• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Vazda naletis na onaj jedini fals koji je taj dan sisao sa proizvodne trake
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
530xd, e to mi je pogođen auto :) ne kužim kako ovi kod mene bez x-drive uspe po snijegu voziti, tolika konjaža i zadnji pogon :O

Cist ovako informativno, da li ti polovicni AWD pomažu kaj, pošto se uključuju kad se već prokliže?
Nekako sumnjam da su efikasni ko full time AWD :/


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Vidiš, razlikujemo se, srećom. I nemam namjeru nametati mišljenje, već skrenuti pozornost na ono kaj se zanemaruje. Miješaju se potrebe sa željama.
I ja bi štel imati Ferari, ali samo za pokazivanje. Za svaki dan mi je dovoljan i Fiat Uno.

Zwer je napisal ono na kaj sam i sam prije napisal. Današnji mali motori su sasvim OK.
S istim takvim kombijem (Vivaro) sam išel od Zadra do Zagreba. Potrošnja 8,7 po računalu, 110-130km/h. Bolje ne treba.

Glede mailova, slika i ostaloga: vi mladi se zbilja razlikujete od nas starijih. Mi na mnoge stvari gledamo nepovjerljivo - poučeni iskustvom, kojega vi tek morate steći. A kad ga steknete, za neke stvari bude prekasno i nebu ih se moglo popraviti.
Meni je javna objava slika i toga kaj sam jel i gdje sam bil, neprihvatljiva. To je osobna stvar za pokazivanje prijateljima za stolom uz razgovor, a ne na Internetu.

3 čovijeka u kategoriji 100+ Kg
150 Kg alata

Kombi služi isključivo za prijevoz 3-5 osoba te nešto ručnog alata....

530xd, e to mi je pogođen auto :) ne kužim kako ovi kod mene bez x-drive uspe po snijegu voziti, tolika konjaža i zadnji pogon :O

Cist ovako informativno, da li ti polovicni AWD pomažu kaj, pošto se uključuju kad se već prokliže?
Nekako sumnjam da su efikasni ko full time AWD :/


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

Nebi rekao da su baš " polovični "...

nekad, u početnim haldex sustavima pred 20 god morao je kotač proklizat za 15° tj za 24-ti dio kruga da bi se uključila nazovimo je "pomočna osovina"
Danas je to sve trenutačno, bez trzaja itd....

na x-driveu nema šanse skužit razliku, tj imam osječaj da cijelo vrijeme rade svi pogoni. Na snijegukad počneš izvodit gluposti onda još na tabli svijetli 4x4...

U svojih preko 1 000 000 km mogu na prste nabrojat dane kada bi mi baš trebao 4wd...

Trenutno se vozim s kojim ks manje od 200 na zadnjoj osovini i nemam nikakve potrebe to mijenjat ili tražit 4wd.

edit: prošle zime je bil snijeg 2 dana na cesti i to je to. 200 kila dodatnog tereta u 4x4 za ta 2 dana?..
 
Posljednje uređivanje:

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
@MARIETO88 - nema veze konjaža i pogon ako znaš voziti po snijegu i ako imaš dobru zimsku gumu. Meni se 100 ljepše voziti sa BMW-om po snijegu nego s Upom, nikad nigdje nisam zapel. Naravno da je lakše sa 4x4 ali ide. Kolko znam BMW ima konstatno 4x4 samo ima raspodjelu snage 90:10 u korist zadnjih kotača kod normalne vožnje, a kod proklizavanja prebacuje prema potrebi.

@ zwer - da to je neki teret koji nije možda ni za 1.6 puno, ali vjerujem da se ga natovari koliko je dozvoljeno ili malo prek da bi se vidlo da je to 1.6, naravno ne velim da nebi išel ali veći motor bi to puno lakše i efikasnije odradil.

Već sam rekel i opet ponavljam, treba znati za kaj se vozilo koristi i prema tome i prema mogućnostima odabrati najbolje.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Koliko sam samo puta ciljano išao starom preko Kapele u Liku sa 530d da ju prođem prije ralice. :)

Kakav xd, kakvi bakrači. Je veliki + za prosječnog vozača, al da ide samo zadnji pogon, ide itekak. Gdje god i prednji. Da ne velim da je meni i sigurniji.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Pa ne mogu vjerovat da sam našel još dvoje kao ja koji ne tvrde da se sa zadnjim pogonom ne može voziti po snijegu. Uvijek je ona priča da se ne može, da je prednji bolji i la la la i nemožeš im objasniti da nije tak.
Ja samo znam da dok je snijeg na cesti najrađe vadim BMW-a iz garaže, a Up i Tiguan ostaju u garaži. :D ASC OFF, FUN ON :biggrin::biggrin:
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Gdje ja živim RWD i FWD ne mogu bez lanca ili zaleta velikoga uspiti. Tako da meni je vise nego potreban 2 mjeseca u godini....
Bojim se sa subaruovog AWD prijeci na taj ne stalni..., ali auto dolazi... pa 1. zima me zanima kako se bu pokazal...
Inače on max salje na zadnju osovinu 50%, tako da u najgori uvjeti trebao bi biti ko subi 50;50%

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
E to je drugo, onda naravno trebaš pogon na sve kotače. Iskreno ne znam, pogledaj malo po youtube kak se x-drive ponaša. Quattro slovi kao najbolji u klasi, ali ima par filmića de ga x-drive nadmaši. Sve ima svoje, ali mislim da će te 530xd bez problema dovest do destinacije. :D
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Tko šalje max 50 na zadnju?

bmw šalje otraga do 100 a na prednju do 50, odnosno kod proklizavanja kao da špera srednji diff....
passat golf a3 i slični su obrnuti, prednja 50-100% a stražnja 0-50%
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da ne otvaram novu temu, jer sam mišljenja da ne bude puno postova oko ovog pitanja. Koji alat mi treba za poliranje farova ? Mislim i na nastavke za taj alat. Brusilica, ili bušilica ? Ili je nebitno, ako obje imaju regulator vrtnje !?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nebitno, bitno da znaš za šta kupuješ polirajući nastavak... Kupiš nastavak za fleks, možeš filcani, ali su oni kao od pamučnih krpica bolji, polirka bilo kakva, ali nešto tipa Purolke malo abrazivnije i deri miško. Nemoš pogriješiti, osim ako je far plastični pa je skroz požutio i izvana i iznutra.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Već su polirani ti farovi pa opet mutni. Sad bi ja radije sebi kupil kaj treba i sam si poliral.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako su mutni tj. Bili su poslje poliranja onda je majstor zahebao. Moras paziti na pritisak i brzinu, malo po malo ides komadic po komadic i pustas da se ohladi jer prilikom stiskanja i velike brzine dolazi do matiranja odnosno paljenja pa izgleda kao zamagljeno/mutno. Al da se opet ispolirati. To je kod plasticnih, a kod staklenih nema tih problema.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Znači, kupim nastavak za poliranje za brusilicu ( imam onu sa regulacijom vrtnje ) polir pastu za fino poliranje i to je to ?? Čital sam da to rade i sa finim brusnim papirima.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Neki dan vozim i začujem zvuk ful gasa pored sebe. Nije prošel ni sto metrov i već koči jer je stigel onog koji se vozil ispred mene. Čim mu se oslobodilo mjesto, ponovno ful gas i ponovno koćenje iza slijedećeg auta. Nakon 300 metri smo svi tri čekali na križanju jedan iza drugog, a od tih 300 m zadnjih 150 sam otpelal u leru. :icon_biggrin:


Sto hoces rec s tim da si ''odpelal'' 150 m u leru...
Neznam koje auto vozis ,ali
neki auti imaju elektroniku koja se bavi s time da kada se pusti gas auto ne trosi gorivo nego ide na ono inercije sto je ima, tako da ako si mislio rec da si ustedio ,mozda zapravo i nisi , jer se gorivo potrosilo na onaj rad motora u leru, a da je bio u brzini to se ne bi desilo ... mada je rijec o minimalnim ustedama( ak ti je to nacun ustede pocmi i svitla gasti..i oni preko alternatora trose gorivo heheehhe)
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Znači, kupim nastavak za poliranje za brusilicu ( imam onu sa regulacijom vrtnje ) polir pastu za fino poliranje i to je to ?? Čital sam da to rade i sa finim brusnim papirima.

Jeste. Možeš slobodno abrazivniju/agresivniju pastu na početku pa kasnije sa finom ili radiš sa grubljom i na kraju maltene na suho poliraš, mada nema oku vidljive razlike.

Sa šmirglom skidaš veće slojeve, dali ogrebotine, jako žutilo itd... Samo onda ideš od krupne granulacije ka manjoj, završavaš sa 2000/3000 i na kraju opet poliranje, ovako samim poliranjem štediš ruke ako nema ogrebotina koje želiš skinuti.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Isti postupak se radi u praonicama gdje vrše poliranje farova, znam jer sam to radio preko studentskog. Sve je to papilova, al' kod kuće se to može napraviti za sat - dva vremena ako se baš oćeš posvetiti tome i da na nešto liči. Da to napraviš svake godine, trajno je i ostaje ti cca. 150 - 200kn u džepu , ovisi koliko 'ko naplaćuje. Kao i sve i farovi imaju svoj vijek trajanja.

Kao kada je meni kamen razbio far pa sam mijenjao samo taj razbijeni, ovaj drugi izgleda "kao nov" a spram novog izgleda kao da sam ga provukao kroz blatnjavi kanal... Sve to vanjski utjecaju, sunce, kiša, prljavština s vremenom gricka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh