budemo još malo poradili pa ćemo vidjeti :oops:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Možeš ti poprečnih lanaca dat više, sastaviš tako kukice budu otvorene, pa onda malo isprobavaš na jednom kotaču. Tako češ dobit ono što ti odgovara. A možeš si potražit i jedni kotač od večeg Tome pa probaš posložit nešto da ti odgovara za oba dva.
Vidjet češ što če ti reči za kukice, inače mogli bi iskemijat nešto drugo.

Ako se malo na servo volanu oseti trzaje udarca nije ni meni to vidjeti kao problem. Bitno da ne udara a to vjerujem da ne. možda je još bolje da nema nit trzanja.
A ne vidim ni tu problema da je hidraulički volan krut, kako kažeš. Traktor se neče ispravljat- poravnat sam od sebe pa bilo koji volan da ima na sebi.
Malo mi je loše to što pumpa od servo skoro cjela viri iz traktora i još ako treba sječi haubu. Zna se da onda puca ako se ne ojača posle sječenja. Ja sam na to mjesto ugradijo alternator ali sam ga posložijo dosta dobro, bliže traktoru i nekako manje viri. A tu mi je i nosač ralice koji sve to štiti pa je nekako dobro ispalo. Neznam dal je majstor koji radi ove servo gledao da je još mjesta za nosač ralice, pa da se posle može traktor dogradit.

Ono da su kod ispitivanja hidro volana nastali lomovi pa su ga izbacili iz serijske proizvodnje, razumem da ti to ne tvrdiš a i ja mislim da to ne pije vode. Ako bi bili lomovi onda se nebi ugrađivao nit u slučaju naruđbe. Ili bi po naruđbi bili ti ojačani a vidi se da nisu barem sredina ne. Možda su testirali cilindre i tako došli do onih mjera koje su onda ugrađivali po naruđbi. Kako bi se cilindar slomijo? Kde i koje kučište bi se slomijo, jel možda znaš. Meni djeluje onaj origi hidro sasvim dovoljno jak, moj je rađen po istom principu samo što sam ga ja radijo a ne TV. Ja sam čak kvalitetnije vijke i bolcne koristijo- 12.9

Jedna jedina najbitnija stvar koju ja vidim u prednosti servo/hidro je cijena.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ovo je prava milina za čitat,,,,svaka vam čast,,obadvojci,:p:p,,ali petar,,,dere tekstove još malo pa knjiga..........:prayer::prayer::prayer:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ooo, pozdrav prijatelju Bagerista. Vidim, nismo tu sami sa Arnom. Čitate i ostali.
Pa dobro, ako se ima vremena za pisanje i da onoga kome pišeš to stvarno zanima moje mišljenje onda se vrijedi potrudit. Čini mi se da je ovaj put tako.8)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pozdrav Peter,
čita nas malo više vaše komentare i savjete, samo što (ja) nemam pojma o tom pa mi je to sve zanimljivo, pa razmišljam da li stavit lance ili kanđe.
Eto tako,,,, svakako vrijede tvoji savjeti :drinkers:
 
B

BAGERISTA

Guest
Ooo, pozdrav prijatelju Bagerista. Vidim, nismo tu sami sa Arnom. Čitate i ostali.
Pa dobro, ako se ima vremena za pisanje i da onoga kome pišeš to stvarno zanima moje mišljenje onda se vrijedi potrudit. Čini mi se da je ovaj put tako.8)

E to si lipo napisa,,,,da ima onih koji čitaju,,ima,,,ih i dosta,,jer svakako vrijedi pročitat ono ča te zanima...:p:p
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Pele
Ako budeš kanđe koristijo samo u šumi onda ti je to to. A za po cesti ili nekom tvrdom putu npr. u zimi to ti mislim da neče bit dobro. Ako ti treba nešto za sve uvjete onda su ti lanci najbolji. Vjerovatno misliš kanđe, one okrugle obruče sa zubima, ti se uglavnom u šumi koriste jer je grip u makanom terenu sa njima jako dobar. Oni zubi isto se dobro prihvate ako treba preko nekog panja i slično.


Bagerista
E pa zato i je forum, barem za neke.;)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Gle radi se o mekanom terenu, ajmo reći više močvarno gdje je površinski sloj blata i mulja do dubine nekih 30-40 cm. Mislim da bi tu bile najbolje kanđe, a lako se sklope kad netrebaju.
Po asvaltu neidem, moguće po tvrđem putu ali kratko.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
E onda za močvaru, mulj, duboko blato lanci nisu baš nešto. Možda si imao na umu nešto ovako što se brzo posloži i da je jako gruba ripna:

P2200025.jpg


Možda bi to bilo to.
 
Posljednje uređivanje:

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
E onda za močvaru, mulj, duboko blato lanci nisu baš nešto. Možda si imao na umu nešto ovako što se brzo posloži i da je jako gruba ripna:

P2200025.jpg


Možda bi to bilo to.


E upravo to :supz: to sam mislio,,,, upravo takav princip samo sam ja vidio sa večim nazubljenim kanđama ali u osnovi to je to :supz:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Možeš ti poprečnih lanaca dat više, sastaviš tako kukice budu otvorene, pa onda malo isprobavaš na jednom kotaču. Tako češ dobit ono što ti odgovara. A možeš si potražit i jedni kotač od večeg Tome pa probaš posložit nešto da ti odgovara za oba dva.
Vidjet češ što če ti reči za kukice, inače mogli bi iskemijat nešto drugo.

Ako se malo na servo volanu oseti trzaje udarca nije ni meni to vidjeti kao problem. Bitno da ne udara a to vjerujem da ne. možda je još bolje da nema nit trzanja.
A ne vidim ni tu problema da je hidraulički volan krut, kako kažeš. Traktor se neče ispravljat- poravnat sam od sebe pa bilo koji volan da ima na sebi.
Malo mi je loše to što pumpa od servo skoro cjela viri iz traktora i još ako treba sječi haubu. Zna se da onda puca ako se ne ojača posle sječenja. Ja sam na to mjesto ugradijo alternator ali sam ga posložijo dosta dobro, bliže traktoru i nekako manje viri. A tu mi je i nosač ralice koji sve to štiti pa je nekako dobro ispalo. Neznam dal je majstor koji radi ove servo gledao da je još mjesta za nosač ralice, pa da se posle može traktor dogradit.

Ono da su kod ispitivanja hidro volana nastali lomovi pa su ga izbacili iz serijske proizvodnje, razumem da ti to ne tvrdiš a i ja mislim da to ne pije vode. Ako bi bili lomovi onda se nebi ugrađivao nit u slučaju naruđbe. Ili bi po naruđbi bili ti ojačani a vidi se da nisu barem sredina ne. Možda su testirali cilindre i tako došli do onih mjera koje su onda ugrađivali po naruđbi. Kako bi se cilindar slomijo? Kde i koje kučište bi se slomijo, jel možda znaš. Meni djeluje onaj origi hidro sasvim dovoljno jak, moj je rađen po istom principu samo što sam ga ja radijo a ne TV. Ja sam čak kvalitetnije vijke i bolcne koristijo- 12.9

Jedna jedina najbitnija stvar koju ja vidim u prednosti servo/hidro je cijena.


Malo se feštalo , pa uz prst ne da ni glava !!
ali eto me , vidim da se i dalje radi na traktorskoj ZIMSKOJ OPREMI ali neka snjeg je kreno !
Što se tiće gustoće lanaca , vidječu da li ima da uzmenm još jedan komad pa da ga zgusnem maksimalno , ako više nema , biće dobro ono sa čime raspolažem , dobra strana ovih lanaca je što su teški pa će tomo dobiti još utega !

a što se tiće ovoga što kažeš da pumpa mora cjela viriti van traktora ,,,,,,,,,,, to se ni meni ne sviđa , ja nemam u planu ništa rezati , hoću da sve ostane u orginalu a što se tiče velićine pumpe , njih ima i manjih od OPELA ili nešto slićno , ako remenica je prevelika treba staviti manju i automatski bi se pumpa trebala moći negdje ugurati , manja remenica , veći okretaji pumpe ali to ne bi smio biti problem iz razloga što osobni automobili sa kojih planiramo skidati i onako imajuduplo veći broj okretaja nego mali TOMICE samo bi poboljšali rad na manjem gasu , a posuda sa rezervom ulja pošto na tima manjima je nema mogla bi se isto tako smjestiti na neko prikladno mjesto , meni je i to bolja solucija od bilo kakvog zarezivanja limarije !!!! A što se tiće koji volan ugraditi ,,,,,,,,,,, ja u ni jednom trenutku nism niti razmišljam o HIDROULIĆNOM VOLANU , za mene pre kruto povezano , puno dodatne opreme koja smeta pod nogama a i kada se pere teže je održavanje , o cjeni nisam razmišljao jer nisam bio u nedoumici koji stavljati , polako sakupljati još ono što fali i pripremati se ali pod uvjetom da se stari skine a novi metne nikakvih preinaka da stari postaje neupotrebljiv , ili rezerva ili za prodat
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
U pravu si, treba sve to nekako ugurat- smestit pa da limarija ostane kakva je. Barem ako je to moguče treba se maximalno potrudit.
Što se tiče br. okretaja motora i pumpe za servo. Kako kažeš auti imaju više okretaja pa če i na traktoru bit dobro. Zavisi kakve je auto imao remenice. Možeš ti stavit manju na pumpu da se lakše posloži negde, a onda otokariš i za motor jednu odgovarajuču, i onako tvoj motor nema viška remenice pa ti to ne gine.
Dobro bi bilo kad skineš pumpu iz avta da izmjeriš kakvu remenicu ima pa onda izračunaš obrtaje koje trebaš imat, pa onda i za traktor prilagodiš mjere remenica.
A što se tiče hidro volanamogu ti reči da sasvim odgovara i da je OK. Oni cilindri u sredini ne smetaju jer su sasvim na dnu. Više smeta sajla od kuplunge koju sam ja več malo drugačije stavijo pa mi nit ne smeta više.
A dobro ti se ipak odlučiš za ono što je tebi bolje i više ti se dopada, nije meni nikakav cilj da te pregovorim u nešto drugo jer mi se čini da bi moglo i ono prvo sasvim odgovarat.
 
Na vrh