• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Od danas mi auto (Golf V, 1,9 tdi) opet "malo vredniji". Za registraciju.
Pošto ga vrlo rijetko vozim iznad 2000 okretaja (uglavnom na 1500-1700) imam ga običaj prije tehničkog malo ispuhati. S obzirom da do tehničkog imam svega 12 km, od čega je 5 km magistralne ceste, nakon kaj se temp. motora malo digne, vozim u nižim brzinama na višem režimu, 3000 - 3300 okretaja u 2. i 3. brzini.
Eko test je prošel super. Npr., zacrnjenje je bilo 0,16 od dopuštenih 2 za taj motor. Ostale vrijednosti nisam zapamtil, ali kontrolor je rekel da su odlične.

No, primijetil sam nekaj drugo. Obično na toj relaciji kompjutor izbaci prosječnu potrošnju od 3,9 - 4,3 (ima samo jedan kratki uspon). Danas je pokazal 7,2 lit/100 km.

U temi o traktorima je bilo izneseno da motor i kod punog gasa daje toliko snage koliko je opterećen te adekvatno isporučenoj snagi troši i gorivo.
Može li netko pojasniti razliku ili povezanost između potrošnje traktorskog motora i ovog mojeg današnjeg iskustva s 80 % povećanom potrošnjom?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Ovo što si vozio od 1500- 1700 je kao na traktoru ler. A ovo što si vozio 3ooo okr. je puno opterečenje, i to ti je to.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Pa bespotrebno si ga vozio u nizoj brzini kad on ima dovoljno okretnog momenta da tu tvoju putnu brzinu kojom si se kretao, odrzava i u stupnju vise mjenjaca. Razbacivao si snagu motora i zato je i povecao potrosnju :eek::
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
s tih 1500-1700 okretaja se pripremi da budeš skoro mijenjal bregastu na tom motoru....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Zwer,

zakaj bregasta? Pojasni malo. Misliš da se ne podmazuje dosta? Da si napisal kak su ležaji na radilici opterećeniji nego pri višim okretajima, to bi razmel.

Nitko se nažalost nije dotaknul postavljenog pitanja. :(

Citiram još jednom:
"U temi o traktorima je bilo izneseno da motor i kod punog gasa daje toliko snage koliko je opterećen te adekvatno isporučenoj snagi troši i gorivo.
Može li netko pojasniti razliku ili povezanost između potrošnje traktorskog motora i ovog mojeg današnjeg iskustva s 80 % povećanom potrošnjom?"
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Pa objasnio sam ti, a taj tvoj citat se ne moze doslovno shvacati. Kad u jednadzbu uzmes ono sto sam ja napisao, ono sto si ti citirao i cinjenicu da mjenjac u svemu ima jednako vaznu ulogu, shvatit ces bit. Malo razmisli i naici ce ti

Edit: smatram da nije moguce da se dodavanjem gasa nimalo ne poveca potrosnja...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Sama logika kad malo razmisliš, ajmo probati i matematički

Imaš 4 takta, svaki takt je jedan okretaj radilice... Uzet ćemo da voziš na 1600 okretaja, to je 400 "usisnih" obrtaja, odnosno 400 puta u minuti motor usisava/ubrizgava gorivo, sada tih 4L u prosjeku podijelimo sa 400 i dobijemo da auto u svakom usisnom taktu uvuče 0,0125L goriva.

A na 3200 se to udplava i to bi bila povećana potrošnja od 100%, dakle budi zadovoljan jer si ti imao potrošnju veću za "samo" 80% posto :(rofl):, ali to je samo u ovom matematičko teoretičnom smislu gdje ne ulaze ostale varijable.

Dakle potrošnja se povećava samim pritiskom na papučicu gasa, neovisno o opterećenju motora što je još jedan plus u povećanoj potrošnji.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
samo vi drhtite na soma i pol okretaja , ja bum i dalje po svom mimo svih jednađbi i formula .


samim tim da mu je trebalo ispuhavanje pred tehnički znači da do sad način vožnje nije valjalo , tak da
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Bemti 1700 okr. Traktor vozim na većim okretajima. Kad vidim neke svoje frendove kako mrcvare motore na 1300-1500okr. sve mi se plače.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Kolege,

hvala na pokušaju obrazloženja, iako mi je to kaj tvrdite sve jasno.
Nemam problema s razumijevanjem potrošnje auta. Kao dan je jasno ( i teoretski i iskustveno) da težom nogom na gasu auto više potroši.

Problem imam s razumijevanjem tvrdnje u drugoj temi. Tamo je izrečena tvrdnja da traktor potroši jednako goriva pri visokim i niskim okretajima za isti rad. Dakle, kaj se tiče potrošnje goriva trebalo bi biti svejedno jel orem s 2500 okretaja ili s 1600.

Ne znam si obrazložiti zakaj kod traktora nebi bilo isto kak je kod auta. Postoji li neki razlog kojeg ne mogu dokučiti ili tvrdnja iznesena za traktor ne drži vodu. Male razlike od par posto nisu bitne.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
ja zagovaram tu teoriju vezanu uz traktore , jer enegrija tvrde ne nastaje iz ničega i ne ptretvara se u ništa , ..ja ipak mislim da nije tvojih 80% više energije zagrijavalo zagorske brege nego kopjuter laže
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Ljudi 'oće uštedit taktikom, viši stupanj prijenosa i što manje okretaja, pa se začepi turbina, pa malo avspuh, pa na tehničkom ispitivač mora 20 puta nabit gas da ovaj prikaže 3 slične vrijednosti itd...

Štediš na jednoj strani da na drugoj opet popušiš :D
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja nekako po navici vozim u području gdje je maksimalan obrtni moment (na mom autu oko 2000 obrtaja), ali ne žalim prebaciti kazaljku u desno kad imam prilike. :)
Bar jednom mjesečno vozim po 300 km otvorene vožnje uz promjenu nadmorske visine 200-1400 metara gdje se da fino pročepiti.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
zašto je takva razlika između automobilskog i traktorskog motora u potrošnji

pa automobilski motor nije opterećen niti sa 20%, jer šta će mu 150ks na 1000kg
dok sa traktorom mjerite potrošnju pri radu, kada je motor opterećen oko 70%, a u nekim sličajevima i dosta više
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Nije opterecen sa samo 20%,nemoj pisati bezveze. Ne radi se o istih 150ks u autu i traktoru, okretni moment i broj okretaja je bitna razlika izmedju karakteristika motora. Princip rada im je isti, sto vise das gasa, vise ce i trosit, samo je pitanje kad treba dodat gas a kad prebacit stupanj prijenosa gore/dolje. Svaki motor ima najoptimalniji raspon okretaja kojeg se treba drzati
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
slažem se sa jednim dijelom što si napisao, motori su različito podešeni, ali 1ks je 1ks u autu ili traktoru

kolko je opterećen automobilski motor od 150ks u vožnji pri brzini od 90km/h
ili traktorski od 150ks pri oranju sa 5*16 plugom
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Nije 1 ks isti i u autu i u traktoru bas zbog momenta.
I zasto usporedjujes auto s pola opterecenja, a traktor na punom opterecenju? Ako ih usporedis na jednakom opterecenju, nece biti ni razlike u potrosnji, oba trose jednako s obzirom na opterecenje. Ma izgleda da mislimo jednako ali se ne razumijemo ovako preko poruka
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Iwanho, Motor ima različitu specifičnu potrošnju na različitim brzinama vrtnje, za određenu predanu snagu.
Te krivulje su, recimo, paralelne za predanu veću ili manju snagu.
Zakaj troši više pri većoj brzini vrtnje? Zato jer mu rastu mehanički gubitci, jer alternator predaje veću snagu, jer se pumpa vode vrti brže, jer se ulazna osovina mjenjača vrti brže i uzrokuje veće gubitke u ulju...

Ono kaj vidiš na računalu je potrošnja izračunata prema prijeđenom putu.
Da bi mogel zapravo usporediti potrošnju u dva režima, podatci bi trebali biti dani u kg ili lit/sat.

Damirko, 1ks je 1ks. Različiti su momenti i brzine. Nek te to ne buni.
 

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
svi motori s unutrašnjim sagorijevanjem imaju najbolju specifičnu potrošnju kad imaju najbolji stehiometrijski omjer tj. omjer zraka i goriva je "optimalan" i postiže se najbolje izgaranje. Većina motora je konstruirana da postižu optimalni stehiometrijski omjer približno kod broja okretaja koji se poklapaju s maksimalnim momentom. Kod visokih broja okretaja taj omjer se pogoršava i nastupa nepotpuno izgaranje, također kod visokih okretaja zbog momenata inercije ventila preklapa se vrijeme kad su istovremeno otvoreni i usisni i ispušni ventil te tu nastaju gubici. Najnovije studije pokazuju da se optimalna potrošnja ostvaruje vožnjom na višim brzinama primjer toyota celica ima bolju potrošnju goriva na 100 km pri brzini 105 km/h nego na 65 km/h. Kak kaže ZJ bitnije je promatrati specifičnu potrošnju jer kod potrošnje na 100km je najvažnije što brže raste: potrošnja ili prijeđeni put
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Dobrica, dizeli rade s mršavom smjesom, daleko od stehiometrijskog omjera.
 

Najnoviji postovi

Na vrh