• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Auto-prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,621
Niti jedna TEMA nema rudo do kraja sanduka, jer to nije niti nužno.
Te prikolice imaju šasiju ispod stranica, rudo je A izvedbe, do otprilike hvatišta osovine. Ispod poda su prečke, a stranice je moguće izvaditi i prikolica bude imala samo ravni plato, a i dalje je moguće nekaj na njoj voziti.
Svaka bude nosila i 700kila, ako je teret dobro raspoređen (dakle šoder, vreće) a teško da bi ikoja ako je sav teret u jednoj točki ili loše raspoređen. Osovina je za 750kg.
Tih prikolica ima puno i vrijede novce koje koštaju..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,621
Pogledaj malo bolje. Bočne stranice stoje na nečemu, a to je U profil, koji nosi osovinu, drveni pod, stranice i za kojega je zašarafljeno rudo. Rudo pak nosi prednju stranicu, koja se ne otvara. Na zadnjoj strani je C profil, koji je povezan za uzdužnu šasiju i u kojem su lampe i tablica.
Cijela prikolica je spojena šarafima i nema zavarenih dijelova.
PRO varijanta je isto tak građena, samo je njezina šasija jača i malo više spigana.

Usput, moje ti je savjet, da ak već kupuješ prikolicu duljine 2 metra, kupiš onu širine sanduka 125 cm. Em ju je lakše voziti, jer se vidi u špiglima, em je mirnija i stabilnija (radi širine traga), em u njoj možeš voziti, recimo, traktor kosilicu, jer u jedan metar širine ne stane toga puno.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Moja nema V rudo ali dovezla malčer 550 kg desetak roto kosa par roto brana evo i sad je posuđena rođak otišel po kvad i svakih 20 dana 500 kg posija itd . Do sad zamijenjena poneka blok zakovica i ima poneka rupa na ceradi i jednom pumpane gume .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,621
Moraš znati da Tema (ECO) spada u jeftine prikolice. Naravno da ima boljih, ali ne za tu cijenu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Zasto nova?
Za 3500kn dida je prodao njemacku autoprikolicu sa ceradom i arnjevima, vozio je bezbroj puta 1000-1200kg.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Vozila se s b kategorijom, ali je bila masivna pa joj nije skodio pretovar. To sam htio rec.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,621
NH, već dugo tražim takvu, ali ih nema po oglasima.
Ak se koja i najde, skuplje ju cijene od nove.
 

Ivana-vg

Član
Tu od
28 Sij 2012
Poruka
38
Nažalost na oglasnicima ničeg normalnog nema, cijena prikolice koja je stara 20 godina je skuplja nego nova iz dućana.
Samo sam jednu ponudu normalnu našla,ali ne preko oglasnika.
 

Ivana-vg

Član
Tu od
28 Sij 2012
Poruka
38
Nego,želim pitati za provjerenu informaciju budući da se na više mjesta spominju različiti propisi,a to je koji je Zakon na snazi?
Jedni kažu da laku prikolicu možeš vući samo ako je auto dvostruko teži,a drugi kažu da masa nesmije biti preko 3500 kg?
Eh,sad,ja u Zakonu pronalazim samo da je B kategorija i da se može vući ako ne prelazi 3500 kg.
Nigdje ne pronalazim ovo o masi vozila da mora biti duplo teži auto.
Hvala
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Možda se 3500 kg odnosi na ukupnu težinu (auto + prikolica)?
 

Ivana-vg

Član
Tu od
28 Sij 2012
Poruka
38
Da,to mislim ukupna težina auta i prikolice nesmije biti veća od 3500 kg .
Ili kako neki kažu da auto mora biti dvostruko teži od prikolice?
Sad ,koje je točno? Ja pronalazim samo ovo da ukupna masa nesmije biti veća od 3500 kg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
I kod nas (u BiH) se nešto radilo na tom zakonu i koliko sam se informisao da skup vozila ne smije biti veći od 3500kg , odnosno smije ali onda su neki drugi uslovi.
A druga stvar je da ako je vučno vozilo sa pogonom na jednu osovinu onda ukupna masa prikolice ne smije da prelazi masu vozila , a ako je vozilo sa pogonom na obje osovine onda prikolica može da bude teža za mislim 1,3 (ili 1,5) puta.
Mada ovo je neprovjerena inormacija koju sam čuo iz druge ruke jer se skoro taj zakom mijenjao.

E sad koliko sličnosti ima sa HR neznam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,621
Koliko znam (a ne znam) samo za B kategoriju, najveća dozvoljena masa lake prikolice bez kočnice smije jednaka polovici mase vučnog vozila, ali ne više od 750kg.
Ako laka prikolica ima naletnu kočnicu, njena najveća NDM smije biti veća od polovice mase vozila do NDM mase vučnog vozila, ali ne teža od 750kg.
Naravno, vučno vozilo + prikolica smiju biti teški do 3500kg NDM.
Ako pak vozač ima B+E, ukupna masa vozila ne smije biti veća od 3500kg vučno vozilo, s tim da prikolica smije biti NDM veće od 750kg. Znači, za prikolicu NDM veće od 750 kg (a takva može biti samo s naletnom kočnicom) treba i E kategorija (dakle B+E).

Ako vozač ima B i Code96, ukupna masa vozila smije biti do 4250kg (3500kg vučno vozilo+750kg prikolica, recimo ili 2000kg vozilo+120kg prikolica itd.).

Prikolice NDM do 750kg (s kočnicom ili bez) se registriraju svake tri godine, a s NDM preko 750kg i kočnicom se registriraju svake godine.
 
Posljednje uređivanje:

Ivana-vg

Član
Tu od
28 Sij 2012
Poruka
38
Da,ali ako se bez kočnice podrazumijeva i ako je važeće da mora auto biti dvostruko teži od prikolice,dakle auto bi morao biti minimalno 1500 kg.
A vidim da svakakvi drlozi voze prikolice.
A s kočnicom mi se ne isplati kupovati jer su jako skupe prikolice.
Zato me zanima dali sam u prekršaju i dali bi mi uopće dali da registriram prikolicu ako vrijedi to za polovicu mase vozila?
 

Najnoviji postovi

Na vrh