• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za otprilike iste konje i vrstu goriva, najveću potrošnju uzrokuje teška noga i lijena ruka.
Ako se noga olakša i ruka na šaltheblu bude malo marljivija te uz to malo koristi mozak i izbjegava nagla ubrzanja neposredno prije usporavanja ili zaustavljanja, potrošnja se može doslovno prepoloviti u odnosu na onu najnepovoljniju.
Netko voli "sportsku" vožnju i škripu guma, a netko sporije pražnjenje novčanika. U konačnici i jedan i drugi stignu na odredište u vrlo malom vremenskom razmaku. Nema žurbe u prometu, možemo se samo požuriti na groblje.
:icon_hang:
Ovo zaključujem na temelju vlastitog iskustva. Dok sam bil mlad imal sam rad brzinu, a sad sam penzić pa se tak i vozim. :icon_mrgreen:

Neki dan vozim i začujem zvuk ful gasa pored sebe. Nije prošel ni sto metrov i već koči jer je stigel onog koji se vozil ispred mene. Čim mu se oslobodilo mjesto, ponovno ful gas i ponovno koćenje iza slijedećeg auta. Nakon 300 metri smo svi tri čekali na križanju jedan iza drugog, a od tih 300 m zadnjih 150 sam otpelal u leru. :icon_biggrin:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Ni blizu. pogledaj staru mečku w123, to prelazi 500 000 km bez greške, dok kod mehaničara u selu najviše je novih audija, BMW-a, mercedesa i sličnih koji su puni elektronike, i to su većinom dizelaši na servisu

Kod mehaničara u selu veliš? :D: Na mercedesu s univerzalnom dijagnostkom si bogac kad se sjebe šta, naročito sa senzorima, kao prvo neznaš ni šta je vrisnulo, kao drugo, neznaš ni gdje je, spas je samo spajanje na orginalnu mercedesovu, šta čisto sumnjam da ju ima svaki meštar u svakom selu :eek::
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Moj atmosferac od cca 170ks moze trositi od 9-12 litara, sve ovisi o nacinu vožnje.
No eto frend kupio GLA sa 211ks, 1. mjesec mu potrošnja bila oko 11l, a sad u ECO modu i laksom voznjom ima 9.5l... tako da ili lazu sve vise racunala ili ozb ti noviji TB efikasniji postaju...

520i , vjerujem da bi 30i manje trosio od ovoga.. posto bi se sa masom lakse pri nižim okretajima nosio...
Glupo zvuci, ali na par auti se dokazalo istina, posebno na dizeli...

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dečki moji napišite kaj god hoćete, ali ovi današnji klasični dizelaši 1.6tdi od 105-110 ks svi redom troše od 4-6l u prosjeku.

Do prije nekog vremena sam bil zalupan da auto mora biti 1.9 i minimalno 150 ks, ali sad evo mjenjam mišljenje, ti novi 1.6 od 105 ks su sasvim pristojni auteki.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja vozim skroz normalno i po ograničenju do malo iznad, teren mi je takav da je potrošnja a nekom maksimumu pa je tako megane 1.9dci trošio nešto ispod 7l ali ovih 10l je waaay too much.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Drazenn

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
191
Ja se vozim u Touaregu 3.0 V6 motor sa 245 ks i potrošim na 100 km normalne vožnje 10.5 litara dizla. To meni za takav motor i auto težak 2300 kg nije puno. Ako se bolje stisne gas može se trošiti i 13 L a na otvorenoj cesti ako ide 130 km/h troši 8 L.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
taj 3.0 tdi v6 je rastrošan prema bmw-u i mercu a opet ne pije puno za auto s preko 2T i stalnim 4x4. doma imamo bmw x3 3.0d ( bratov auto) 230ks ručni mjenjač prosječna potrošnja vožnje onak bez opterećenja kolko će potrošit troši 7.5-8/100. Auto se vozi većinom van grada
Moja serija 3 s 190ks trošila je 5,3 ( prosjek posljednjih 30 000km) s 16" a sad kad sam stavio 19 očekivao sam barem 1l gore al evo natočio sam poslejdnja 3 točenja 99L i napravio 1750km = 5,7L/100...
Isto tako znao sam kad smo kupovali ženi auto da nema tog auta koji će u njezinim uvijetima trošit ispod 8L jer se vozi isključivo i samo grad. Dizela smo prekrižili u startu jer za tih 6-7000km godišnje nema računice. Uzeli smo novu astru (classic - astra H, 2015god, maximalna oprema - 77 000kn) 1.6-16v sa 115ks i mogu reć da je auto pun pogodak. auto leti po semaforima, a potrošnja čistog grada je između 8 i 9 L/100 jer se jednostavno motor ne muči, odnosno bez problema si brži od svih bez ikakvog stiskanja. istu takvu ima kum al s 1.4-16v 90ks i auto dere konstanntnih 9-10/100 nevezano za način vožnje i lokaciju.

Mnogi su u zabludi da će manji motor točit manje. To jednostavno neide. Preslab motor u teškoj šasiji mora trošit....
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Točno tako, slabi motor u teškoj šasiji troši više nego jači.

Recimo, meni 320i troši od 7l otvorene vožnje 80-100kmh na tempomatu dok 13l grada s teškom nogom i po boku (možda čak i 14l). Isto tolko troši i 325i jer eto jednostavno se lakše pomakne s mjesta.
Dok mi recimo Up! troši 3.5-4.5l otvorene vožnje, također tempomat na 80km/h a po gradu nejde prek 6l kak god da mi noga teška bila. To je 3 cil. 1.0 motor ali auto ima 850kg i njemu je to sasvim dovoljno. A recimo tatin Tiguan, 2.0 TSI troši od 8-15l, s tim da ako se oče postići 8l onda se voziš maks 80kmh.

Mislim da je za srednju klasu tipa C klasa, 3er, A4 donja granica 2.0 motor, a optimalan 2.5 motor, potrošnja će biti ista ali će se auto lakše voziti. Sve iznad te klase 5er, A6 i dalje po mojem mora biti 3.0 motor ili jači. U ovo sam se uvjeril nekoliko puta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ak je na dvoru dovoljan traktor od 40ks, ne vidim zakaj bi auto moral imati više od 100ks...
Pretjerujete...i sa Spačekom su ljudi obišli svijet, a za lokalnu vožnju treba suto od 150+ ks. Dajte najte...
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Neusporedivo je traktor i automobil, skroz drugačije razvijanje snage tak da se nikak ne slažem da je 100ks dovoljno za auto u globalu. Dovoljno je za Up, Polo, Fiesta, Twingo čak i previše, ali nikako za srednju klasu i dalje. Obišli su svijet i s jugićem, fičekom, Renault 5, ali su to sve auti koji su imali ispod tone i nije se znalo/moglo bolje. Dok su se vani i u ono doba vozili Opel Senatori s 2.5 i 3.0 motorom. Tak da nikako ti ne stoji ova izjava.

Ak baš očeš obišli su ljudi svijet i s biciklom, čak i s traktorom, evo sad nedavno, mislim da prošli tjedan je kroz HR prešel onaj dečko ili par ili kaj već s oni starim traktorom i kampericom, mislim da su iz Poljske.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kombiji od 2tone imaju motore 1.6 do 2.2 litre s 120...170ks i voze još bar tonu u sebi.
Svaki od njih postigne 130...150km/h. A na autima treba 2.5 litre ili više?
Treba onima koji vleku prikolicu od tonu i pol, kamp kućicu ili čamac. A i to je jednom godišnje.
Napravil sam skoro milijun km s autima od 50...90ks. Bilo je i kombija i terenaca s više ks i veće zapremine..
Naravno da je lakše voziti aute s više ks, jer ih se vozi s manje mozga pa ne treba planirati ni razmišljati gdje pretjecati, već se samo stisne gas do poda. I ponekad završi u stupu ili škarama.
I dalje tvrdim da me ni jedan auto od Rijeke do Zagreba nebi ostavil na više od minutu-dvije ak se vozi starom cestom, iako vozim auto s znatno manje od 100ks.
Sve ostalo je šepurenje i razbacivanje energije bez veze.
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
@puknuti, ti se šališ?

Pa moj dizel 131 ks troši 5,5 - 6 litri penzionerske vožnje, kumov 520i e39 troši 7.5 dok ga ganja, 150 ks benzin... ovo je skandal od potrošnje za tu japansku samohodnu kosilicu
Tino jesi ti kad u životu vozil 2.0 benzinca bmw-a? Reci kumu slobodno da sam mu ja poručil da laže tak kaj smrdi za njim. Ja sam imal 320 koji je za par sto kila lakši od 520 i potrašnju nisi mogel dobiti ispod 8-9L da se na trepavice postaviš. Taj auto na leru popije 7,5 dok stoji na mjestu. 12l benzina mi je popil na relaciji ok 50km, ali sam ga tiral kaj vrag grešnu dušu.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
To sam gore i sam napisao...
Danas su konji na autima narasli, ali i kilaža.
Prije sa nekim prosječnim autom od 200+ ks se moglo za 6 sec do 100km/h, a dns sa normalnom težinom auti od 1600kg (najbolji dio nije ni sva oprema) budes sretan ako mu ispod 10 sec treba...
Jos ako uzmemo u obzir da nije tu sama težina opreme, nego i potrošnja struje... klime su jaće.. sve to motore opterećuje. Na starijim autima mi je najbolji dio bio isključiš klimu i padne potrošnja za 0.5 lit...

Ja zato dns volim jednostavne japanske filozofije... ides kupiti auto imas 3-4 paketa izaberes, platis + boju i ciao....
Kad sam kupovao sad novo auto,, popizdio sam od dodatne opreme... kad uzmem sve nabom + 15t €, ali sve mi treba(naravno ne)... a onda izbacis pol toga, a kaze gospodni ovo ne moze bez ovoga, ovo ide samo u paketu.... trebalo mi 2-3 dana za analizu opreme..., iako moram priznati ima stvarno suup stvari,, npr.. prebacis u rikverc i spuste ti se zadnji nasloni za glavu, za bolju vidljivost... bla bla...
Najlakse mi kod japanera bilo... 3 paketa svaki je nadogradnja na drugi i stavis granicu i amen... ode ja off topic .. j**** opremu koliko mi sjedi napravilo
 

Drazenn

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
191
Sve kej pišete je u redu ali ako auto koristiš za vožnju po lokalnim cestama auto cesti makadamu i želite da zakapčite konjsku prikolicu i dopeljate ili otpetljate kravu na klaonicu onda mora biti SUV vozilo bez obzira ako potroši malo više dizela. Plus toga ako imate 125 kila nemrete se ugurati V putno , corsu i slične aute.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Kombiji od 2tone imaju motore 1.6 do 2.2 litre s 120...170ks i voze još bar tonu u sebi.
Svaki od njih postigne 130...150km/h. A na autima treba 2.5 litre ili više?
Treba onima koji vleku prikolicu od tonu i pol, kamp kućicu ili čamac. A i to je jednom godišnje.
Napravil sam skoro milijun km s autima od 50...90ks. Bilo je i kombija i terenaca s više ks i veće zapremine..
Naravno da je lakše voziti aute s više ks, jer ih se vozi s manje mozga pa ne treba planirati ni razmišljati gdje pretjecati, već se samo stisne vas do poda. I ponekad završi u stupu ili škarama.
I dalje tvrdim da me ni jedan auto od Rijeke do Zagreba nebi ostavil na više od minutu-dvije ak se vozi starom cestom, iako vozim auto s znatno manje odr 100ks.
Sve ostalo je šepurenje i razbacivanje energije bez veze.
Prihvačam odmah. I dižem ulog.
Dižem na razliku od 30 minuta (mogao bi komotno i 45 ako je sa Trga do Korza). :)

Dovoljan mi je Subaru Impreza STI. Serijala, iako nebi bilo loše da je na cca 400 KS, osjeti se velika razlika.

Što se mene tiče može bilo koji dan (bolje noć). :D

Ključ za ključ. Auta, kuće, nebitno. :)

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ne po noći kad nema prometa, već kad ima kamiona, kampera i ostalih smetala... :)
Po praznoj cesti svaki b... zna nagaziti :D:

Imal sam jednu takvu vožnju od Bakra do Zagreba. Tip u nekom velikom Peugeotu s crvenim slovima, ja u Jugu 55. Stalno iza njega, do naplate u Karlovcu. Naravno, ostavil me po autocesti. No, do tam smo prestigli sve ispred sebe. Tad sam se uvjeril da nije toliko važan auto.

Poanta je u tome da se i prosječnim autom može biti brz, ak se tak vozi.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Sviđa mi se ova rasprava o potrošnji auta. Već smo raspravljali malo o ovome. Zadnji put je bio zaključak da cm3 troše više. Moj je stav bio da konji piju više. I još mislim da disel auto preko 150 KS mora trošiti između 8 i 10 l ako se vozi. Audi 100 2,5 TDI 115 ks troši oko 8 l mješovite vožnje. Toyota LC 3.0 170 KS troši 10,5. Ne na kompjutoru nego realno. E sad da auto od 2,2 i 170 KS i težine .... troši 6,5 l prosjek mi nije jasno.



Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
@Ekonomist ja svoju LC nisam mogao spustit ispod 12 u prosjeku, doduse bila je malo cipovana. Znaci makadam, grad, autoput....
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,374
Evo moja laguna 1.9 dci 120 ks troši 7 litara kombinirane vožnje. Al da se vozi, a ne vuče po cesti...

Od ujaka Dodge Nitro 2.8 dizel sa 180 ks troši 13 litara...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
I meni autoput troši više jer se vozi 140 do 160. Mislio sam bez autoputa. Ali obična cesta/ grad to su te potrošnje.


Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh