• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
A dobro to je za požutiti,, ja nikada sa tim nisam imao problema..., ali pukotine i ostalo jao...
Nasao sam neki oglas da u Zg ima da ih ispolira i keramicku navlaku tu stavi...
sad na staremu autu bi mogao to uciniti, ali i na novi bi mozda dobro bilo staviti :/

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Nažalost nije mi poznata funkcija o kojoj pišeš. Pokušaj mlo pojasniti kaj se događa u motoru i transmisiji korištenjem te funkcije. Ima li auto spremnik energije pa energiju koćenja motorom spremi, a onda je korištenjem te funkcije koristi? Ako ne troši neku dodatnu energiju kad ide brže i dulje nego u leru, onda se treba patentirati taj perpetum mobile.

Valjda su me godine pregazile :icon_hang: pa pričam samo o klasičnim autima kakve još uvije vozi većina običnih smrtnika.


*
*
*
.
Popularni Efficinet dynamics od bmw-a ima više sklopova koji djeluju pozitivno

Jedan od njih je manipulacija ubrizgavanjem; moderni sutavi ubrizgavanja mogu korigirati kut ubrizgavanja te najbolje iskoristiti gorivo. Navodno koriste manju količinu goriva nego u leru a ubrizgavanje je zamaknuto i smanjeno u odnosu naler ali ga još uvjekpozitivno iskorištava. Isto tako stanje zraka u usisnoj grani ne prelazi u vakum kod puštenog gasa pa čak niti ispod 1500rpm gdje bi turbo trebao bit mrtav , a dok ak se voziš i ubaciš u ler dolazi do pdtlaka odnosno vakuma......
Da, mogu pohraniti višak energije od kočenja pretvarajući je u električnu i kostiti je za npr servo, klimu, itd. Kod kočenja alternator radi punom parom
Jedna od opcija je mijenjanje aerodinamičkih svojstava auta - zatvaranje različitih prolaza zraka naprijed na masci/braniku

Nije to perpetum mobile al je bolje nego bez toga ;)


edit;

nego što se tiće staklenih farova ak ste skužili izbačni su još tamo 2001-2-3 radi sigurnosti. :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nego što se tiće staklenih farova ak ste skužili izbačni su još tamo 2001-2-3 radi sigurnosti. :D
a zašto na autima koji su imali staklo taj zakon nije proveden na rezervne , tj zamjenske?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Dakle, tvoj BMW ne koći motorom kad otpustiš gas? :icon_scratch:

mogao bi skoro pa kategorički tvrdit da što je motor na manji okretajima manje koči a da ispod nekih 2000 rpm ne koči ama baš ništa.....

a zašto na autima koji su imali staklo taj zakon nije proveden na rezervne , tj zamjenske?


a baš ti ja to znam koje su fore sa time....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kao zaštita pješaka...
Rekel bi da je pravi razlog cijena staklenih i, još veći "problem",njihova (pre)velika trajnost.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
mogao bi skoro pa kategorički tvrdit da što je motor na manji okretajima manje koči a da ispod nekih 2000 rpm ne koči ama baš ništa.....
.

Znači, skoro kao Wartburg, uvijek ispod 2000 rpm dereš kočnice.
Ako je to stvarno velika prednost, sigurno bu za koju godinu u svim autima.
Pretpostavljam da je benzinac. Uvažavajući sve kaj si navel, još uvijek mi nije jasno kak auto kojemu motor koći dok okretaji ne padnu ispod 2000, može napraviti dulji put nakon otpuštanja gasa i pri tome potrošiti manje goriva od drugog koji je u leru. Dok okretaji padnu od npr. 4000 do 2000 auto je bitno usporil (otprilike na pola brzine) u odnosu na onog koji je kod 4000 rpm ubačen u ler.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,767
Ja sam na Puntu prije 2 godine poliral farove,još izgledaju ko prvog dana.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Auto u leru treba biti samo kad stoji na mjestu , Daleko je bolja upravljivost i drzanje na cesti znaci sama sigurnost dok se spustas niz neki brijeg u brzini neg da to radis u leru. I da dokazano manje trosi kad je u brzini.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanimljivo je da svi malo izvrnete moju informaciju. Nije bilo niz brijeg nego po ravnom i znao sam da bum se nakon određenog puta moral zaustaviti jer dolazim na križanje sporednom cestom.
Tom logikom malog izvrtanja informacija bi ja mogel napisati da auto, kad stoji na parkiralištu, treba uvijek ostaviti u brzini i sa zategnutom ručnom kočnicom. Bil bi jednako u pravu kao i ti.

Dakle, niz brijeg je tvoja tvrdnja točna. Još se i manje deru kočnice, ukoliko ih uopće treba upotrijebiti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Rekli bi stari soferi. Kojom uzbrdo, tom i nizbrdo i nemaš brige.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Znači, skoro kao Wartburg, uvijek ispod 2000 rpm dereš kočnice.
Ako je to stvarno velika prednost, sigurno bu za koju godinu u svim autima.
Pretpostavljam da je benzinac. Uvažavajući sve kaj si navel, još uvijek mi nije jasno kak auto kojemu motor koći dok okretaji ne padnu ispod 2000, može napraviti dulji put nakon otpuštanja gasa i pri tome potrošiti manje goriva od drugog koji je u leru. Dok okretaji padnu od npr. 4000 do 2000 auto je bitno usporil (otprilike na pola brzine) u odnosu na onog koji je kod 4000 rpm ubačen u ler.
Vartburga nikad nisam vozil :) zapravo jesam al ni bil zvajo

Moj auto je dizel :) i na 4000rpm u 6-oj bi imao cca 260 po satu doduše nisam ga tolko uspjel navuć jer nemam gdje, na 2000rpm ima nekih 130 kmh. Ja se obično svako jutro takčam svako jutro autocestom nekih 115-120 ti to je negdje 1800-1850rpm
Vožnja van autoceste u 6-oj i nema neku svrhu ak nije neka ravnica u pitanju i tu znači pipkaš samo gas i održavaš brzinu
Što se tiče lera i vožnje u brzini bez gasa, motorima obično za samoodrživi rad treba više goriva nego vožnju u brzini opuštenim gasom. Ako se radi o modernom autu s direktnim ubrizgavanjem on ubruzgava neku malu količinu goriva u njemu ključnom trenutku i iz tog goriva izvlači najviše te nema kočenja motorom. Većina starijih autiju kod opuštenog gasa radi cut-off goriva i zato koči motorom onak pošteno...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nije kočenje slabo radi ubrizgavanja, već radi malog prijenosnog omjera između motora i kotača u višim brzinama.
Kočiti može samo u maloj brzini.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
stari nisu znali da današnji mogu i uzbrdo 3 ili 5-tom

Stari nisu imali kočnica .... nikam nas to ne vodi a opet se svodi na jedno pravilo.
Dobro si rekel za onaj jedan auto forum :icon_jook:

Ja, kad ne letim, uvjek putujem u leru :x:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Nije kočenje slabo radi ubrizgavanja, već radi malog prijenosnog omjera između motora i kotača u višim brzinama.
Kočiti može samo u maloj brzini.

po riječima bmw-a je ;)

vjeruj mi razlika je i dobro se osjeti između 2 ista auta od kojih jedan ima tu opciju a drugi ne....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisam mislil na taj sustav (ne poznam ga), već generalno na kočenje motorom.
Zato teretna vozila imaju motorne kočnice ("frene") ili pak retardere.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdrav ekipa,
evo trebao bih savjet od vas iskusnjih vozaca.
Dakle planiram kupiti automobil do nekih 30-35 tisuca kuna.
U obzir dolazi srednja klasa.
Uvjeti: klima i dovoljno jak motor da uzbrdo vuce 3 osobe od 100 plus kg bez muke.

naravno uz sve to gledam da ipak ima sto manje kilometara u nogama.

Preporuke?
 

Najnoviji postovi

Na vrh